Informacje

12.05.2011 08:09 "Chronić trawę, na której nic nie ma?"

Port Czerniakowski zabytkiem.
A Ratusz chce budować

SERWISY:

Pod znakiem zapytania stanęła przebudowa Portu Czerniakowskiego. Wszystko dlatego, że wojewódzka konserwator tuż przed dymisją postanowiła wpisać go na listę zabytków. - Chronić trawę, na której nic nie ma? Odwołamy się - zapowiada na łamach "Gazety Stołecznej" miejski pełnomocnik ds. Wisły.

Tuż przed dymisją wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska zdecydowała - port zostanie wpisany do rejestru zabytków. O taką decyzję wystąpił Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, argumentując, że jest to najstarszy tego typu obiekt inżynierii wodnej.

- Największą wartość mają relikty stoczni wraz z dojazdem. Są tu przykryte ziemią fundamenty hali i częściowo zasypana gruzem pochylnia z szynami do wyciągania jednostek pływających - mówi gazecie dr Zbigniew Tucholski, znawca zabytków techniki, który przygotował dla Portu Czerniakowskiego kartę obiektu.

Zdecyduje generalny konserwator

Konserwator chce chronić m.in. pochylnię stoczni oraz teren dawnej stoczni Maurycego Fajansa, czyli grunt od strony ulicy Czerniakowskiej. - Rozumiem, że trzeba chronić pochylnię stoczni czy kanał. Ale czemu pani konserwator zdecydowała się chronić trawę, na której nic dzisiaj nie ma? Wpis do rejestru blokuje nasze plany inwestycyjne. Odwołamy się niej do generalnego konserwatora zabytków - zapowiada w rozmowie z dziennikarzami Marek Piwowarski.

Połączenie biznesu z turystyką - taki plan na port mają władze miasta. Pracownia Tomcat Arch. Design zaplanowała nad Wisłą długi budynek wzdłuż ul. Czerniakowskiej, wieżę widokową na cyplu i przystań dla łodzi.

- Przecież 10 centymetrów pod tą trawą są zabytkowe bulwary. Decyzja konserwator jest jak najbardziej słuszna - odpowiada na to Przemysław Pasek.

A Jezierska zaznacza, że wpis nie niweczy planów ratusza, prace muszą odbywać się tylko pod okiem stołecznej konserwator.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomek Janiszewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 12:08 ~Tomek Janiszewski

  Ewa, masz Ty jakiekolwiek pojęcie o żeglarzach korzystających z Portu Czerniakowskiego? Taką łajbę też uważasz za "drogą łódź żaglową"?

  http://www.youtube.com/watch?v=Q1r19v5B9-Q

  http://www.youtube.com/watch?v=8hS7sqXv6Ng

  W każdym razie nie stać mnie było na płacenie za frajer na rzecz bufetu 875zł rocznie za samo tylko prawo do trzymania łódki w tej brudnej wodzie (niezależnie od ponoszonych kosztów na rzecz utrzymania klubowej przystani. W tej sytuacji przeprowadziłem się pod koniec 2009 roku gdzie indziej, bynajmniej nie do Portu Praskiego:

  http://www.youtube.com/watch?v=mIB0lOdpgcc&feature=related

  A Pani Jezierskiej raz jeszcze dziękuję. Oby bufet połamał sobie zęby na lodach które usiłuje kręcić.

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 16:06 ~Nemo

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Port_Praski

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 13:17 ~Ewa

  żeglarzy, czyli właścicieli drogich łodzi motorowych i żaglowych, bo tylko takich będzie stać na postój w Porcie Czerniakowskim, zapraszamy wraz z deweloperami do zainteresowania sie Portem Praskim, a Port Czerniakowski pozostawcie kajakarzom i wioślarzom

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 13:10 ~Marek

  jeśli zabudują Port Czerniakowski, to ani ja ani nikt z mieszkańców Powiśla, Solca, Sielc wogóle całego Czerniakowa już nigdy w żadnych wyborach nie zagłosuje na żadnego kandydata PO, choć do tej pory prawie wszyscy tutaj na nich głosowali, a jest to kilkadziesiąt tysiecy luda o wysokiej świadomości społecznej...Port Czerniakowski dla wioślarzy!

 • gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 22:25 ~gosia

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Port_Czerniakowski

 • renia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 19:11 ~renia

  no z tym tunelem to niegłupie...powstałby fajny teren o charakterze rekreacyjno-sportowym, bo jeszcze stadion i Torwar jest w pobliżu...tylko kto w Ratuszu się na to zgodzi?

 • maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 18:39 ~maria

  a może by tak zamiast 900 metrowego (!) budynku "wyciszającego" cypel, oddzielajac go od Wisłostrady, puścić Wisłostradę na tym odcinku tunelem...wtedy powstałby naprawdę piękny teren rekreacyjny, wolny od hałasu, zabudowań i ogólnie dostępny...tylko przeciwko temu będą deweloperzy, bo na czymś takim grosza nie zarobią...

 • z Czerniakowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 18:08 ~z Czerniakowa

  Jezierska, charakterna babka...czapki z głów!

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 18:06 ~Andrzej

  Drogi Nemo...problem w tym,że deweloperowi dasz palec, a całą dłoń odgryzie...jak już tam wejdą to umarł w butach, zrobią co będą chcieli...doszło do tego,że zaczynam z tęsknotą wspominać rządy Piskorskiego, bo to było słodko kwilące niemowlę przy tych geszefciarzach co teraz siedzą w Ratuszu...co by nie powiedzieć on by Portu Czerniakowskiego nie ruszył, za to miał w planie budować w Porcie Praskim, gdzie jest paskudnie, a naprawdę mozna perłę architektoniczną tam stworzyć...z perspektywy czasu wielu warszawiaków chwali i most Świętokrzyski i tunel przy nim...no,ale Piskorski był warszawiakiem i mieszkał w Śródmieściu więc patrzył na wszystko gospodarskim okiem...

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 16:21 ~Nemo

  Jest jeszcze póki co, Port Praski co do którego już nie raz były mega plany typu centra biznesowe z przystaniami i nie wiadomo co jeszcze.Standardowo na planach się skończyło...A była tam kiedyś i stadnina koni i są "resztki" dworca rzecznego, dwa baseny portowe i cała masa śmieci ślicznie przykryta wodą (wyłażą przy niskich stanach Wisły):)Myślę, że i z Portem Czerniakowskim wyjdzie podobnie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »