Informacje

02.07.2014 13:20 "zgodnie z wytycznymi unesco"

Poprawili biurowiec przy Podwalu.
Widzisz różnicę?

SERWISY:

Inwestor biurowca przy Podwalu wprowadził zmiany w projekcie. – Uwzględniają wytyczne ekspertów z UNESCO – zapewnia przedstawiciele spółki.

Według spółki Senatorska Investment, wprowadzone zmiany powodują lepsze wkomponowanie się budynku w okoliczną zabudowę. Budynek ma powstać w oparciu o to samo pozwolenie na budowę. A to oznacza, że zmiany nie mogły być bardzo znaczące.

Co dokładnie zmieniono? Na pierwszy rzut oka widać inny kolor dachu. Zielony zastąpiono popielatym, który mniej rzuca się w oczy.

Dopracowano również kolorystykę elewacji, która lepiej nawiązuje do budynków w dalszej części ulicy Senatorskiej.

Piaskowiec na wysokości parteru zastąpiono wapieniem muszlowym. Szklane balustrady z pierwszego i drugiego piętra zmieniono na tradycyjne, kute. Będą pomalowane na kolor grafitowy z poręczami mosiężnymi i brązowionymi.

Wprowadzono również rozróżnienie kolorystyczne pomiędzy starą częścią budynku przy Podwalu 1, a nowoczesną częścią budynku.

Obniżono również kalenice dachów w fasadach narożnych od strony ulicy Miodowej i Placu Zamkowego, o maksymalną możliwą wysokość 30 cm. - Większe obniżenie nie jest możliwe ze względu na fakt, że dachy te są obudową urządzeń technicznych, a te - zgodnie z zaleceniami konserwatora - muszą być niewidoczne – przekonuje Agnieszka Śliwa z Senatorska Investment.

O zmianie projektu jako pierwsza napisała "Gazeta Stołeczna".

Sporna inwestycja

Biurowiec powstaje na rogu Senatorskiej i Podwala, na działce odzyskanej jakiś czas temu od miasta przez specjalizującego się w skupowaniu roszczeń biznesmena Macieja Marcinkowskiego.

Kontrowersje wzbudza zarówno sam fakt budowy w tym miejscu, jak i forma budynku, w szczególności masywny dach.

Gdy wokół inwestycji wybuchło zamieszanie, okazało się że to nie jedyne wątpliwości. Wszyło na jaw, że zwracając działkę miasto oddało też inwestorowi kawałek przebiegającego pod nią tunelu trasy W-Z. A przy projekcie pracował syn urzędniczki, która wydawała pozwolenie na budowę. Z tego powodu ratusz nakazał wstrzymanie prac i zapowiedział kontrolę postępowania zakończonego wydaniem decyzji.

Wojewoda mazowiecki uchylił jednak decyzję o wstrzymaniu prac.

Problemem okazało się także sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

Ratusz informował pod koniec października ubiegłego roku, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne. - Projektu zabudowy działki nieopodal kolumny Zygmunta nie trzeba było konsultować z UNESCO, a sam budynek nie zepsuje panoramy stolicy - przekonywała Ewa Nekanda-Trepka, pełnomocnik miasta ds UNESCO. Krótko po tym prezydent Warszawy odwołała także Nekandę-Trepkę.

Z kolei Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków do Warszawy ściągnął przedstawicieli UNESCO, by opracowali raport na temat inwestycji.

>>CAŁY RAPORT ICOMOS PRZECZYTASZ TUTAJ<<

Dokument sporządziła Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) to pozarządowa ekspercka organizacja międzynarodowa z siedzibą w Paryżu. Doradza UNESCO m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa. Głównym autorem raportu na temat inwestycji na Podwalu był Bernhard Furrer.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • smocza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2015 10:40 ~smocza

  był jest i będzie szkaradny niemieckim klocem nie pasującym do otoczenia, osoby które pozwoliły na budowę tego bunkra pokazły, że dla nich WARSZAWA to nic!

 • Debil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2014 21:05 ~Debil

  Mnie i ślubnej mojego sołtysa podoba się i będzie się podobał nawet wtedy, gdy wymalują go na różowo, albo w kolory tęczy. Chcialbym miec taki za stodołą.

 • Joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 15:18 ~Joanna

  Budynek jest okropny - szpeci bezguście

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 12:13 ~Zenek

  Ciekawy jestem, czy mają własny parking, czy będą się panoszyć na obecnie istniejących?

 • POLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 10:26 ~POLO

  a co to za ekipa przebierańców w prywatnych ciuchach na budowie

  (SŁOIKI?)

  nie to profesjonaliści najlepsi fachowcy w swojej branży:

  OTO POLSKA WŁAŚNIE!!!

 • Makiks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 05:44 ~Makiks

  Ciekawe ile pieniędzy zmarnowało się przez idiotyczną decyzję UNESCO? Pierwszy projekt, ten z zielonym dachem jest zdecydowanie ładniejszy, bardziej oryginalny i lepiej pasujący do reszty zabudowy.

 • Lll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 20:40 ~Lll

  wystawrczyło zmienić kolor dachu i wysokośc o połowę

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 19:12 ~sum

  gość~gość

  Szkoda, że przerabiane są balustrady na historyzujące. To fałszowanie prawdy o czasie realizacji inwestycji. Pierwotny projekt jest całkiem przyzwoity, ale dobrze, że zmieniono kolor dachu i to wszystko, co trzeba było poprawić. Może jeszcze dach jest zbyt stromy i wysoki. Mooze można go przełamać ?
  Projekt przedstawia architekturę spokojną, nie agresywną taką, jaka powinna tu zaistnieć.
  Szkoda, że na tematy architektoniczne wypowiadają się w sposób autorytatywny ignoranci, którym wydaje się, że zbawiają świat a o estetyce, twórczości plastycznej są wyedukowani w granicach haseł: "lubię to", "mam gust", czyli są analfabetami w tym zakresie.

  Możesz powiedzieć mądralo, skąd wiesz, jakie wykształcenie mają wypowiadający się tu internauci? Sam piszesz głupoty chwaląc nieudany projekt, widać brakuje ci wiedzy na temat architektury. Ten budynek pasuje do otoczenia jak krokodyl do Arktyki.

 • czytaj ze zrozumieniem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 13:49 ~czytaj ze…

  przecież miał się lepiej wtapiać w starówkę i nie wybijać się na tle innych budynków- w tym kontekście zmiana koloru dachu jest na plus

 • mati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 12:46 ~mati

  Organizacje pozarzadowe/ spoleczne w tym miescie saalbo bardzo slabe albo wcale nie dzialaja - dlatego cos tak nieprawdopodobnego jak ta historia z tym biurowcem stala sie mozliwa. Ten biurowiec to KOSZMAR!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »