Informacje

20.11.2016 10:11 Na Bemowie i Targówku

Poprawiają II linię metra:
przesiadki będą wygodniejsze

SERWISY:

Ratusz chce uniknąć błędów popełnionych przy budowie wielu istniejących stacji metra i poprawia projekt na Bródnie oraz Bemowie. Stacje będę przesunięte, a przesiadki do tramwajów mają być wygodniejsze.

O tym, jak kosztowne są błędy przy budowie stacji metra warszawiacy mogą przekonać się w kilku miejscach, choćby na placu Bankowym, gdzie stacja powstała obok węzła przesiadkowego.

Takich miejsc niestety przybędzie wraz z budową kolejnych stacji. Na przykład na Woli stacja powstanie kilkaset metrów do przystanku kolejowego.

Tych błedów ratusz chce jednak uniknąć przy stacjach, które mają powstać w kolejnym, ostatnim etapie budowy II linii metra.

400 metrów dalej

Jak się dowiedział portal Transport Publiczny, największe przesunięcie, bo o 400 metrów na zachód, dotyczy stacji Lazurowa na Bemowie. Wcześniej projektowano ją przy pętli tramwajowej i ulicy Klemensiewicza - teraz została przesunięta bliżej pętli autobusowe i tramwajowej oraz centrum handlowego.

Zmiana ma ułatwić przesiadki. - Metro budujemy na całe życie i dobrze rozwiązane węzły przesiadkowe są niezbędne – powiedziała TP Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

"Tylko" o 50 metrów przesnięta zostanie stacja przy skrzyżowaniu ulicy Górczewskiej i Powstańców Śląskich. Dzięki temu będzie można z niej wyjść na wszystkie narożniki skrzyżowania.

Na razie nie powstaną niestety wyjścia na przystanki tramwajowej, ale zostanie przynajmniej teoretyczna możliwość wybudowania ich w przyszłości. Metro Warszawskie tłumaczy, że zbudowana niedawno linia tramwajowa objęta jest pięcioletnią gwarancją i na razie nie można jej przebudować. Później też nie będzie to łatwe. - Wszelkie obiekty muszą być odsunięte o co najmniej 75 cm od krawędzi jezdni, co oznacza, że wyjścia – biorąc pod uwagę konieczność zachowania wymaganej i bezpiecznej szerokości – nie zmieszczą się na przystanku – tłumaczył TP Dariusz Kostaniak, wiceprezes Metra.

Zburzą przedszkole

Z kolei na Targówku stacja Kondratowicza powstanie bliżej ul. Św. Wincentego, niż pierwotnie planowano. Dzięki temu powstanie wyjście na skrzyżowaniu, gdzie za kilka lat powstać mają z kolei przystanki linii tramwajowej na Zieloną Białołękę.

Bliżej do tramwaju będą też mieli pasażerowie wysiadający na stacji Bródno przy ul. Rembielińskiej. Jak informuje TP, przesunięcie stacji wymusi wprawdzie zburzenie przedszkola na tyle szkoły przy ul. Św. Hieronima.

Budowa stacji II linii metra m.in. na Woli wzbudza wątpliwości mieszkańców:

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • chemins_de_fer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 19:04 ~chemins_de_fer

  Metodę na najsprawniejsze przesiadki podpowiada rozładunek wegla - a konkretnie węglarki typu F budowy specjalnej.

 • Melchior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 15:31 ~Melchior

  Może niech zrobią tak, żeby schody ruchome były ... ruchome, albo przynajmniej nie zagrodzone.

 • erhweh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 15:11 ~erhweh


  Lolo~Lolo

  Zamiast przesuwać kosmetyczne to powinni się palnac w głowę i zrozumieć że dla mieszkańców Warszawy metro powinno biec dalej na Bialoleke!!
  Małe wredne~Małe wredne


  Nie prawda! Powinno biec przy MOJEJ posesji!!! Z prywatnym wyjściem na podwórko!!!

  Ja chcę metro przez mój garaż podziemny!

 • s3guni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 14:28 ~s3guni

  Metro przy Kondratowicza powinno pozostać w dotychczasowym miejscu. Tam jest główny węzeł przesiadkowy a do tego Ratusz gdzie załatwia się sprawy. Tak samo na Bemowie metro ma przystanek obok Ratusza. Ma to sens. Do planowanej linii tramwajowej na Białołękę dosłownie 20 metrów.

 • klon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 09:08 ~klon

  Zacisze bliżej Radzymińskiej, albo nawet przy skrzyżowaniu z Młodzieńczą i Łodygową, to dopiero będzie bardzo dobra lokalizacja, a nie wśród domków jednorodzinnych.

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 09:07 ~kolo

  Aż sie prosi pociągnąć ze dwie stacje w stronę Białołęki i Wawra!

 • Małe wredne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 07:43 ~Małe wredne

  Lolo~Lolo

  Zamiast przesuwać kosmetyczne to powinni się palnac w głowę i zrozumieć że dla mieszkańców Warszawy metro powinno biec dalej na Bialoleke!!


  Nie prawda! Powinno biec przy MOJEJ posesji!!! Z prywatnym wyjściem na podwórko!!!

 • Andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2016 23:16 ~Andre

  skorpion77~skorpion77

  Brak wyjść ze stacji metra przy Powstańców Śląskich na przystanki tramwajowe to kpina z mieszkańców Warszawy i kompletna porażka. Co z tego, że budowa nowej trasy tramwajowej jest objęta pięcioletnią gwarancją ? Umowę dotyczącą tej gwarancji można zmienić aneksem dla wyższego celu, czyli realizacji strategicznej inwestycji dla Warszawy, jaką jest druga linia metra. Stacja metra powinna być budowana pod samym skrzyżowaniem, które powinno być całkowicie przebudowane i odbudowane potem przystanki tramwajowe powinny mieć odpowiednią szerokość pod kątem wyjść ze stacji metra. I jakieś opowieści dziwnej treści o kolektorze ściekowym pod skrzyżowaniem blokującym budowę stacji to też kolejna kpina. Wszystko można zrobić jeśli jest dobra wola dla strategicznych inwestycji dla miasta.

  O ile pamiętam, to trasa tramwajowa została oddana do użytku w lutym 2015, więc gwarancja wygaśnie na początku 2020 r.
  Biorąc pod uwagę tempo budowy metra i długość okresów bezczynności między kolejnymi etapami budowy, wątpię aby budowa rozpoczęła się wcześniej. Tak więc gwarancja nie stanowi problemu, żeby tą kluczową stację zaprojektować i zbudować jak należy.

 • Lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2016 23:02 ~Lolo

  Zamiast przesuwać kosmetyczne to powinni się palnac w głowę i zrozumieć że dla mieszkańców Warszawy metro powinno biec dalej na Bialoleke!!

 • Padam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2016 22:34 ~Padam

  Przesunąć stację Bródno na drugą stronę Toruńskiej. Tam się wszystko zmieści.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »