Informacje

03.07.2018 18:10 "zawłaszczanie wymiaru sprawiedliwości"

Porozumienie Warszawskie chce stanowiska rady o Sądzie Najwyższym

SERWISY:


Inicjatywa Polska, Wolne Miasto Warszawa, partie Razem i Zieloni zaproponowały projekt stanowiska Rady Warszawy dotyczący solidarności z sędziami Sądu Najwyższego, którzy nie chcą przejść w stan spoczynku na mocy nowych przepisów.

"Uważamy, że ta ustawa jest sprzeczna z Konstytucją RP. Rażąco narusza ona zasady praworządności, trójpodziału władzy, nieusuwalności sędziów oraz odrębności i niezależności władzy sądowniczej. Zasady te są filarem demokratycznego państwa prawnego, które gwarantuje nam Konstytucja, stanowiąca najwyższy akt prawny Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi zapis w dokumencie.

"Umocnienie władzy"

W projekcie zapisano, że Rada sprzeciwia się działaniom rządu, dotyczącym wymiaru sprawiedliwości, a reformy "nie przełożą się na poprawę funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - tak ważną dla zwykłych ludzi. Ich jedynym celem jest upartyjnienie polskiego sądownictwa i umocnienie władzy Prawa i Sprawiedliwości". Dodano, że zmiany proponowane przez rząd "ograniczą demokratyczną kontrolę nad procesem wyborczym i pozbawią obywateli prawa do niezależnego sądu, a wyroki polskich sądów nie będą respektowane za granicą".

Rada miałaby zaapelować do rządu o "natychmiastowe wycofanie się z kolejnej próby zawłaszczania polskiego wymiaru sprawiedliwości".

Projekt uchwały został zaprezentowany we wtorek na konferencji prasowej z udziałem m.in. lidera Wolnego Miasta Warszawy Jana Śpiewaka, radnej Warszawy Pauliny Piechny-Więckiewicz oraz Justyny Drath z Inicjatywy Polskiej.

- Mam nadzieję, że ta uchwała, którą zgłosi radna Paulina Piechna-Więckiewicz, zdobędzie poparcie Platformy Obywatelskiej, ale również zdobędzie poparcie radnych Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Śpiewak.

- Mieliśmy nadzieję, że nie dojdzie znowu do próby upartyjnienia Sądu Najwyższego. Niestety, czujemy się oszukani przez Andrzeja Dudę i liczymy na to, że tak jak dało się zmienić ustawę o IPN w osiem godzin, tak również w osiem godzin, w jedną dobę, da się zmienić ustawę o SN, że PiS nie zaryzykuje zwarcia nie tylko z sędziami, ale i z warszawiakami - dodał.

Śpiewak zaznaczył, że wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który kandyduje na prezydenta Warszawy, jest "współautorem tych zmian". - Nie wyobrażam sobie, żeby prezydentem Warszawy mógł być ktoś, kto, po pierwsze łamie prawo, łamie konstytucję, a po drugie - nie rozumie bardzo prostego zdania, jakim jest art. 180 i art. 183 konstytucji. Jest tam napisane wprost, jak należy rozumieć ustawy dotyczące sądownictwa - powiedział Śpiewak.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, po upływie trzech miesięcy w stan spoczynku przechodzą sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN.

Ustawa o sędziach

W Sądzie Najwyższym 3 lipca jest 73 sędziów, z których 27 ukończyło 65. rok życia.

Oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku - jak wcześniej informował zespół prasowy SN - złożyło 16 sędziów. Oświadczenia te mają różną treść. Jak podawano, w dziewięciu jako podstawę prawną podano ustawę o SN z 8 grudnia 2017 r., w siedmiu zaś sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP. Pierwsza Prezes SN Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, mówiła, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta o dalsze zajmowanie stanowiska sędziego i funkcji prezesa SN.

Przyjęta przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym głosi, że "jeżeli stanowisko Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN zostanie zwolnione po wejściu w życie niniejszej ustawy, Prezydent RP powierzy kierowanie Sądem Najwyższym lub izbą wskazanemu sędziemu SN do czasu powołania Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN".

W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jednogłośnie przyjęło uchwałę, która głosi, że sędzia Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP Pierwszym Prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku.

W PONIEDZIAŁEK ODBYŁ SIĘ PROTEST NA PLACU KRASIŃSKICH W SPRAWIE SĄDÓW:

PAP/ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 12:11 ~smutek


  smutek~smutek

  No nie mogę...mafiozi bronią mafiozów..nie doczekam się wolnej Polski ....
  warszawianka~warszawianka  rozumiem, że jeśli nazywasz konkretne osoby mafiozami, a tak właśnie stwierdziłeś w swoim komentarzu, to posiadasz dowody na swoje twierdzenia i będziesz mógł je przedstawić przed Sądem? tak? :-) . Nikt nie jest w necie anonimowy i wyrażając takie stanowisko powinieneś liczyć się z wezwaniem do sądu za pomówienia... bo ja na miejscu , tych których nazwałeś "mafiozami" poszłabym do sądu...i zażądała dużego odszkodowania :-)

  Dowodów jest mnóstwo przeciw nim a sprzeczność i niesprawiedliwość jet taka , że to oni będą mnie sądzić..mogą każdą zbrodnię nazwać "zgodną z prawem "

 • pedagog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 10:52 ~pedagog

  Wyborca~Wyborca

  O, to teraz Rada Warszawy orzeka co jest konstytucyjne :) Ciekawe czasy.  czytanie ze zrozumieniem...to podstawa programowa klasy 0-3. Czegoś nie zrozumiałeś to zapytaj się mamusi - wytłumaczy Ci, a potem udzielaj się w necie.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 10:50 ~warszawianka

  smutek~smutek

  No nie mogę...mafiozi bronią mafiozów..nie doczekam się wolnej Polski ....  rozumiem, że jeśli nazywasz konkretne osoby mafiozami, a tak właśnie stwierdziłeś w swoim komentarzu, to posiadasz dowody na swoje twierdzenia i będziesz mógł je przedstawić przed Sądem? tak? :-) . Nikt nie jest w necie anonimowy i wyrażając takie stanowisko powinieneś liczyć się z wezwaniem do sądu za pomówienia... bo ja na miejscu , tych których nazwałeś "mafiozami" poszłabym do sądu...i zażądała dużego odszkodowania :-)

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2018 19:35 ~smutek

  No nie mogę...mafiozi bronią mafiozów..nie doczekam się wolnej Polski ....

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2018 18:58 ~Wyborca

  O, to teraz Rada Warszawy orzeka co jest konstytucyjne :) Ciekawe czasy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »