Informacje

04.05.2014 12:38 pieniądze trafią między innymi do warszawy

Porty Lotnicze rezerwują miliony
na inwestycje i... odszkodowania

SERWISY:


Blisko 380 mln zł na rezerwy związane m.in. z odszkodowaniami i roszczeniami dotyczącymi nieruchomości przeznaczyło w 2013 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina. W tym roku PPL planuje przeznaczyć na inwestycje blisko 600 mln zł.

Dyrektor PPL Michał Kaczmarzyk mówił niedawno w Sejmie, że pierwsza, bardzo kosztowna rezerwa, jaką utworzyły PPL w swoim sprawozdaniu finansowym za 2013 r., jest związana z obszarem ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Chopina.

Roszczenia na miliardy

Chodzi o mieszkańców okolicznych dzielnic i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic - którzy mogli składać wnioski do władz lotniska m.in. w sprawie wykonania izolacji akustycznych w ich mieszkaniach i domach. Do ostatniego dnia przyjmowania wniosków, czyli do 3 sierpnia ub.r., wpłynęło ich ok. 7 tys. - z tego blisko 2 tys. dotyczyło izolacji akustycznych, a ok. 5 tys. - wypłat różnych odszkodowań.

Kaczmarzyk powiedział, że w sumie mieszkańcy tych dzielnic Warszawy domagają się od PPL kilkudziesięciu miliardów złotych. Zaznaczył, że prawnicy Przedsiębiorstwa uważają, iż realizacja większości wniosków jest mało prawdopodobna. Jest jednak grupa wniosków obarczona "znacznym ryzykiem konieczności wypłaty odszkodowań". - Zewnętrzny doradca (...) określił tę kwotę na 136 mln zł. Taka też kwota została wpisana do sprawozdania finansowego za ub.r., jako kwota rezerwy na przyszłe roszczenia wynikające z pozwów składanych do PPL - wyjaśnił.

Przebudowa lotniska

W tym roku PPL planuje przeznaczyć też blisko 600 mln zł na inwestycje. Cały pakiet inwestycji realizowanych obecnej w PPL wart jest 1 mld zł.

Największą prowadzoną obecnie inwestycją na warszawskim Lotnisku Chopina jest przebudowa starego terminalu. Do końca 2014 r. budynek ma zostać zmodernizowany i połączony z nową częścią terminalu. W ubiegłym roku przeprowadzono także remont dłuższej drogi startowej. Trwa przebudowa trzech płyt postojowych, a także budowa nowej płyty cargo oraz nowej płyty przeznaczonej do odladzania samolotów. W planie jest również budowa nowych dróg szybkiego zjazdu z drogi startowej. Po ukończeniu tych inwestycji przepustowość lotniska ma się zwiększyć z 15 mln do ok. 26 mln pasażerów rocznie.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANACH NA TVN24BIS.PL


CZYTAJ TEŻ O MODERNIZACJI LOTNISKA:


PAP,rf\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tomason

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 15:51 ~tomason

  Właśnie co z tymi izolacjami akustycznymi?.
  Ktoś coś dostał, miał już jakieś pomiary?.

 • Ego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2014 20:43 ~Ego

  Sądy oddalają pozwy o odszkodowanie uzasadniając odmowę upływem terminu zawitego do zgłaszania roszczeń. Gdyby stan prawny był taki jak w Poznaniu to bym się zgodziła ale w Warszawie jest inaczej. Uchwała utworzyła oou a nie go rozszerzyła czy zmieniła. Dlaczego więc sąd odmawia prawa do zgłoszenia roszczenia w terminie z uchwały a nie z rozporządzenia? Bo tak jest łatwiej i zgodnie z interesem Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa - dobra narodowego.

 • temal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 02:20 ~temal

  Pewne jest to, że w al.Krakowskiej na linii pasa startowego NIE powinno być tych wszystkich centrów handlowych! Powinny być dalej. Sprawę tą powinno Miasto wyjaśnić i (w najlepszym przypadku przesunąć te wszystkie centra dalej od miasta....)

 • temal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 02:16 ~temal

  NIE powinno mieć miejsca cos takiego, ze wydaje się pozwolenie na budowę nowych inwestycji tak blisko pasa startowego lotniska Chopina! Kto zezwolił na budowę Castoramy, Praktikera, Media Markt, OBI na linii pasa i to tak blisko?? To decyzje sprzed dekady. Kto na takie rzeczy pozwolił? Dlaczego inwestorom tyle wolno?? W żadnym, ale to żadnym kraju cywilizowanym nie buduje się przy pasie startowym lotniska!

 • z pewną taką nieśmiałością

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 14:38 ~z pewną…

  MAP~MAP

  A co z realizacja programu "Odpowiedzialne Lotnisko" ? Port zachęcał mieszkańców strefy oddziaływania do przystępowania do programu i od sierpnia cisza. Na dodatek strona internetowa znikła i nie można uzyskać informacji co się dzieje z wnioskami.
  Czy ktoś posiada informacje lub doświadczenia związane realizacją tego programu (modernizacją akustyczną) ?


  Tak. Zachęcał, obiecywał i zapewniał. Taka zasłona dymna. Głównie po to żebyś nie złożył w terminie pozwu do sądu. To było jedyne i skuteczne lekarstwo na ich wieloletnią bezczelność. Po terminie możesz ich jedynie uprzejmie prosić. A oni uprzejmie Ci opowiedzą że są w trakcie wyłaniania firmy, rzeczoznawców, jest kolejka, harmonogram itp. Wszystko gładko, grzecznie i „odpowiedzialnie”. Zauważ że rezerwa przeznaczona jest na roszczenia z pozwów. Teraz to w wariancie optymistycznym będziesz czekał dwa lata na trzy paczki wełny mineralnej.
  Pozdrawiam wszystkich niewyspanych.

 • ajaniejanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 14:31 ~ajaniejanek

  sen~sen

  Ja mieszkania na Ursynowie nie kupiłem z powodu widzimisię, ale dostałem przydział na konkretny adres( jeszcze w czasach minionego ustroju) i dlaczego mam pokornie znosić hałas samolotów latających czasami co 1 min?

  a...to i pan Anioł z Pułtuska się odezwał :) Na Alternatywy 4 pan szanowny dostał przydział? Z zawodu dyrektor, oczywiśnie władza minionego ustroju? Czyli wszystko swoimi rękami, ciężką pracą się dorobił a teraz "warszawiak", nie ma co...

 • lynex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 14:25 ~lynex

  keks~keks

  ale droga startu i nalotu, troche inaczej kiedys wygladal... nie mówiąc o częstotliwości lotów, wielkości samolotów, mocy silników i poziomu głośności...
  ;-)))

  Właśnie, kiedyś ruskie samoloty latały niżej i dużo dużo głośniej i nikt nie protestował, ale tego młodzi warszawiacy spod Lublina nie pamiętają. Cwaniaczki po sggw albo sggh z sianem w główce.

 • luneks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 14:21 ~luneks

  Anonim~Anonim

  Ale ściema. Tak naprawde te pieniądze są gromadzone by wspomóc finansowo LOT. Dobże prospreujące państwowe przedsiębiorstwo jest zmuszane do finansowania BANKRUTA jakim jest LOT. Obcina się wszystkim pracownikom pennsje o 40% zabiera premie i wszelkie dodatki socjalne by bankrut mógł jeszcze powegetować jakiś czas. Wiem co mówię pracuje tam.

  I pewnie jesteś tym durnym związkowcem PPL co wysłał do Brukseli petycję żeby zablokowac pomoc dla LOT po to by dać fory LH... I po to by rozpieprzyć kolejna polską firmę, by te kilkanaście tysięcy ludzi starciło pracę (lot plus firmy powiązane). Powiedzieć "idiota" to za mało.

 • sen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 12:02 ~sen

  Ja mieszkania na Ursynowie nie kupiłem z powodu widzimisię, ale dostałem przydział na konkretny adres( jeszcze w czasach minionego ustroju) i dlaczego mam pokornie znosić hałas samolotów latających czasami co 1 min?

 • Jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 10:14 ~Jaa

  a Ty się zastanowiłeś o czym piszesz? czy słyszałeś że gdzieś dzowni ale nie bardzo wiesz gdzie? więc może zanim zaczniesz pisać komenty to się zainteresuj tematem??
  nie chodzi o odszkodowanie za LOTNISKO! tylko za bezmyślne wprowadzenie przez Wojewodę obszaru OOU - kazdy kupujać nieruchomośc za określoną wartość kupuje i godzi się na określone warunki! - więc przed OOU kupujac mieszkanie/dom każdy przyjmował określone warunki ( ograniczenia w lotach przestrzeganie ciszy nocnej wysokości lotów itp) po wprowadzeniu OOU to się zmieniło co negatywanie wpływa na wartość nieruchomości i jakośc życia - i zapewne ludzie którzy kupili tam nieruchomości teraz by ich nie kupili albo negocjowali niższe ceny! to jest majątek i coś na co pracujesz więc jeśli ktoś bezmyślnie Cię go pozbawia podejmując decyzje bez zastanowienia to za to ponosi później koszty

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »