Informacje

23.07.2018 15:06 po protestach przed sejmem

Poseł publikuje dane funkcjonariuszy, policja zawiadamia o przestępstwie

SERWISY:


- W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Oddzielne zawiadomienie złożył także jeden z funkcjonariuszy.

Sprawa ma związek między innymi z wpisem posła Michała Szczerby (PO). Podał na Twitterze dane osobowe policjanta, który przez część posłów opozycji oraz demonstrantów oskarżany jest o przekroczenie uprawnień w czasie zatrzymania jednego z protestujących.

"Zawiadomienie o przestępstwie"

- Ujawnienie danych personalnych szeregowych policjantów, którzy dbają o porządek, a następnie wywołanie tym fali hejtu i gróźb kierowanych do dzieci, do bliskich, najbliższych policjantów jest niespotykane. Dlatego Komendant Główny Policji w tej sprawie polecił zebrać wszelkie materiały dowodowe związane z ujawnionymi na portalach społecznościowych wpisami, groźbami kierowanymi w stosunku do najbliższych policjantów i składa zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury - powiedział Ciarka podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił, od osób publicznych, jakimi są posłowie wymaga się znacznie więcej niż od zwykłych obywateli, ponieważ ich świadomość prawna powinna być dużo większa. - Nie może być i nie ma przyzwolenia na to, aby nasi policjanci i ich rodziny były narażone na niebezpieczeństwo - dodał.

Zabezpieczają wpisy

Poinformował, że policja zabezpiecza wszystkie wpisy, które pojawiły się na portalach społecznościowych, łącznie ze "zdjęciami, jakie tam były zamieszczane, z danymi identyfikującymi osoby, które mogły dopuścić się popełnienia przestępstwa". - Są to różnego rodzaju wpisy, również wprost nawołujące do przemocy. I takie zawiadomienie zostanie skierowane przez Komendanta Głównego Policji, do prokuratury - podkreślił.

Ciarka zwrócił się do protestujących z apelem, by zachowywali się spokojnie. - Jeżeli będzie spokojnie podczas protestów przed Sejmem, jeżeli protestujący będą korzystać z przysługującego im prawa do protestu, wyrażania swoich opinii - chociażby przez głośne okrzyki, przekazywane bardzo często przez megafon, transparenty, poprzez kierowanie żądań, haseł do decydentów - policjanci będą tak naprawdę stali tutaj, nie będą musieli reagować - zapewnił rzecznik KGP.

Jednocześnie zaznaczył, że jeżeli protestujący będą "podchodzili do policjantów, znieważali ich, atakowali, szarpali, popychali i próbowali się dostać na teren parlamentu", wtedy policja będzie podejmować "zdecydowane działania".

Jeden z dziennikarzy spytał rzecznika, czy poseł Szczerba złamał prawo.

- To jest nieodpowiedzialne zachowanie posła, który szczuje na policjantów, a jak się okazało, tak naprawdę, na ich rodziny. To jest sytuacja bezprecedensowa. Ta fala hejtu i gróźb została skierowana nie tyle do tych policjantów, ale właśnie do ich rodzin, do ich dzieci, do ich bliskich - stwierdził Ciarka.

Zawiadomienie funkcjonariusza

Po południu policja poinformowała, że oddzielne zawiadomienie złożył także funkcjonariusz, którego dotyczyły wpisy zamieszczane w internecie.

- W związku z falą hejtu, której doświadczył starszy aspirant Robert Sawera [wyraził zgodę na publikację nazwiska i stopnia, nie wyraził zaś zgody na publikację wizerunku – przyp. PAP], złożył on zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - poinformował PAP Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

- Postępowanie w powyższej sprawie w kierunku gróźb karalnych, zniesławienia oraz nawoływania do popełnienia przestępstwa prowadzą policjanci z komendy śródmiejskiej w Warszawie - dodał.

Czy zrobiłby to raz jeszcze?

- Zdjęcia, które opublikowałem, czyli tak zwany wizerunek policjanta w trakcie służby, który nie podlega ochronie, były już wcześniej zamieszczone na portalu społecznościowym. Ja te zdjęcia po prostu wykorzystałem opisując osoby, które się tam znajdują. Nic nie zrobiłem takiego, co by powodowało, że naruszyłem jakiekolwiek dane osobowe tego człowieka – odpowiedział w poniedziałek Szczerba.

Zapytany, czy zrobiłby to jeszcze raz, stwierdził: "być może nie". - Biorąc pod uwagę to, że ta fala hejtu rzeczywiście mogła, jak twierdzi policja, się rozlać. Natomiast mam wrażenie, że każdy policjant w Polsce powinien mieć świadomość tego, że nie może pozostać anonimowy w swoich działaniach, w wykonywaniu obowiązków, które mogą budzić pewne znaki zapytania, co do celowości i tego, w jaki sposób były wykonywane - przekonywał Szczerba.

Reakcja ministra

Na wpis Szczerby zareagował w niedzielę na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. "Zleciłem w trybie pilnym Departamentowi Prawnemu @MSWiA_GOV_PL ocenę prawną zachowań oraz możliwych do przewidzenia sankcji w związku z bulwersującym i skrajnie nieodpowiedzialnym wpisem Posła na Sejm RP" - napisał.

W drugim niedzielnym wpisie szefa MSWiA czytamy: "Jest dla mnie oczywistym, że na każdy atak na policję w związku z wykonywaniem obowiązków i czynności służbowych, bez względu czy przeprowadzony przez groźnego przestępcę, chuligana czy przez nieodpowiedzialnego posła na Sejm RP to państwo polskie ma obowiązek reagować".

Szef PO Grzegorz Schetyna zapytany na konferencji prasowej w Krakowie, czy zamierza wyciągnąć konsekwencję wobec posła Szczerby odpowiedział krótko: Nie.

PAP/ran/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 11:22 ~obiektywny

  Widać niektórzy tutaj mają ładnie wyprane mózgi, jeśli w ogóle je posiadają. ZOMO i Milicji nie ma w Polsce od prawie 30 lat, jak ktoś twierdzi, że dzisiejsza Policja przypomina ZOMO albo Milicję to widocznie nie wie co działo się w PRL-u. Co przeżyli lub niestety nie przeżyli ludzie w tamtych czasach i okażcie im chociaż odrobinę szacunku bo dzięki ich poświęceniu żyjecie w takim a nie innym kraju, możemy wybierać władzę - jakie wybieracie to już Wasze sprawa, ale jakby nie patrzeć chcę tego większość (prowokatorzy przychodzą pod Sejm, twierdzą że zostali skatowani a na drugi dzień "cudowne uzdrowienie" to pokazuje jak wiarygodnymi osobami są ludzie pokroju Dawida). Pod Sejmem nie widać było pałowania ludzi a w PRL-u nikomu by nie przyszło na myśli popychanie policjanta, krzyczenie, używanie wulgaryzmów.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 09:49 ~nick

  Poseł szczerba i wszystko jasne.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 09:42 ~karol

  Ktos wie gdzie mieszka ta szczerba albo gdzie cieciaki posyła?

 • Totalni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 09:28 ~Totalni

  Pamiętacie sprawę Diduszko? Tego, który udawał nieprzytomnego kładąc się na ulicy przed kamerami w trakcie protestów. Dziś mamy powtórkę z rozrywki. Tym razem oglądamy spektakl w wykonaniu mężczyzny, który miał zostać "skatowany" przez policję.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 08:57 ~gość  gość~gość

  Traktujcie tak dalej policję to niedługo nie będzie miał kto was bronić. Nie mówię tylko w kontekście tej sytuacji, ale ogólnie. Wszędzie nagrywanie, popisywanie się jaką to mamy wiedzę o prawie, a tak naprawdę brak myślenia o tym, co czuje policjant! Jak mówi, że masz się cofnąć to się cofnij! W czym widzisz problem? A nie od razu pytaj o imię, nazwisko i stopień! W czym jest problem? W cofnięciu się? Policjant jest człowiekiem! Przypominam, że jest człowiekiem, który ma swoje życie i obawy o swoje bezpieczeństwo (pomijam, że może mieć rodzinę, dzieci itp.)! Później proszę się nie dziwić, że policjant użył siły skoro mówione było sto razy "proszę się cofnąć"! Nie ty jesteś od wyciągania konsekwencji wobec przekroczenia uprawnień jeśli takowe nastąpią! I dodam, że nie jestem ani za PIS, ani za PO (i proszę mnie nie przypisywać do którejś z partii) tylko zdrowo myślącym człowiekiem.
  waza~waza

  nie wysilaj sie bo się zwalisz !
  Selerek~Selerek

  No tak poziom kibla i wszystko jasne.

  Waza i Selerek: argumentów zabrakło? Takimi tekstami pokazujecie swój poziom!

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 08:23 ~Marcin

  SmutnaPrawda~SmutnaPrawda

  Policjanci (funkcjonariusze publiczni) ma ustawowy obowiązek przedstawić się stopniem, imieniem i nazwiskiem oraz numerem służbowym
  (np. patrz zwykłe kontrole drogowe).
  Powinno się zweryfikować kompetencje Pana rzecznika może powinien zostać wydalony ze służby za brak kompetencji.
  Mam cichą nadzieję że nie jest to cicha zamiana Policji która ma SŁUŻYĆ obywatelom w milicję polityczną.

  Ma obowiązek przedstawić się jak podejmuje wobec Ciebie interwencję, jak nie podejmuje interwencji to nic mu nie zrobisz a później są filmiki w necie przez cwaniakowanie jakiś Sebiksów (oczywiście nie pochwalam naruszania praw przez Policję, ale nasze społeczeństwo nie jest takie czyste jak Wam się wydaję).

 • Szkodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 08:20 ~Szkodnik

  era~era

  No to teraz ten pajac już przesadził.Wreszcie go posadzą.To nie wygłup,to szkodnik.

  To nieładnie tak się wyrażać o funkcjonariuszu publicznym.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 08:20 ~Marek


  Marek~Marek

  Ludzie opamiętajcie się i nie wprowadzajcie innych w błąd. Był wyrok SN w tej sprawie ponad rok temu i "zwykły" policjant NIE JEST OSOBĄ PUBLICZNĄ. Każdy kto piszę inaczej naraża inne osoby na odpowiedzialność karną lub cywilną ciekaw jestem czy później ktoś z Was pomoże obywatelowi w sądzie ? Rzecznik, komendant jest osobą publiczną, ale nie "zwykły" policjant. Mam nadzieję że moderator pomyśli trochę i ogarnie osoby, które nawołują do publikowania wizerunku policjantów (oby nie było później spraw w Sądach), ciekaw jestem jak zakończy się ta sprawa, jak dojdzie do tego że Policja miała rację to jestem ciekaw czy ktoś z Was będzie miał odwagę przeprosić albo pomóc tym osobom co zostały skazane, bo w Internecie kazdy cwaniak a w rzeczywistości to będziecie mieli gdzieś tych demonstrantów.
  qwerqwer

  gdybyś doczytał to wiedziałbyś ze na to orzeczenie złożono skargę

  Co złożono ? Jesteś pewien, że złożono skargę od orzeczenia SN ? Chyba nie czytałeś tego orzeczenia bo SN oddalił skargę kasacyjną i jak myślisz co dalej ? Sprawa jest prosta i oczywista więc nie wiem o jakiej skardze piszesz.

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 08:16 ~Tomko


  olop~olop

  "zwykły" policjant NIE JEST OSOBĄ PUBLICZNĄ
  Ide~Ide

  Jak kogos bija albo zabija to nagle wszyscy tacy zwykli. Do wycinania konfetti i wypinania sie przed PiSim panem kazdy bardzo imienny.

  ..co innego jak się wysługiwał pokemonom rozbijając urażający waaaadzę Marsz Niepodległości. Szkoda, że teraz was tak nie traktują, a pieszczą jak śmierdzące jaja.

 • Diduszko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 08:09 ~Diduszko

  Nowa gwiazda „nowoczesnej rewolucji”, już przechrzczona imieniem „Diduszko II”, objawiła się w Internecie na zdjęciach, które pokazywały ciężko pobitego, prawie umierającego „bohatera”. Następnego dnia bez kołnierza ortopedycznego i zrośniętą prawidłowo ręką, pojawił się na kolejnej awanturze „opozycji”.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »