Informacje

14.01.2019 13:06 POŁOWA NAUCZYCIELI NA ZWOLNIENIACH

Poniedziałek rano, SMS ze szkoły:
lekcje odwołane do końca tygodnia

SERWISY:

W szkole podstawowej numer 118 na Żeraniu do pracy nie przyszła dziś prawie połowa nauczycieli. Dyrektor dostała ich zwolnienia lekarskie i musiała odwołać lekcje. Rodzice informację dostali już po godzinie 8:00.

Chodzi o szkołę podstawową przy Leszczynowej. W poniedziałek rano rodzice uczących się tam dzieci dowiedzieli się, że zajęcia zostały odwołane do końca tygodnia. Dostawiali SMS-y lub powiadomienia z systemu Librus.

Zachorowało 20 z 48 nauczycieli

"Wysoka absencja nauczycieli. Odwołanie zajęć dydaktycznych. Dyrekcja wystosowała informację, że wszystkie zajęcia dydaktyczne są odwołane do końca tygodnia" – czytamy na stronie zrzeszającej mieszkańców Białołęki.

Katarzyna Pienkowska z biura prasowego ratusza potwierdza, że w SP 118 odbywają się jedynie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy. - Na zwolnieniach lekarskich jest teraz 20 nauczycieli – mówi.

Z kolei dyrektor szkoły Małgorzata Stawiarska na pytanie, czy tak duża absencja nauczycieli jest formą protestu odpowiada: - Nie wiem, informacje o zwolnieniach otrzymałam dzisiaj.

Na co dzień w szkole pracuje 48 nauczycieli. W poniedziałek na zwolnienie poszło 20.

Strajk?

Przypomnijmy: w piątek Zarząd Krajowy Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność – Oświata", należącego do Forum Związków Zawodowych, jednogłośnie podjął decyzję o wszczęciu procedur sporu zbiorowego.

- Protest w SP 118 nie ma nic wspólnego z naszą zapowiedzią. Termin zapowiadanego sporu zbiorowego nie jest jeszcze znany – zastrzega jednak Magdalena Kaszulanis rzecznik prasowy ZNP.

Z kolei w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" z przedstawicielami Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", a następnie z przedstawicielami ZNP, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Po spotkaniu poinformowała, że przedstawiła związkowcom kilka propozycji liczonych w setkach milionów złotych. Rozmawiano miedzy innymi o pomysłach, by każde zajęcia dodatkowe były dodatkowo płatne, a o dodatek za wyróżniającą pracę mogliby ubiegać się wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego.

Według ZNP, FZZ i Solidarności minister nie przedstawiła jednak żadnej nowej propozycji w sprawie podwyżek.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku MEN skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, które ma obowiązywać w 2019 r. Zgodnie z nim, wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie w tym roku od 121 do 166 zł brutto.

kz,PAP/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ciekawość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2019 23:51 ~ciekawość

  Dlaczego policjantom (a zarabiają duuuuzo więcej), pracownikom sądów wolno było strajkować a nauczycielom nie? Dlaczego wojsko, które zarabia dwa razy tyle nawet nie musi strajkować by dostac podwyżki?

 • dfsfdsf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2019 18:05 ~dfsfdsf

  jedni mają przywileje strajkować, bezkarnie nadużywać zwolnień, i to jawnie, a inni won z pracy jak się nie podoba. Gdzie jest sprawiedliwość Pytam. Powinna wkroczyć prokuratura do takiego zbiorowego naruszenia..

 • dfds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2019 18:03 ~dfds

  a co na to ZUS??? lewe zwolnienia? Sory, ale gdyby to była głodówka, strajk na miejscu, to szacunek, ale iść sobie na zwolnienie a potem gonić z dziećmi różnice programowe, to krzywda dla dziecka, nadużycie wobec ZUS.., wobec innych uczciwie strajkujących.

 • nnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2019 08:36 ~nnnn

  Kto na tym cierpi? DZIECI!

  Jak to możliwe, że nauczyciel jest w poniedziałek w szkole, a zajęcia się nie odbywają i zapewniana jest jedynie opieka świetlicy ale to tylko w razie konieczności.

  Strajk?
  - przerwa świąteczna do 7.01 (w innych szkołach do 02.01);
  - w szkole gnieżdżą się dzieci na dwie zmiany, co nie wpływa korzystnie na ich naukę;
  - brak miejsca na wiele dodatkowych zajęć, które mogłyby się odbywać w budynku, który będzie miał już 2 lata opóźnienia, jeśli się w końcu uda.

  Ja strajku kosztem dzieci nie popieram.

 • Ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 17:44 ~Ada

  a u mnie na religii uczy się tylko jednego.. rysowania jak dzieci klęczą pod krzyżem.. ile można..

 • uczeń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 12:41 ~uczeń

  Przynajmniej nie będzie zdziwienia jak uczniowie wezmą lewe zwolnienia na sprawdziany i klasówki.

 • pik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 12:11 ~pik

  Gdyby, tak jak inni zatrudnieni nie otrzymali wynagrodzenia z lewe zwolnienia i otrzymali by nagany - to następnym razem 2 razy by się zastanowili czy
  1. narażać lekarzy na utratę uprawnień za wystawienie lewych zwolnień,
  2. odczuliby to na własnej kieszeni - a brak pieniędzy najbardziej boli,
  3. po otrzymaniu nagany - trudno by im było znaleźć pracę

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 08:51 ~ito

  kasa~kasa

  gdzie jest zus ? wszystich skontrolować zabrać świadczenia i zwolnic z dyscyplinarką. tak sie dzieje z innymi pracowniami którzy chodzą na lewe zwolnienia, dlaczego nauczyciele mają mieć inaczej?

  Proste rozwiązania są takie piękne- a zastanowiłeś się, co dalej? Wywaliłeś 20 z 48 nauczycieli- na stałe. Co z uczniami, lekcjami? Co, następnych zatrudnisz? A skąd ich weźmiesz, zwłaszcza za te pieniądze? Bo jakoś tak jest, że utrzymanie pracownika z reguły kosztuje mniej niż jego wymiana. Do tego idzie skutek idiotycznie przeprowadzonej reformy, czyli dwa roczniki na raz. W tej sytuacji byłbym BARDZO ostrożny z wywalaniem kogokolwiek. Nauczyciele o tym wiedzą, ty najwyraźniej nie.

 • kasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 01:34 ~kasa

  gdzie jest zus ? wszystich skontrolować zabrać świadczenia i zwolnic z dyscyplinarką. tak sie dzieje z innymi pracowniami którzy chodzą na lewe zwolnienia, dlaczego nauczyciele mają mieć inaczej?

 • robson82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 00:31 ~robson82

  Zgroza~Zgroza

  Aha, nie podoba się stwierdzenie, że szkoła w dawnych latach była lepsza ?
  byla normalniejsza teraz to jakas parodia szkoly...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »