Informacje

12.09.2014 10:10 Wystawa w Kancelarii Premiera

Popielniczka Mazowieckiego trafiła na wystawę. Zobacz gabinet sprzed 25 lat

SERWISY:
W związku z 25. rocznicą uformowania się rządu Tadeusza Mazowieckiego, będziemy mogli zajrzeć do jego gabinetu. Zachowano w nim oryginalne wyposażenie - jest m.in. monitor, który dziś może być traktowany jako eksponat, a nawet… popielniczka. Nie jest tajemnicą, że Mazowiecki palił jak smok. Na wystawie, przygotowanej przez Kancelarię Premiera, zobaczymy fragmenty starych kronik i samochody, które uczestniczyły w ważnych wydarzeniach najnowszej historii Polski. Jeden z nich ma na liczniku prawie milion kilometrów!

Dni otwarte w kancelarii odbędą się w piątek 12 września w godzinach 18.00–22.00 oraz w weekendy 13-14, 20-21, 27-28 września w godz. 10.00–17.00.


- Chcieliśmy pokazać, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz zaprezentować fundamenty, które jego rząd położył  pod budowę wolnej i demokratycznej Polski - mówi nam Cyryl Skibiński z Kancelarii Premiera.

Wejścia będą odbywały się co pół godziny, w 30-osobowych grupach. Przy wejściu trzeba pokazać dokument ze zdjęciem.

Trasa wycieczki jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Popielniczka Mazowieckiego

Jeden z elementów ekspozycji przypomina mównicę sejmową. Zobaczyć będzie można też gabinet, w którym w 1989 r. zasiadał Mazowiecki.

- Obecnie pracuje w nim pracuje minister Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego - zaznacza Skibiński.

W pomieszczeniu znajdują się sprzęty z tamtych lat: maszyny do pisania, aparaty i książki telefoniczne i inne elementy wyposażenia biura. Zebrano w nim też pamiątki po Mazowieckim, m.in. popielniczkę i jego ulubiony obrazek - z postacią Don Kichota.

- Nie jest tajemnicą, że Tadeusz Mazowiecki był namiętnym palaczem - mówi Skibiński.


Samochody z historią. Milion kilometrów na liczniku

Fani motoryzacji także znajdą coś dla siebie - przed budynkiem wystawione będą samochody, które wielokrotnie uczestniczyły w ważnych wydarzeniach najnowszej historii Polski. Zobaczymy m.in. lancię thema, którą jeździli m.in. Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki. Samochód służył przez 17 lat, przejechał prawie milion kilometrów.

Obok będzie wystawione także pancerne volvo, które woziło prezydenta Wałęsę i premier Hannę Suchocką.

Pojazdy będą przed Kancelarią Premiera w najbliższy piątek i dwa najbliższe weekendy. Na co dzień można je zobaczyć w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Minikino pokaże kroniki z tamtych lat

Jedna z sal w Kancelarii Premiera zamieni się w kino wyświetlające fragmenty archiwalnych kronik. Moment wyboru przez Sejm Tadeusza Mazowieckiego na premiera, jego pierwsza wizyta zagraniczna w Rzymie i pierwsze umowy z Zachodem - to niektóre fragmenty, jakie będzie można zobaczyć podczas kilkuminutowego pokazu.

Dzieci namalują mapę

Kancelaria przygotowała też atrakcje dla dzieci. Będą mogły wziąć udział w malowaniu wielkoformatowej mapy Polski, w oparciu o mapę stworzoną z okazji 25-lecia polskiej wolności. Przedstawia ona historię Polski po roku 1989. Została przygotowana przez znanych ilustratorów Aleksandrę i Daniela Mizielińskich: małżeństwo i duet grafików, autorów znanych na całym świecie książek dla dzieci.

Na wszystkich zwiedzających czekają upominki. Można będzie robić pamiątkowe zdjęcia.

Podróż przez 25 lat

Samą wystawę w kancelarii podzielono na trzy części:

Pierwsza z nich dotyczy politycznej kariery Mazowieckiego - od przedstawiciela "Solidarności" do premiera PRL. Przypomina m.in. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez "Solidarność" koalicji parlamentarnej. Ekspozycja nawiązuje też do wydarzeń z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania.

Druga część wystawy prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Trzecia część ilustruje rozwój, jaki samorządności, przedsiębiorczości (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw) i samoorganizacji (powstanie sektora pozarządowego) w ciągu ostatniego 25-lecia.

Gabinet wielkich zmian

Dorobek gabinetu Tadeusza Mazowieckiego jest historyczny. To jego gabinet przeprowadził w Polsce transformację ustrojową. Jej podstawowym elementem był program zmian w gospodarce, stwarzający podstawy do wprowadzenia gospodarki rynkowej - od nazwiska twórcy nazywany "programem Balcerowicza". Oprócz tego weszła w życie nowelizacja konstytucji, zmieniająca nazwę państwa z PRL na Rzeczpospolita Polska i ustanawiająca jako godło orła w koronie.

Wśród kluczowych zmian dokonanych przez rząd Mazowieckiego są także wdrożenie programu osłon socjalnych, którego elementem były zasiłki dla bezrobotnych; wprowadzenie samorządu terytorialnego oraz ustaw o policji i Urzędzie Ochrony Państwa (w miejsce Milicji Obywatelskiej powstała policja, a Służbę Bezpieczeństwa zastąpił UOP).

>>> Czytaj więcej na tvn24.pl <<<

Gabinet stał się przedmiotem krytyki lidera "Solidarności" Lecha Wałęsy. Nie podobało mu się tempo zmian. Uznawał je za zbyt wolne. Ostatecznie Tadeusz Mazowiecki przegrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w 1990 r. właśnie z Wałęsą i z nieznanym szerzej Polakiem z Kanady Stanisławem Tymińskim.

Następnego dnia po wyborach zapowiedział dymisję swojego rządu, która została przyjęta przez Sejm 14 grudnia 1990 roku. Gabinet Mazowieckiego pełnił obowiązki jeszcze do stycznia 1991 roku, gdy Sejm zaakceptował nową Radę Ministrów - Jana Krzysztofa Bieleckiego.

11 września odbyła się uroczystość inauguracji Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim:

kś/ran//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Analfabetyzm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2014 13:21 ~Analfabetyzm

  dosc cenzury~dosc cenzury

  Legitymacje PZPR i UB tez ujrzymy opraz paszkwil pisany na Żolnierzy Niezlomnych jako "zaplutych karlach reakcji" z tymze slynnym antypolskim plakatem? Uslysyzmy jak wprowadzal "gruba kreske" dzieki czeumu on jak i jego wataha uniknela kary za zbrodnie z lat 44-56 oraz pozneijszych na opozycji i o zablokowaniu przyznaniu wraz z Geremkiem i Bartoszewskim Orderu Orla Bialego prawdziwym bohaterom jak rtm W. Pilecki, Gen Nil, Inka i wielu innych, przy rownoczesnym przyznaniu tego samego Orderu ich kato jak np Kat Rzeszowszczyzny, przyjaciel rodziny Danuty Hubner? Usluszymy tez i o tym jak zachwalal cenzure, ktora miala trwac dalej a skonczyla sie dopiero w czerwu 91, gdy wtedy i sfalszowano wybory, wywalono rzadfz Olszewskiego i zachwalanie wojsk sowieckich co raczyl wyjechac od nas dopiero w 93 r? Jesli nie to darujcie sobie te cale spacerki.

  A ty może poćwicz i to solidnie polską gramatykę i pisownię, albo daruj sobie te całe spacerki, bo tego się nie daje czytać.

 • dosc cenzury

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2014 01:59 ~dosc cenzury

  Legitymacje PZPR i UB tez ujrzymy opraz paszkwil pisany na Żolnierzy Niezlomnych jako "zaplutych karlach reakcji" z tymze slynnym antypolskim plakatem? Uslysyzmy jak wprowadzal "gruba kreske" dzieki czeumu on jak i jego wataha uniknela kary za zbrodnie z lat 44-56 oraz pozneijszych na opozycji i o zablokowaniu przyznaniu wraz z Geremkiem i Bartoszewskim Orderu Orla Bialego prawdziwym bohaterom jak rtm W. Pilecki, Gen Nil, Inka i wielu innych, przy rownoczesnym przyznaniu tego samego Orderu ich kato jak np Kat Rzeszowszczyzny, przyjaciel rodziny Danuty Hubner? Usluszymy tez i o tym jak zachwalal cenzure, ktora miala trwac dalej a skonczyla sie dopiero w czerwu 91, gdy wtedy i sfalszowano wybory, wywalono rzadfz Olszewskiego i zachwalanie wojsk sowieckich co raczyl wyjechac od nas dopiero w 93 r? Jesli nie to darujcie sobie te cale spacerki.

 • dziesięć milionów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2014 20:10 ~dziesięć…

  W heroicznych latach " Solidarności" na moim osiedlu było niedużo zwolenników tej przewodniej siły narodu. Ludzie przyglądali się podejrzliwie, czym to się je. A w kiosku " Ruchu " pracował jeden zawzięty aktywista, który co i rusz wywieszał jakieś agitacyjne teksty, w rodzaju : " Jest nas 10 milionów " i t.d. Dziwnym trafem okna od jego kiosku stale były czyś zapaskudzone, w porywach były to puszki olejnej farby, a to się bardzo trudno usuwa. I nikt mu nigdy nie pomógł czyścić tych okien :)

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2014 17:41 ~marta

  @sasasa- tak sobie pomyślałam , że jak ten pomnik powstanie to będę zbierać nie posprzątane psie kupy i składać zamiast kwiatków. Najpierw nadzieja , radość no a potem rozczarowanie , przerażenie , strach. Jak słyszę to słowo to kojarzy mi się bardzo , bardzo źle.

 • Locked out

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2014 17:22 ~Locked out

  Sasasasa~Sasasasa

  Na onecie wykasowano własnie temat o pomniku "solidarności", który przegłosowała właśnie rada warszawy ze względu na takie komentarze?:

  A tu zacytuję użytkownika "rsp7t":


  "~rsp7t : Nie zgadzam się z propozycją lokalizacji ! Pomnik dozgonnej wdzięczności dla "Solidarności" w Warszawie powinien stanąć gdzieś tam, gdzie były (do wyboru):
  - FSO
  - ZM Ursus
  - ZM Waltera
  - Huta
  - Waryński
  - ZR Kasprzaka
  - WZT
  - Polfa W-wa
  - Róża Luksemburg

  Jakieś inne propozycje ?"

  Bo pomnik powinien byc po to, zeby ludzie nie zapomnieli, kto i kiedy te fabryki pozamykał!

  Brakuje na tej liście " Polkoloru " w Piasecznie, zamkniętego staraniem wspaniałego ekonomisty Janusza Lewandowskiego.

 • Skojarzenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2014 17:19 ~Skojarzenie

  Sasasa~Sasasa

  A tu: http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/rada-warszawy-za-budowa-pomnika-solidarnosci/nnzck
  jest o pomniku "solidarności", który chcą nam zafundować w stolicy. Ciekawe komentarze. A Wam z czym kojarzy się to wyświechtane słowo?

  Z prywatą, nieuctwem, pazernością, dbaniem wyłącznie o swoje interesy kosztem innych, z tupetem i awanturnictwem oraz brakiem skrupułów. Z tym mi się kojarzy.

 • Mafia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2014 17:16 ~Mafia

  pio~pio

  izraelsko-amerykańsko-francuska mafia na żecz narodu niemieckiego. sprzedali polskę teraz jako naród jesteśmy niczym

  Szczególnie francuska mafia na Żecz narodu niemieckiego nam zaszkodziła. Idź się leczyć.

 • fgfh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2014 17:12 ~fgfh

  Tadeo santo subito!

 • Pamiątka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2014 14:41 ~Pamiątka

  A w tej popielniczce oryginalne pety są ? Nie ma ? E.... takie muzeum.... :(

 • icek ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2014 14:32 ~icek ryba

  Tomeczek_888~Tomeczek_888

  Przymiarki do kolejnego muzeum za pieniądze podatników? Mosty budujcie!

  witam,
  masz rację ale u nas dominuje judeo i NAM się należy
  pozdrawiam

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »