Informacje

20.11.2017 19:42 Apel posła Mularczyka

Poseł PiS: niech ratusz przekaże prawa do raportu o zniszczeniach

SERWISY:

Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do prezydent stolicy o przekazanie instytucjom rządowym praw do rozpowszechniania raportu i filmu o stratach wojennych Warszawy. Ratusz deklaruje, że jeżeli wpłynie oficjalne pismo, to udzieli na nie odpowiedzi.

Mularczyk jest przewodniczącym zespołu parlamentarnego do spraw oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

"W związku z odmową udostępniania do rozpowszechniania publikacji raportu i filmu o Stratach Wojennych Warszawy 1939-1945. Zwracam się do @hannagw o przekazanie tych praw dla uprawnionych instytucji rządowych" - napisał w poniedziałek na Twitterze Mularczyk, wymieniając kancelarię premiera, Sejmu RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

 

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział PAP, że gdy wpłynie oficjalne pismo od Mularczyka w tej sprawie, to miasto na nie odpowie.

Pismo Hanny Gronkiewicz-Waltz

Postulat Mularczyka to reakcja na pismo, jakie otrzymał od prezydent Warszawy. W skanie pisma, które poseł zamieścił na Twitterze, Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała na interwencję poselską Mularczyka w sprawie udostępnienia do rozpowszechniania publikacji "Straty Wojenne Warszawy 1939-1945. Raport" oraz filmu na ten temat.

"Promowanie oraz rozpowszechnianie tłumaczeń Raportu o stratach wojennych Warszawy, jak też filmu na ten temat, może zostać odczytane jako realizowanie polityki zagranicznej przez jednostkę samorządu terytorialnego, do czego samorząd nie jest uprawniony, a także wiązałoby się z poniesieniem znacznych nakładów finansowych na cele niezwiązane z lokalną społecznością" - napisała prezydent Warszawy.

Jak podkreśliła, zgodnie z konstytucją to Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną. Natomiast zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej, dział "sprawy zagraniczne" obejmuje sprawy stosunków Polski z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi oraz sprawy reprezentowania i ochrony interesów Polski za granicą, w tym także przed sądami i trybunałami międzynarodowymi.

"Tym samym organy samorządu terytorialnego nie posiadają uprawnień do występowania z roszczeniami wobec państw obcych oraz podejmowania działań wobec państw obcych, w szczególności w zakresie roszczeń odszkodowawczych za straty wojenne" - napisała Gronkiewicz-Waltz.

Raport o stratach wojennych Warszawy powstał w 2004 roku pod przewodnictwem Wojciecha Fałkowskiego. Jest dostępny na stronach miasta stołecznego Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedyś "miasto, które przeżyło wojnę", dziś wabi turystów:


PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • x54

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 08:38 ~x54

  Jeśli Ratusz twierdząc że rozpowszechnianie raportu i filmu może zostać odczytane jako realizowanie polityki zagranicznej do czego nie jest on uprawniony to pytam w jakim celu Ratusz wyłożył środki publiczne na opracowanie oraz produkcję i prawa autorskie filmu ?

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 07:50 ~Wprost

  żenada~żenada

  a od kiedy piss powołuje się na Konstytucję?? Doprawdy hipokryzja w najwyższym wydaniu!

  Nie używaj słów, których nie rozumiesz. A jak naprawdę sądzisz, że piss (?) gdzieś złamał konstytucję to proszę - napisz DOKŁADNIE gdzie i jak.

  Tylko nie wciskaj mi - "jak nie wiesz to już twoja sprawa/źle świadczy o tobie" czy "sam sobie wyszukaj jak nie wiesz". Powiedz mi WŁASNYMI słowami.

 • smocza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 22:46 ~smocza

  Panie Mularczyk! Wilcza 25, w czasie powstania jedna krowa rozwaliła klatkę schodową, a druga zwaliła część oficyny, odbudowano w 1945 r. tzw."własnym sumptem", ukradziona "dekretem Bieruta", do jednego z mieszkań kwaterunek dokwaterował ubowca, właściciele mieszkania zniknęli, potomkowie ubowca sprzedali mieszkanie po 1990 r.

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 22:36 ~żenada

  a od kiedy piss powołuje się na Konstytucję?? Doprawdy hipokryzja w najwyższym wydaniu!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »