Informacje

09.11.2011 06:51 ochrona przeciwpowodziowa

Porządki nad Wisłą: wytną prawie 4000 drzew

SERWISY:

Ratusz szykuje się już teraz do wiosennych porządków na prawym brzegu rzeki. Prowadzi właśnie przetarg na usuwanie drzew i krzewów na terenach zalewowych. Cel: ochrona przeciwpowodziowa. Termin: koniec marca.

Zakres planowanych prac jest spory i obejmuje "usuwanie drzew i krzewów wraz z pracami towarzyszącymi w strefie bezpośredniego zagrożenia powodzią na praskim brzegu Wisły w dzielnicach Praga Południe i Praga Północ w Warszawie miedzy mostem Grota Roweckiego a mostem Siekierkowskim".

Selektywna wycinka

Pod topór pójść mają przede wszystkim klony jesionolistne (757 drzew i 3000 sztuk podrostu) oraz pojedyncze sztuki robinii akacjowej, topoli kanadyjskiej, topoli włoskiej i klonu srebrzystego.

- To selektywna wycinka, obejmuje tylko gatunki nierodzime - zastrzega Marek Piwowarski, pełnomocnik miasta ds. Wisły.

Ponadto 1500 tzw. żywokołów (ściętych fragmentów drzew, które mogą wypuścić nowe korzenie) ma być zadołowanych, a cały teren objęty pracami - obsadzony trawą. Zamówienie obejmuje też przycinanie krzewów, karczowanie, cięcia formujące i wywiezienie wykrotów drzew naniesionych przez wodę.

- Drzewa i krzewy, które zarastają koryto rzeki, powodują groźne spiętrzenia wody, dlatego musimy część z nich wyciąć - tłumaczy Piwowarski.

Tną też na Siekierkach

Wszystko to ma skończyć się do 31 marca przyszłego roku. O wyborze wykonawcy prac zadecyduje cena. Zgłosiło się 13 firm.

Wycinka trwa też na Siekierkach. Tam - na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej - rozpoczęła się podobna operacja, która obejmie ponad 2,5 tysiąca drzew.

roody/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • emigrant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 10:53 ~emigrant

  Koryto Wisly jest tak zamulone mozna wyciac wszystko co rosnie jesli sie nie poglebi koryta rzeki to bedzie ona wylewac.

  Z tym ze wycinka kosztuje mniej a na drzewie jeszcze mozna zarobic a do poglebiania trzeba doplacac i to cala filozofia.

 • prażkamen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 05:08 ~prażkamen

  Narrrrrrrrreszcieeeeeeeeeee!!!
  Wszystkim upartym przeciwnikom polecam wycieczkę rowerową nad brzegiem Wisły po nie tak dawno zbudowanej ścieżce - o ile milej i bezpieczniej się zrobiło (szczególnie przy moście kolejowym)!
  O ile piękniejszy byłby dla jadących nad Wisłą widok na drugi brzeg rzeki a nie na zaniedbane i zaśmiecone
  (wszystkim co tylko można spotkać na śmietnikach)chaszcze!!!
  Mnie marzy się powrót do dawnego wyglądu praskiego brzegu Wisły z łachami piasku i krzaczkami z cieniem, kiedy wchodząc na teren basenów na Saskiej Kempie można było "rozłożyć się" z leżakami na piaszczystej plaży i bryknąć do basenu ze zjeżdżalni! Na terenie TKKF wzdłuż ogrodu zoologicznego pograć w siatkówkę, tenisa, badmingtona a po grze spłukać pot pod prysznicem i poopalać się na leżaczku rozstawionym na nadbrzeżnym piasku.....eeechchch!!!
  Wszystkim polecam zdjęcia przed i powojennej Warszawy oraz te z nie tak odległej przeszłości bo 25-30 lat temu!
  A niektórzy z Was tylko o bufetowej, kasie, betonie, ścieku, dzikiej Wiśle i innych pierdołach!!!

 • Danny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 00:41 ~Danny

  do ~as pora pogodzić się z geografią na poziomie szkoły podstawowej, gdyż kierunki geograficzne oraz nazewnictwo brzegów rzek nie zależy od tego jak wisi mapa. Wytłumacze ci to łopatologicznie nazewnictwo brzegów rzeki wiąże się z jej nurtem, nie ważne w którą stronę rzeka płynie, północ, południe, wschód zachód, ma ona zawsze brzeg lewy i brzeg prawy, a jak to określić? Stajesz (najlepiej na jakimś moście) twarzą w kierunku w którym płynie woda (to jest właśnie nurt rzeki) i wyciągasz w bok prawą rękę, tam właśnie jest prawy brzeg rzeki, wyciągasz w bok rękę w lewo i wskazujesz lewy brzeg rzeki... idąc dalej bieg rzeki możemy podzielić na trzy części górny (to tam gzie jest źródło rzeki), dolny (to tam gdzie jest ujście rzeki) i środkowy (czyli odcinek miedzy górnym i dolnym biegiem rzeki). tak więc jeżeli jedziesz powiedzmy do z Łomianek do Katowic przez Górę Kalwaria (to tylko przykładowa trasa, bo nikt normalny by tak nie jechał) to mimo że jadąc wisłostradą w kierunku południowym to poruszasz się wzdłóż/po lewym brzgu wisły (prawy jest chen daleko za tą płynącą wodą). Jeśli nadal masz problemy z rozróżnieniem brzegów to napisz na którym brzegu Wisły znajduje się Grudziądz, Nowy Dwór Mazowiecki, Kazimierz Dolny, Włocławek, Bydgoszcz, Tczew, Dęblin, Puławy...?

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 21:58 ~sebastian

  W końcu po kilkunastu,kilkudziesięciu latach ktoś zajął się tym. Szkoda że tak późno. Skutki powodzi mogły być mniejsze. Zaniedbanie ? Niewiedza ? Roztargnienie ?

 • marcinwaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 21:36 ~marcinwaw

  popieram, WYCINAĆ!

 • Laszlo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 17:14 ~Laszlo

  Bardzo mocno sugeruję, aby wycięto 90% zieleni, która teraz zasłania Stadion Narodowy i schody na plażę po drugiej stronie ulicy. Kiedy tam byłem rowerem, od razu rzuciło mi się to w oczy, że jest tam ciekawa architektura, całkowicie niewidoczna z drugiej strony Wisły.

 • Wawawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 15:36 ~Wawawa

  W zachodnich metropoliach wlasnie zazdroszcza czesciowo dzikiej wisly.

 • nic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 14:11 ~nic

  ~as - idź do szkoły (podstawowej) - niech ci zwrócą pieniądz za naukę, bo niczego cię nie nauczyli PRAWY BRZEG JEST PRAWYM JAK PŁYNIESZ (A WŁAŚCIWIE: SPŁYWASZ) A NIE JAK JEDZIESZ (n.b. po rzece się nie jeździ)

 • niebezpieczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 13:49 ~niebezpieczny

  B E Z P I E C Z E N S T W O - mam nadzieję że nie wygra tego firma która niedawno wycinała drzewa na Wale miedzyszyńskim między Ateńską a Wersalską. Pozostawione kikuty po tych drzewach nie tylko że szpecą to jeszcze gwarantują dwukronie większą ekspansję odrostów. Obraz nędzy i rozpaczy. Projektant nasadzenia krzewów zaprojektował przy samej ścieżce rowerowei i chodniku, rośliny cierniste narażające rowerzystów i dzieci na utratę oka. Narazie oko straciła moja suczka. Ale kogo to obchodzi. kaska kaska i karawana jedzie dalej.

 • mz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 12:58 ~mz

  do ~as : trochę odbiegamy od tematu, ale moje dzieci czy to w podstawówce, czy w gimnazjum , czy (nie daj Boże ) w liceum za odpowiedź , że to ,który brzeg rzeki jest prawy zalezy od kierunku w jakim patrzymy na rzeke dostałyby pałę ;-) . A to, źe mówi sie "prawobrzeżna" jest normalne i poprawne ,a co najwazniejsze jednoznaczne w ogólnie przyjętej konwencji.

  A co do tematu : w pełni popieram. Oczyszczenie tego terenu jest konieczne dla bezpieczeńśtwa - i o ile umiem czytać nie będa betonować tego terenu...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »