Informacje

05.07.2011 13:15 INWESTYCJE

Port Praski jak Hamburg?

SERWISY:

Kończą się uzgodnienia projektu planu miejscowego dla Portu Praskiego. Ratusz nie chce zdradzać szczegółów. Swoimi wizjami chwali się za to na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" właściciel terenu.

O zabudowie Portu Praskiego mówi się od dwóch dekad. Pomysłów było mnóstwo - efektów na razie żadnych. To może się jednak zmienić. Właściciel 38 hektarów - spółka Port Praski - ma już decyzję środowiskową, która od strony ulicy Okrzei pozwala na budowę 12 budynków mieszkalnych do 7 kondygnacji.

– To pierwszy etap przygotowywanych przez nas inwestycji. W planach jest zabudowa całego terenu portu wykonana w kilku etapach – mówi w rozmowie z "DGP" Adam Pykel, prezes spółki.

Port zostanie otwarty

Co ciekawe, osiedle nie będzie ogrodzone. Bezpieczeństwo ma zapewnić monitoring. Plany firmy zakładają, że otwarta pozostanie cała nowa dzielnica, która ma być wzorowana na Hafen City - portowej dzielnicy Hamburga, która od kilku lat jest skutecznie rewitalizowana. Tam inwestycjom towarzyszy jednak bogaty program społeczny, który ma zapewnić powstanie żywej dzielnicy, a nie odciętego od miasta blokowiska. Czy coś takiego może się udać w Warszawie?

- Myślimy nad stworzeniem czegoś na podobieństwo Hafen City. Zabudowa nie miałaby charakteru jednolitego. Chcemy, aby port ożył, aby wkomponował się w panoramę Pragi. Pragniemy znów otworzyć go na statki, na żeglugę. Chcemy, by stał się integralną częścią miasta, wizytówką prawobrzeżnej Warszawy - zapewnia Pykel.

Szykowana przez znaną warszawską pracownię JEMS Architekci koncepcja zakłada m.in. stworzenie wypożyczalni łodzi, restauracji, kawiarni i sklepów. Na pewno nie powstanie tu jednak żaden duży supermarket. Być może uda się natomiast zbudować pieszo-rowerową kładkę przez Wisłę, która połączy port z Powiślem.

Palcem na wodzie rysowane

Inwestor bardzo ostrożnie podchodzi do terminów i nie chce mówić o kosztach całego projektu. W tej chwili architekci pracują nad wnioskami o warunki zabudowy dla całego terenu. W ratuszu trwają też prace nad planem miejscowym, ale o tym urzędnicy mówić nie chcą. Ostatnia wersja projektu planu zakładała, że w sąsiedztwie Stadionu Narodowego stanąć miałyby trzy wieżowce.

Ratusz zdradza natomiast, że rozstrzygnięty został właśnie przetarg na wykonanie bramy przeciwpowodziowej u wejścia do portu. Ma ona zapobiec zalaniu terenów sąsiadujących z portem.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ja61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2012 16:16 ~ja61

  chciałbym przypomnieć że hamburg to miasto burdeli i dziwek czy u nas będzie tak samo

 • Warsiaski antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 17:00 ~Warsiaski antek

  A ja chciałem tylko grzecznie prosić Panią z Gdańska o nienazywanie Miasta Stołecznego 'WARSZAWKĄ', wyraża się Pani bardzo kwieciście, wielosylabowe wyrazy, 'higiena intelektualna', bardzo miło sie to wszystko czyta, dlatego jako osoba [jak mniemam] wyżej wykształcona [bądź przynamniej oczytana] powinna Pani wiedzieć że wyrażanie się w pewien sposób może zostać odebrano jako obraźliwe. Nie proszę o nic więcej, ja do tego 'elementu napływowego' nie należę, jestem 'Warsiawiakiem' od 5 pokoleń i uważam że to po prostu niegrzeczne. Dziękuję.

  PS. Pozdrowienia ze słonecznej Warszawy :)

 • MBS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 10:41 ~MBS

  Super!

 • Zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 16:17 ~Zbigniew

  Chciałby obejrzeć zdjęcia archiwalne Portu Praskiego.

 • AP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2011 18:08 ~AP

  W Warszawie to chyba 10 mln ludzi mieszka bo wszyscy się wtrącają czy przepraszam bardzo ktoś się wtrąca do Gdańska Krakowa Poznania my mamy swój lepszy świat (ja tak mam przynajmniej mam) i jestem zadowolony z postępów 2 linia metra piękny stadion nowe wiezowce i nowe plany na przyszłośc i co jakiegoś Gdańszczanina obchodzi co się dzieje w Wawie a swoją drogą podatki płacimy najwyzsze w pl i min dlatego dużo BIEDY a nie ŻULOSTWA

 • warszawiiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 23:29 ~warszawiiak

  Jesli port ma tak wygladac jak ten Hafen City - ( http://www.youtube.com/watch?v=tvIvn8xiufw&feature=related ) to jestem jak najbardziej za!!! Super projekt!

 • roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2011 13:51 ~roman

  Tak tu czasem wchodzę, rzucę okiem na forum i - jak zwykle: nic nie zbudują, bufetowa to tamto, zaleje ich Wisła. Do tego pani z Gdańska, która bulwersuje się, że nie wie gdzie jest port praski, mimo że jest na tvn Warszawa. Inwestycja jest prywatna, więc spokojnie to nie wasze, podatnicy, pieniądze. Myślę, że wiedzą co robią i ich nie zaleje, tym bardziej, że pierwszą rzeczą, która się będzie budwać będą zabezpieczenia przeciwpowodziowe.
  Projekt w takiej wersji jak teraz jest bardzo dobry, powstałby duży kawał fajnego miasta. Jeśli to nie wyjdzie - będzie czas na krytykę, a wylewanie frustracji do internetu i tak nic nie da.

 • Warszewiak z Pragi Północ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 16:59 ~Warszewiak…

  Gdańszczanka ma rację ;)
  Ja to obserwuję tutaj takich dookoła. Przyjechali ze wsi i stali się wielkomiejscy; przestali chodzić do kościoła, plują na PiS i Kaczyńskiego, a do tego mają manię prześladowczą - wszędzie widzą spiski O. Rydzyka :).
  Śmiech mnie ogarnia jak ich słucham.

 • GDAŃSZCZANKA bez niezdrowgo regionalizmu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 22:05 ~GDAŃSZCZA…

  do Rafallo i innych niedokształconych wieśniaków, którzy nie znają się na rzetelnym pisaniu artykułów i jedyne argumenty dotyczą bezkrytycyzmu i manii wielkości, a nie wiedzą chyba, że 90% WARSZAWIAKÓW to ludność napływowa z terenów wiejskich, która bardzo swoich korzeni wiejskich nie lubiła, dlatego masowo napływa do WARSZAWKI i po roku mieszkania stają się WARSZAWIAKAMI Z KRWI I KOŚCI I WYDAJE IM SIĘ, ZE NIKT POZA NIMI NIE MA PRAWA CZYTAĆ WYPOCIN REDAKTORÓW Z WARSZAWY. A TVN - WYJAŚNIENIE DLA wuwuanina, który ma "łapy"- to ogólnopolski portal i byle trol nie będzie decydował, kto to ma czytać. Mieszkam w Gdańsku, ale jeśli jakiś redaktor gdański sadzi krzaki w artykule to nie robię z tego idei Gdańska, na tym polega higiena intelektualna, którą nie skazili się moi adwersarze.

 • matołecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 11:07 ~matołecki

  a mnie sie tam podoba siedziba Agory zaprojektowana przez JEMSów.
  Do kogo nalezy Port?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »