Informacje

17.01.2018 20:00 są za liberalizacją przepisów aborcyjnych

Posłowie je zawiedli, kobiety wyszły na ulice. Czarna Środa

SERWISY:

Ulicami Warszawy przeszedł protest organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jego uczestnicy spotkali się przy Wiejskiej, przy siedzibie Platformy Obywatelskiej. Skąd udali się na Nowogrodzką, przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Marsz powodował duże utrudnienia w ruchu, zablokowany był m.in. przejazd w Alejach Jerozolimskich. Protesty odbyły się też w innych polskich miastach.

Protest rozpoczął się około godziny 17 przed siedzibą Platformy Obywatelskiej na Wiejskiej. Stamtąd o 18 jego uczestnicy ruszyli w kierunku biura Nowoczesnej na Nowym Świecie. Dotarli tu około 18.40. Do protestujących wyszedł poseł Mirosław Suchoń, który zapewnił o otwartości klubu do rozmów.

Po krótkiej przerwie ruszyli dalej. Ich miejscem docelowym był budynek, w którym siedzibę ma Prawo i Sprawiedliwości (przy Nowogrodzkiej). Tu czoło marszu dotarło o 19.40.

Trasa marszu prowadziła więc ulicami: Wiejska, pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie, plac Zawiszy, ulica Nowogrodzka 84/86.

"Kobieta, człowiek, zarodek"

Na początku stołeczne zgromadzenie liczyło kilkaset osób. Protestujący trzymali transparenty z hasłami: "Prawo kobiet, prawem człowieka", "Kobieta, człowiek, zarodek". Uczestnikom towarzyszyły też tęczowe flagi oraz flagi partii Razem i Zielonych.

Jak powiedziała, na otwierającej marsz konferencji prasowej, przedstawicielka Warszawskiego Strajku Kobiet Klementyna Suchanow, odrzucanie obywatelskich projektów przez Sejm to "niechlubna tradycja".

- Startujemy tutaj dzisiaj w marszu, który będzie miał kilka stacji pod biurami wszystkich partii opozycyjnych i rządzącej, dlatego że wszystkie w zeszłym tygodniu wykazały się po pierwsze nieodpowiedzialnością w stosunku do naszego zdrowia, naszego życia, brakiem szacunku do podpisów zebranych pod projektem - podkreśliła Suchanow.

 

Utrudnienia

Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej w czasie marszu musieli liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu. - Wyłączono tramwaje między rondem Waszyngtona a placem Zawiszy - podawał po 18 reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Z problemami najpierw należało liczyć się w rejonie ronda de Gaulle'a, a od 18.40 blokowany był przejazd w Alejach Jerozolimskich - początkowo w kierunku ronda Dmowskiego, a potem do placu Zawiszy.

Jeszcze przed wydarzeniem Zarząd Transportu Miejskiego ostrzegał przed taką sytuacją. - W przypadku braku możliwości przejazdu ulicami, po których będą się poruszali uczestnicy przemarszu, autobusy i tramwaje zostaną skierowane na trasy objazdowe - zapowiadał wcześniej Wiktor Paul z biura prasowego ZTM.

Protest w Warszawie zakończył się około godziny 20.

Protesty w całej Polsce

Podobne akcje miały miejsce w wielu innych miastach Polski, m.in. w Szczecinie, Białymstoku, Gdańsku, Katowicach czy Gorzowie Wielkopolskim.

"17 stycznia spotykamy się na pikietach mobilizacyjnych Strajku Kobiet. Nie tylko w proteście, ale po to, żeby porozmawiać o tym, co planujemy" - zapowiadały organizatorki wydarzenia jeszcze przed marszem. "Chcemy policzyć się do organizowania się. Podzielić robotą, bo najcięższe czasy przed nami, a polegać możemy tylko na sobie. Zbudować i odbudować sieć edukacji obywatelskiej i wzajemnego wsparcia. Porozmawiać o tym, co zrobić, nie tylko żeby odzyskać Polskę dla nas - obywatelek i obywateli - ale żeby ona była dla wszystkich" - dodawały.

Protest zwolenników zaostrzenia prawa do aborcji

Również w środę przed wejściem do metra Centrum (na tzw. patelni) miała miejsce pikieta zwolenników zaostrzenia prawa aborcyjnego. Protest zorganizowany był przez rzez Fundację Życie i Rodzina, zakończył się około 19. W kulminacyjnym momencie brało w nim udział około 70 osób.

Demonstrujący pikietowali przez półtorej godziny. Trzymali m.in. kartki z napisami: "Dziś aborcja, jutro Auschwitz", "Każdy ma prawo do życia" i "Tak dla życia". W trakcie protestu modlono się, śpiewano Rotę oraz "My chcemy Boga".

Odrzucili obywatelski projekt

W zeszłym tygodniu Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt komitetu Ratujmy Kobiety 2017, który zakładał między innymi liberalizację obowiązujących obecnie przepisów aborcyjnych. By projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji, zabrakło dziewięciu głosów. Do komisji trafił zaś przeciwny projekt "Zatrzymaj aborcję", zaostrzający prawa do tego zabiegu.

 

Trasa warszawskiego protestu:

Zdjęcie na stronie głównej: Leszek Szymański / PAP

kz/kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ashley

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 16:02 ~ashley

  marsz ze znakiem czerwonej flagi, jak dla mnie jasne co reprezentują! skrajne lewactwo ma powiązania z komunistami!
  ludzie nie przyłączajcie się do tego!

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 15:26 ~Tadeusz

  trochemało~trochemało

  "ratujmy kobiety" zebrał tylko 200 tysięcy podpisów podczas gdy "zaostrzyć aborcję" 830 tysięc

  No tak, bo "ratujmy kobiety" zbierało podpisy przy pomocy wolontariuszy od ludzi, którzy z własnej woli zdecydowali się podpisać. A "zaostrzyć aborcję" miało insytucjonalne wsparcie i w niedzielę po mszy wszystkie dziadki i babcie karnie leciały podpisywać, bo "ksiondz" z ambony kazał. Jakby kazał podpisać zlecenie stałego przelewu na rzecz Rydzyka, też by podpisali.

 • szummniejszości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 13:49 ~szummniejszości

  mniejszościowy projekt a tyle szumu

 • trochemało

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 13:47 ~trochemało

  "ratujmy kobiety" zebrał tylko 200 tysięcy podpisów podczas gdy "zaostrzyć aborcję" 830 tysięc

 • BBQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 13:09 ~BBQ

  Ale tłum... proporcjonalny do planktonowego poparcia dla razem, zielonych i że tak to ujmę tęczowych. Jak skrajna lewica chce mieć coś do powiedzenia w sejmie, to niech wprowadzi tam swoich przedstawicieli a nie zatyka miasta wieczorem.

 • mezczyzna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 11:54 ~mezczyzna

  a pozniej te wyzwolone kobitki ida do koscioła i przyjmuja komunie. A idz ze do garów i sprzątania. Dac im palec wezma rekę.

 • SŁAWEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 10:56 ~SŁAWEK


  PIOTR~PIOTR

  EFEKT ZBYT DŁUGIEGO ŁAŃCUCHA W KUCHNI..
  majeran~majeran

  Tylko łańcuch? A jakąś pałę do bicia i materac na podłodze też przygotowałeś swojej "ukochanej"??

  KOBIETOM GŁOWACH SIĘ PRZEWRACA..
  JEŚLI MYŚLI O ABORCJI TO NIE JEST ANI KOBIETA ANI MATKĄ..

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 09:57 ~nnn

  Angry bullAngry bull

  Usuwanie ciąży wg widzimisię kobiety,nawet w 12 tygodniu ciąży to po prostu zabijanie człowieka.
  Majkel~Majkel


  Długość życia człowieka liczy się od daty jego narodzin a nie od daty zapłodnienia komórki jajowej. Biologicznym faktem jest że do pewnego momentu jest to jedynie zlepek komórek. Dopiero kilka miesięcy później może przeżyć samodzielnie. I od tego momentu można dopiero mówić o człowieku.
  qAAA~qAAA


  To Ty jestes duzym zlepkiem komórek?

  Koniec_PiS_za_rok~Koniec_PiS_za_rok


  Zajmij się połączeniem swoich 2 komórek. Jak chcesz bić pokłony do nieba i wierzyć w zabobony to rób to swoim domu lub ośrodku wyznawania wiary. Wara od prywatnych decyzji innych ludzi.

  21 wiek, a ten kraj jest rządzony jak w średniowieczu przez kościoł i jego wyznawców. Już został wam tylko rok na zabawy, a potem każdy z osobna zostanie rozliczony.
  AdamVA~AdamVA

  No właśnie mamy 21 wiek, szeroko dostępne środki antykoncepcyjne a ludzie krzyczą, przeciwnicy aborcji chcą średniowiecza. Ja uważam, że jest odwrotnie to w średniowieczu bezmyślnie zabijano ludzi (np. palenie czarownic). Dzisiaj jacyś ignoranci chcą wmówić innym kiedy kogoś można legalnie zabić a kiedy nie. Każdy kto widział USG ciąży w 3 miesiącu wie, że nawet bez wiedzy medycznej można stwierdzić, że widać tam człowieka...

  I dla ścisłości nie jestem pisiorem, nie jestem katolikiem.


  akurat znane przypadki palenia czarownic rozpoczeły się w renesansie.

 • rek898

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 09:53 ~rek898

  lolo~lolo

  ...a narzekali na Masę Krytyczną.

  masa krytyczna przynajmniej byla w piatki a nie w srodku tygodnia gdy normalni ludzie musza nastepnego dni rano byc w pracy.

 • NiePiSiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 09:24 ~NiePiSiak

  Angry bullAngry bull

  Usuwanie ciąży wg widzimisię kobiety,nawet w 12 tygodniu ciąży to po prostu zabijanie człowieka.
  Majkel~Majkel


  Długość życia człowieka liczy się od daty jego narodzin a nie od daty zapłodnienia komórki jajowej. Biologicznym faktem jest że do pewnego momentu jest to jedynie zlepek komórek. Dopiero kilka miesięcy później może przeżyć samodzielnie. I od tego momentu można dopiero mówić o człowieku.
  qAAA~qAAA


  To Ty jestes duzym zlepkiem komórek?

  Koniec_PiS_za_rok~Koniec_PiS_za_rok


  Zajmij się połączeniem swoich 2 komórek. Jak chcesz bić pokłony do nieba i wierzyć w zabobony to rób to swoim domu lub ośrodku wyznawania wiary. Wara od prywatnych decyzji innych ludzi.

  21 wiek, a ten kraj jest rządzony jak w średniowieczu przez kościoł i jego wyznawców. Już został wam tylko rok na zabawy, a potem każdy z osobna zostanie rozliczony.
  jaz~jaz


  to dlaczego kobieta jak poroni to płacze, że straciła dziecko???


  Serio wierzysz, że za rok będziesz kogoś rozliczał :)) chyba tylko PiTa. Przy tej niby opozycji PiS, będzie miał większość konstytucyjną, dopiero wtedy będziesz miał powody do narzekań.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »