Informacje

11.09.2019 09:53 RATUSZ

Ponad setka decyzji komisji.
Do miasta wróciło jedno podwórko

SERWISY:

Mimo że komisja reprywatyzacyjna wydała ponad sto decyzji, tylko jedna działka wróciła do miasta. To podwórko na Ochocie - wynika z informacji ratusza.

Komisja weryfikacyjna postanowiła podsumować swoje dotychczasowe prace. Powstał projekt raportu mówiący między innymi o tym, że w stolicy doszło do "systemowej niewydolności w procesie reprywatyzacji, co powodowało występowanie licznych patologii".

Przewodniczący Sebastian Kaleta przekonywał, że komisja wydała 116 decyzji w sprawach dotyczących reprywatyzowanych nieruchomości, których łączna wartość przekracza miliard złotych. W 49 przypadkach nieruchomości są zabezpieczone poprzez zapisy w księgach wieczystych.

"Podwórko wyjątkiem"

Zapytaliśmy ratusz, ile nieruchomości faktycznie wróciło do miasta. Jak zaznacza Konrad Klimczak z biura prasowego urzędu, niemal wszystkie decyzje komisji zostały zaskarżone do sądu administracyjnego.

"Nieruchomości, którymi się zajmowała nie wróciły do majątku miasta. Jedyny wyjątek stanowi podwórko przy Nieborowskiej 15. Komisja weryfikacyjna w przypadku 11 nieruchomości nakazała miastu stołecznemu Warszawie przejęcie zarządu, w terminie 7 dni" – stwierdził w mailu wysłanym do naszej redakcji Klimczak.

Od razu zaznacza, że w przypadku nieruchomości przy Hożej 25 komisja nałożyła na miasto obowiązek przejęcia "zarządu, który był oderwany od rzeczywistego stanu władania budynkiem". "Ta nieruchomość nigdy nie została wydana przez miasto beneficjentom decyzji reprywatyzacyjnej" – twierdzi Klimczak.

"Żaden z beneficjentów nie współpracuje"

Ratusz zaznacza, że tylko w siedmiu z tych 11 przypadków komisja merytorycznie rozstrzygnęła kwestię roszczeń dekretowych - Hoża 25, Hoża 25a, Marszałkowska 43, Poznańska 14, Nowogrodzka 6a, Schroegera 72, Schroegera 74. W pozostałych przypadkach (Lutosławskiego 9, Kazimierzowska 34, Dahlberga 5, Polna 46) wyeliminowała z obrotu prawnego decyzje dekretowe i przekazała prezydentowi do ponownego rozpatrzenia.

"Żaden z beneficjentów decyzji nie współpracuje w tym zakresie z miastem, a w ustawie o komisji brak zapisów dotyczących obowiązku przekazania zarządu (przez beneficjentów decyzji) na rzecz miasta. Stan prawny nieruchomości będzie można uznać za uregulowany i sytuację lokatorów za stabilną, dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu wszystkich spraw przez sądy powszechne" - wyjaśnia Klimczak.

Sebastian Kaleta o projekcie raportu komisji:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dghts

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2019 01:40 ~dghts

  Pisać sobie możesz. A że nie ma to nic wspólnego z faktami to już inna sprawa.

  BTU9000~BTU9000

  Czyli komisja nic nie zrobiła o czym pisałem już wielokrotnie.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 23:03 ~waws

  Wszystko pięknie ale może w końcu miasto a dokładnie Skarb Państwa odda prawowitym właścicielom czy spadkobiercom te wszystkie działki i kamienice. Bo przecież one nie należą do Miasta. To są przecież Żydzi, Polacy do których należą te kamienice. Państwo Polskie jest takim samym paserem - bo nie chcę zwrócić tego mienia

 • limit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 19:35 ~limit

  Proces reprywatyzacji nie był kontrolowany. Nadużycia dotyczyły nie tylko złych ustaleń stanu faktycznego. Dochodziło do ignorowania dokumentów stwierdzających, że danej reprywatyzacji nie można przeprowadzić. Istniał nawet wewnętrzny nakaz wydawania 300 decyzji reprywatyzacyjnych rocznie.


 • Mruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 19:23 ~Mruk

  emeryt~emeryt

  Ustanawiali kuratorów dla osób, które miały 130 lat. To są ludzie pracujący w sądach.  Wybory niedługo masz szansę POgonić tych, którzy tych złodziei bronią.

 • Mruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 19:22 ~Mruk

  Jeśli miasto (czytaj POKOmuna) trzyma ze złodziejami i bandydatami to i jedno podwórko wróciło. Może na nim strefę relaksu strzelić?

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 19:21 ~wkurzony

  A pani HGW gdzie się schowała ze strachu ??????

 • eas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 15:27 ~eas

  sdfg~sdfg

  kolejny argument potwierdzający konieczność jak najszybszej reformy sądów


  Z wami zatwardziałymi pisowcami jest jeden problem -wasze mózgi najprawdopodobniej zatrzymały się na etapie rozwojowym dziecka, które w piaskownicy zabrało łopatkę innemu dziecku a zapytane przez rodziców zamiast się przyznać wskazuje palcem na przypadkowe dziecko.

 • sdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 14:37 ~sdfg

  kolejny argument potwierdzający konieczność jak najszybszej reformy sądów

 • emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 14:23 ~emeryt

  Ustanawiali kuratorów dla osób, które miały 130 lat. To są ludzie pracujący w sądach.

 • zelalem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 14:16 ~zelalem

  Prokuratura~Prokuratura

  Sędziowie dopuścili się zaniedbań, ustanawiając kuratorów dla właścicieli i spadkobierców nieruchomości w Warszawie. Osoby te w chwili wydania decyzji miałyby ponad 120 lat. Sędziowie nie próbowali tego zweryfikować.

  Sąd musi działać w zakresie prawa i zgodnie z prawem. Prawo nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, jest tylko zbiorem przepisów i metod postępowania.
  Skoro żaden rzad nie uchwalił ustawy reprywatyzacyjnej (oba pisowskie też), to znowu będą takie same procesy!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »