Informacje

04.09.2014 18:02 aktywiści przedstawiają swoje priorytety

Porozumienie Ruchów Miejskich:
"Chcemy walczyć o wspólne dobro"

SERWISY:

- Działacze Porozumienia Ruchów Miejskich (PRM) chcą powrotu do polityki rozumianej jako walka o wspólne dobro - mówili w czwartek w Warszawie przedstawiciele tej zapowiadającej start w jesiennych wyborach samorządowych organizacji.

Do dotychczasowych organizacji: "Miasto jest Nasze" z Warszawy, "Kraków Przeciw Igrzyskom", "Prawo do Miasta" z Poznania, "Gdańsk Obywatelski", "Czas Mieszkańców" z Torunia, Samorządni.pl z Płocka dołączyły w ramach porozumienia kolejne: stowarzyszenie Razem dla Opola, "RSS Nasze Miasto" z Raciborza, "Ludzie dla Miasta" z Gorzowa Wielkopolskiego, "Gliwice to My", "Świdnickie Forum Rozwoju" oraz "Przyjazny Wrocław".

- Chcielibyśmy odzyskać dla miast politykę w pierwotnym znaczeniu tego słowa: walki o wspólne dobro. Polityka niestety kojarzy się w Polsce głównie z dbaniem o własny interes, tworzeniem klik, wizerunkową walką o własny sukces. Chcemy pokazać, że możliwa jest polityka, która wywodzi się z miasta jako zgromadzenia obywateli - mówiła na konferencji prasowej przed stołecznym ratuszem rzeczniczka PRM Joanna Kusiak.

Przestrzeń miejska, transport

Joanna Scheuring-Wielgus z toruńskiego "Czasu Mieszkańców" podkreślała, że organizacje obywatelskie wchodzące w skład PRM mają wspólną wizję i programy oparte na trzech filarach: przyjazne miasto, odbudowa samorządu oraz porozumienie miast.

Powiedziała też, że przyjazne miasto odnosi się m.in. do komfortu i bezpieczeństwa życia w mieście z perspektywy mieszkańców, poprawy estetyki przestrzeni miejskiej, rozwiązań na korzyść transportu drogowego, ruchu pieszych i rowerowego.

"Rzetelne konsultacje"

Drugi z filarów dotyczy powrotu do samorządności.

- Będziemy postulować rzetelne konsultacje społeczne, regularne badania potrzeb mieszkańców, zwiększenie uprawnień jednostek pomocniczych gminy: rad okręgów, rad osiedli i zwiększenie budżetów obywatelskich - zapowiedziała.

Z kolei porozumienie miast odnosi się do problemów, których nie można rozwiązać na poziomie lokalnym. "Jako Porozumienie Ruchów Miejskich będziemy brać udział w debatach, rozmowach i będziemy zabiegać o rozwój polskich miast" - dodała.

"Nie jesteśmy partią"

Organizacje zrzeszają w większości bezpartyjnych aktywistów lokalnych i ekspertów w dziedzinach takich jak architektura, planowanie czy transport. "Nie jesteśmy partią, przybudówką partyjną ani grupą biznesowych interesów. Nasz jedyny interes to interes publiczny" - czytamy w manifeście na stronie internetowej porozumienia.

W wyborach samorządowych inicjatywy zrzeszone w PRM będą rejestrować komitety wyborcze wyborców, których pierwszy człon nazwy będzie stanowiło "Porozumienie Ruchów Miejskich", a drugi nazwa lokalnej inicjatywy.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

POGRZEB STARÓWKI - AKCJA MIASTO JEST NASZE:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 20:41 ~qwerty

  Trzymam kciuki. Dzięki HGW i PO Stare Miasto przestanie być wkrótce na liście UNESCO. Ale co tam. Interes z deweloperem i praca dla synusia POwca ważniejsza.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 10:23 ~wawa

  SEBBAXSEBBAX

  zajmijcie się najpierw najważniejszym - tzw janosikowym - wtedy miasta będą miały więcej pieniędzy na cele poprawiające standard życia ich mieszkańców.
  Denerwuje mnie, że nie mam kanalizacji i nie wiadomo kiedy będę miał, a 400 metrów dalej jest gmina Józefów i mają kanalizację bo... nie płacą tak jak Warszawa janosikowego tylko dostają... i ot jest nie fair moim zdaniem... najpierw powinno zadbać się o swoich mieszkańców a dopiero później o innych...

  Pierniczysz głupoty jak potłuczony, Józefów też płaci janosikowe.
  Praktycznie wszystkie gminy w okolicy Warszawy płacą.

 • do Precz z komuną

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 08:10 ~do Precz z komuną

  Nawet nie proponuję ci przeczytania o PRM, o co w tym chodzi i jak działa, bo mimo, że nie masz pojęcia co to jest, to już wiesz "najlepiej". Nikt z Raciborza, Torunia czy Świdnicy nie będzie narzucał nic Warszawiakom, bo poszczególne ruchy działają wyłącznie w swoich miastach. Wziąłbyś ustawę do ręki, zanim się wypowiesz, bo brak ci elementarnej wiedzy.

 • Precz z komuną

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 05:35 ~Precz z komuną

  Psia ich mać, lewaccy aktywiści bawiący się w "modernsocjalizm". Poza tym, trąci bezczelnością,żeby goście z Racioborza, Torunia czy innej Świdnicy narzucali Warszawiakom w jakiego koloru kubku mamy pić herbatę.I co jeszcze?? Rozumiem że wiekszość społecznych konsultacji będzie dotyczyła kwesti jak się napić i nadymić w oparach pseudointeligenckiego bełkotu?
  Chcecie rządzić to proszę bardzo u siebie a od Warszawy Wam wara.

 • Warszawa Społeczna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 21:23 ~Warszawa…

  Stowarzyszenie Warszawa Społeczna - Tworzymy oddolny bezpartyjny ruch społeczny na rzecz edukacji, mieszkalnictwa, rodziny, usług publicznych i lokalnej samorządności.
  Zorganizowaliśmy się, bo politycy nie liczą się z głosem mieszkańców.
  Również dlatego zdecydowaliśmy, że weźmiemy udział w najbliższych wyborach samorządowych startując bezpośrednio jako mieszkańcy i tworząc Komitet Wyborczy Warszawa Społeczna. Uważamy, że samorząd to miejsce dla mieszkańców. Partie polityczne żyją swoim życiem. Pamiętają o nas tylko wtedy, gdy nadchodzi czas wyborów. Czas wziąć sprawy w swoje ręce!

 • Zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 19:23 ~Zgred

  Polityczna szarlataneria + nawiedzeni hipsterzy + karierowicze

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 18:15 SEBBAX

  zajmijcie się najpierw najważniejszym - tzw janosikowym - wtedy miasta będą miały więcej pieniędzy na cele poprawiające standard życia ich mieszkańców.
  Denerwuje mnie, że nie mam kanalizacji i nie wiadomo kiedy będę miał, a 400 metrów dalej jest gmina Józefów i mają kanalizację bo... nie płacą tak jak Warszawa janosikowego tylko dostają... i ot jest nie fair moim zdaniem... najpierw powinno zadbać się o swoich mieszkańców a dopiero później o innych...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »