Informacje

02.08.2017 11:15 wyjaśnienia zdzisława sipiery

Porozumienie w sprawie zabytków zerwane. "To nie zamach"

SERWISY:


- To jest decyzja absolutne przemyślana i poważna, z całą świadomością konsekwencji, które na własne barki biorę - tak o zerwaniu porozumienia w sprawie zabytków ze stołecznym ratuszem mówi Zdzisław Sipiera.

Tylko do końca października opiekę nad zabytkami w Warszawie będzie sprawował stołeczny konserwator zabytków (obecnie Michał Krasucki). Od 1 listopada kompetencja ta przejdzie w ręce konserwatora mazowieckiego - Jakuba Lewickiego.

O przyczynach decyzji Sipiera mówił na zorganizowanej w środę konferencji prasowej.

- Chcę podkreślić, że dołożę wszelkich starań, aby uporządkować sprawy dotyczące zabytków na terenie Warszawy i Mazowsza. To jest dla mnie sprawa istotna i ważna – przekonywał. - Uważam ją za jedną z fundamentów polityki, którą prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości, bo jeśli nie jesteśmy w stanie ochronić zabytków kultury polskiej, to co my możemy zrobić w ogóle w kulturze - dodał.

"To nie jest żaden zamach na samorząd"

Decyzja wojewody mazowieckiego budzi kontrowersje. Ze strony polityków opozycji – w mediach społecznościowych - pojawiają się komentarze, że to kolejna sytuacja, w której Prawo i Sprawiedliwość chce zabrać samorządom ważne kompetencje.

Sprawa dotyczy losów wszystkich stołecznych zabytków, ale opinia publiczna koncentruje się przede wszystkim na budowie pomników smoleńskich przy Krakowskim Przedmieściu. Prawdopodobnie zerwanie porozumienia spowoduje powrót tematu monumentów. Oznacza bowiem, że zgodę lub jej odmowę na ich postawienie będzie wydawał wojewódzki konserwator zabytków, a nie jak do tej pory stołeczny. Ten pierwszy podlega wojewodzie mazowieckiemu, a więc pośrednio rządowi.

Sipiera ustosunkował się w środę do zarzutów opozycji.

- To nie jest żadnym zamachem na samorząd - stwierdził stanowczo. Podkreślił, że opieka nad zabytkami z zasady jest kompetencją rządową. - Tylko w przypadku zgody wojewody lub wojewódzkiego konserwatora może być częściowo przekazana do wykonywania samorządom, ale nigdy nie była samorządowa i moim zdaniem, nigdy nie będzie, bo obowiązki ochrony zabytków państwowych są na państwie, a nie na samorządzie - powiedział.

Podkreślił, że w razie pytań i wątpliwości jest otwarty na spotkania i rozmowy w tej sprawie.

"Dajesz palec, leci cała ręka"

Nie obyło się bez krytycznych słów skierowanych w stronę działań stołecznych urzędników. - Uporządkowanie ewidencji i rejestru. Na dzień dzisiejszy to jest sprawa, która często w Warszawie jest traktowana po uważaniu. To nie może być tak - powiedział wojewoda i dodał, że proces musi być "przewidywalny i transparentny".

Wojewoda przypomniał również, że obowiązujące dziś porozumienie między ratuszem i wojewodą podpisywał ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński. Jak dodał, dotyczyło ono wyłącznie "pobocznych rzeczy". - Ale tak to jest często, że daje się paznokieć, potem cała ręka idzie, a potem cały tułów - skomentował.

- W pierwszym porozumieniu w ogóle nie było Śródmieścia, Pragi Północ ani żadnych obiektów państwowych. To było wyłączone. Ale w drodze kolejnych aneksów było tak, że kompetencje wojewody i wojewódzkiego konserwatora zostały przeniesione w inne miejsce - doprecyzował. Podkreślił też, że w wyniku tego przeniesienia on, jako wojewoda, i wojewódzki konserwator czują się w stosunku do urzędu stołecznego "jak petenci".

"Będzie czuwał"

- Nie jest prawdą, że miasto stołeczne Warszawa wykonuje ogromną liczbę [decyzji - red.], która jest dwukrotnie czy trzykrotnie większa od tych, które wykonuje mazowiecki - przyznał Sipiera. - Na Mazowszu wydajemy kilkanaście tysięcy postanowień rocznie, stołeczny - kilka tysięcy. Także tu nie ma żadnego problemu, że mazowiecki sobie z tym nie poradzi - dodał.

Przekonywał też, że Warszawa ma w swoim ręku za dużo kompetencji. - Uchwala plany, jeśli nie ma planu to uchwala "wuzetki" [decyzje o warunkach zabudowy - red.], sama sobie też wydaje decyzje konserwatorskie. Tak nie może być. Musi być organ, który będzie te sprawy koordynował i nad nimi czuwał - powiedział Sipiera. - To musi być miarodajne, oparte na prawie a nie na widzimisię, nie na uznaniu urzędnika takiego czy innego - dodał.

600 tysięcy na zabytki

W swoim wystąpieniu wojewoda zwrócił uwagę jeszcze na dwie istotne kwestie. Po pierwsze, przywołał raport Najwyższej Izby Kontroli za lata 2013-2015. Dokument - jak mówił Sipiera - wskazywał, że "samorządy nie dopełniają obowiązków nad zabytkami". - To jest poważny problem, który jest strukturalny. Nad tym trzeba zapanować. Tu musi być większa zgodność działania i współpraca rządu z samorządami - przekonywał.

Po drugie, pieniądze przeznaczane na zabytki. Wojewoda poinformował o przyjęciu funduszu na ochronę zabytków na Mazowszu w wysokości 600 tysięcy złotych. Nie dotyczy to Warszawy, bo – jak powiedział - Warszawa ma na zabytki swój własny fundusz. - Nie sądzę, że Warszawa w ramach protestu będzie obcinać wydatki na swoje zabytki. Jeśli tak się nie stanie, to Mazowsze będzie miało konkretne środki na zabytki - skomentował.

Lewicki zapewnia współpracę

Sam Jakub Lewicki otwarcie powiedział podczas konferencji, że "wypowiedzenie porozumienia jest sprawą rządową i nie chce jej komentować". - Natomiast postaram się absolutnie profesjonalnie przeprowadzić wszystkie działania związane z przejętymi kompetencjami i podjętymi nowymi obowiązkami - zapewnił.

- Od początku swojego urzędowania zrobiłem wszystko, żeby wygasić wszystkie konflikty, jakie są na terenie Mazowsza i Warszawy, i żeby na nowo ułożyć stosunki między wojewódzkim mazowieckim konserwatorem i konserwatorem stołecznym. Przez te kilka miesięcy nie było żadnej spornej sprawy, nie było żadnego konfliktu i będę dbał o to, aby proces przejmowania obowiązków odbywał się bezkonfliktowo - powiedział Lewicki.

Porozumienie zawarte przez wspomnianego Lecha Kaczyńskiego obowiązywało do 2003 roku, potem zmieniono je w roku 2005. Zakładało m.in. że opieką nad warszawskimi zabytkami zajmować się będzie konserwator stołeczny, a nad mazowieckimi - mazowiecki.

Zdjęcie na stronie głównej: Shutterstock

kw/ran/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2017 09:54 kubat

  No to Poniatoszczak, daj ostrogę i zmykaj. Nie masz właściwej legitymacji partyjnej, mimo że bohatersko poległeś.

 • Donald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2017 00:02 ~Donald

  Związkowcy odsłonili przed Sejmem pomnik Donalda Tuska.

 • Tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 23:35 ~Tusk

  Kiedy zostanie odsłonięty pomnik skoku na OFE.

 • cortijo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 22:15 ~cortijo

  syrenka ze starówki pojedzie na nowogrodzką, a lecha hop na starówkę :)

  pies ich~pies ich

  No to się posypią pomniki Lecha i krzyże... Nic nie uszanują ani konstytucji ani starówki

 • konserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 19:10 ~konserwator

  Piotr~Piotr

  No wreszcie. Koniec z fikcją w postaci "Stołecznego Konserwatora Zabytków". Ochrona zabytków to zadanie państwa, administracji rządowej, a nie kolesi z miasta. Mam na myśli kretyńskie decyzje Stołecznego zezwalające na "remont" zabytku poprzez jego zburzenie (Willa Granzowa, Parowozownia na Pradze i wiele innych). Teraz to będzie rozpacz deweloperów:)  Warszawska szkoła konserwacji zabytków, czyli w praktyce ich wyburzanie

 • pies ich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 19:08 ~pies ich

  No to się posypią pomniki Lecha i krzyże... Nic nie uszanują ani konstytucji ani starówki

 • Schetyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 18:59 ~Schetyna

  Nerwowa reakcja Schetyny na pytanie o koncesję na sprzedaż broni dla FOD: "Nie znam tej Fundacji. Nic nie wiem.

 • pad4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 17:01 pad4

  Pomniki na cokoły...!
  Cokoły na piedestały...!
  Piedestały po horyzont cały...!
  Marsz...!

 • nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 16:45 ~nina

  Oj! będzie złomu na niejedną szkołę jak zostaną przetopione te wszystkie pomniki smoleńskie !

 • dawidov

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 16:01 dawidov

  Ale bedzie pracy przy burzeniu tych pisowskich budowli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »