Informacje

28.01.2017 16:45 Na liście ponad 30 obiektów

Popadały w ruinę, zostały odnowione.
Spacery śladami zabytków

SERWISY:


Rozpoczął
się cykl spotkań "Warszawskie konserwacje", podczas których można zwiedzać stołeczne zabytki odnowione z dotacji ratusza. "To gratka nie tylko dla varsavianistów, ale także dla tych, którzy interesują się poprawą przestrzeni miejskiej" – zachęca Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W ramach "Warszawskich konserwacji" będzie można zobaczyć ponad 30 obiektów. Spotkania rozpoczęły się w sobotę, kolejne odbędą się w niedzielę i dwa kolejne weekendy: 4-5 lutego i 11-12 lutego.

Na początek Stare Miasto

W sobotę można było obejrzeć m.in. efekty prac konserwatorskich nad elewacją zewnętrzną, elewacją muru bramnego i bramą Fortu Traugutta, który znajduje się przy ul. Międzyparkowej 4a. Kolejną propozycją była prezentacja prac konserwatorskich figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz dwóch latarni gazowych przed kościołem Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2).

Natomiast w niedzielę zaprezentowane zostaną m.in. elewacje frontowych kamienic przy Rynku Starego Miasta pod numerami 1, 3 i 7, a także rezultaty prac restauracyjnych wewnątrz kościoła św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11.

Na miejscu będą m.in. konserwatorzy, którzy opowiedzą o przeprowadzonych pracach.

- W kolejne weekendy będą wszystkie ciekawe obiekty, które były dotowane z budżetu miasta takie jak kościoły i kamienice. Program będzie cały czas dostępny na stronie internetowej Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, także na stronach urzędu miasta - zachęca Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

W sumie mieszkańcy będą mogli obejrzeć zabytki znajdujące się w pięciu dzielnicach: Śródmieściu, na Białołęce (Tarchomin), Bielanach, Woli oraz Żoliborzu.

19 mln na zabytki

Osoby zainteresowane udziałem w wycieczce mogą przejść całą trasę lub dołączyć w wybranym miejscu. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy ani rejestracja.

Stołeczny ratusz informuje, że Warszawa w 2016 r. przyznała blisko 19 mln zł na prace konserwatorskie przy zabytkowych budynkach.

Krasucki był pytany o plany konserwatorskie miasta na najbliższe miesiące i lata. - Mamy spore zadanie związane z remontem Teatru Baj i z zaadaptowaniem go na centrum aktywności lokalnej, będziemy też startować z projektami na Pałacyk Konopackiego i na centrum przy ul. Targowej 80 - powiedział.

Plany na przyszłość

Jako kolejne obiekty w kolejce do odrestaurowania wymienił m.in.: dawną willę dyrektorską przy ul. Siarczanej 6. - To wszystko będzie się działo w tym i przyszłym roku - zapowiedział Krasucki.

Dodał, że w najbliższym czasie jego biuro będzie chciało dokonać pewnych "działań administracyjnych", tj. aktualizacji gminnej ewidencji zabytków o kolejne obiekty. - Choćby osiedle Jazdów jako cały zespół, czy cały układ urbanistyczny Nowej Pragi, pomiędzy ul. 11 listopada, a Wileńską. To będzie cały gigantyczny obszar będzie włączany do gminnej ewidencji zabytków - zapowiedział konserwator.

Pieniądze do wzięcia

Pieniądze na remont zabytków przyznaje Rada Warszawy. Wnioski o dofinansowanie na ten rok można składać tylko do końca styczni. Mogą je składać wszyscy właściciele obiektów zabytkowych, które nie należą do miasta, ani do szeroko pojętych spółek Skarbu Państwa. Są to więc osoby prywatne, firmy, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe.

- Dotacje są przyznawane przede wszystkim na to, co widać i co decyduje o stanie technicznym budynku, czyli elewacje, na remont części konstrukcyjnych, zabezpieczenie, na prace ratunkowe. Zazwyczaj są dość istotnym wsparciem, bo to wsparcie na poziomie 30-40 proc., a czasem nawet 60-70 proc. całego kosztu prac konserwatorskich. To duża pomoc - zaznaczył Michał Krasucki.

W tym tygodni informowaliśmy o nowym zabytku na Saskiej Kępie. Zobacz modernistyczny budynek:


PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Manitu

    zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 12:23 ~Manitu

    A ile w tym samym czasie zabytków zostało zburzonych albo zdewastowanych z powodu nieudolności ratusza?

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »