Informacje

02.08.2012 07:55 obchody rocznicy powstania warszawskiego

Portret z 33 tysięcy kamieni
i eksperyment w muzeum

SERWISY:

Na Powiślu odsłonięcie portretu z kamieni nieznanej uczestniczki Powstania Warszawskiego. A w Muzeum Powstania Warszawskiego spektakl teatralny - eksperyment. Czwartek to kolejny dzień obchodów wybuchu Powstania.

Przy moście Poniatowskiego powstał niezwykły pomnik z 33 tysięcy kamieni, które do Muzeum Powstania Warszawskiego przynosili mieszkańcy stolicy. Uroczystość jego odsłonięcia rozpocznie się o godzinie 13:00 w Al. 3 Maja.

Michał Zadara wraz z innymi artystami z kamieni ułożył portret na podstawie zdjęcia nieznanej warszawianki, zrobionego podczas Powstania Warszawskiego. Kobieta prawdopodobnie zginęła, jako cywilna ofiara wojenna.

Jej powiększony portret w kamieniu znajdzie się w parku przy moście Poniatowskiego i będzie widoczny z samej przeprawy.

Eksperyment w muzeum

Odsłonięcie mozaiki to nie jedyne czwartkowe wydarzenia związane z 68. rocznicą Powstania Warszawskiego. O godzinie 20:00 w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie wystawiony spektakl "Powstanie" w reżyserii Radosława Rychcika.

Spektakl toczy się w przestrzeni eksperymentu. Jest to obszar zamkniętego pokoju; akwarium, w którym znajduje się dziesięcioro młodych ludzi. Uwięzieni, oblężeni, otoczeni przez nieznane zewnętrze, tkwią w sytuacji bez wyjścia. Jak w złym śnie zmienna czasoprzestrzeń rzuca ich raz w realia Warszawy sierpnia 1944 roku, raz we współczesność. Trwają więc w tej podwójnej egzystencji, odgrywając to role młodych powstańców, to ich dzisiejszych rówieśników.

Powstańcza masa

Sobota natomiast upłynie pod znakiem Powstańczej Masy. Rowerzyści z ulicy Przyokopowej wystartują o godznie 17:00 i przejadą trasę szlakiem Powstańczej Poczty Polowej.

TRASA: Przyokopowa – Hrubieszowska – Karolkowa – Grzybowska – Towarowa – Rondo Daszyńskiego – Towarowa – Plac Zawiszy – Aleje Jerozolimskie – Al. Jana Pawła II – Rondo ONZ – Jana Pawła II – Twarda – E. Plater - Aleje Jerozolimskie – Rondo Dmowskiego – Marszałkowska - Wspólna – Emilii Plater – Noakowskiego – Plac Politechniki – Lwowska – Poznańska – Hoża – Plac Trzech Krzyży – Książęca – Rozbrat – Fabryczna – Koźmińska – Górnośląska – Czerniakowska – Okrąg – Ludna – Solec – Dobra – Gęsta – Browarna – Karowa – Krakowskie Przedmieście – Królewska – Plac Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska – Plac Bankowy – Solidarności – Okopowa – Towarowa – Jaktorowska – Karolkowa – Hrubieszowska – Przyokopowa.

Śladami "Morowych Panien"

Pięć godzin przed startem masy, ruszy fotograficzna gra miejska "Twoja Klisza z Powstania".

Ta wyjątkowa gra miejska jest gratką dla pasjonatów starej Warszawy, ludzi mających w sobie zmysł odkrywcy, interesujących się historią i fotografią. Tegoroczna edycja inspirowana jest losami kobiet w czasie Powstania Warszawskiego i ma pokazać różne role, jakie wtedy pełniły: żołnierek, ale także kucharek, sanitariuszek, łączniczek, matek i babć, sióstr i żon, narzeczonych i wdów.

W tym roku uczestnicy konkursu będą szukać kobiet i śledzić ich losy na Woli – dzielnicy najbardziej doświadczonej przez terror i zbrodnie ludobójstwa. Zamiast fotografii inspiracją dla uczestników mają być stop-klatki z komiksów o Powstaniu Warszawskim, zwłaszcza z tomu "Morowe Panny".

Z kolei w niedzielę o godzinie 18:00 mieszkańcy stolicy oddadzą hołd ludności cywilnej na Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego (skwer w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności).

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JotKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2012 10:54 ~JotKa

  Nie dwieście tysięcy, bo liczbę aż dwustu tys. cywilów, którzy rzekomo zginęłi w Powstaniu, podawał przez radio komunistyczny, uzurpatorski rząd PKWN, gdy jeszcze Powstanie trwało - a robił to, by oczernić dowództwo Powstania i legalny Polski rząd w Londynie.
  Według naukowych współczesnych wyliczeń podobno w wyniku Powstania zginęło od 115-135 tys. cywilów - co oczywiście w żaden sposób nie umniejsza tragedii tych, ktorzy zginęli i tych, którzy przeżyli. (Notabene nie wiem czy obejmuje to tych, którzy zmarli potem na skutek złych warunków w obozach).
  Tak czy owak to ta liczba 200 tysięcy stała się symbolem, choć z naukowego punktu widzenia jest mocno zawyżona.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2012 10:24 ~Polak

  Generał Anders, który na pewno nie był komuchem stwierdził, że ludzie, którzy wzniecili Powstanie Warszawskie popełnili zbrodnię przeciwko narodowi polskiemu.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2012 09:47 ~Warszawiak

  Zaproście Rosjan z flagami związku radzieckiego.

  http://bi.gazeta.pl/im/d4/db/b5/z11918292X,Rosjanie-zgromadzeni-na-moscie-Poniatowskiego.jpg

 • Spider

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2012 09:30 ~Spider

  A dlaczego nie z 200 tysięcy kamieni ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »