Informacje

26.12.2016 17:26 Niebawem kolejne atrakcje

Ponad milion gości odwiedziło w tym roku Centrum Nauki Kopernik

SERWISY:

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Centrum Nauki Kopernik odwiedziło około 1,1 mln osób. Placówka zapowiada, że ci, którzy przyjdą tu w przyszłym roku napotkają szereg nowych atrakcji, m.in. film "Halo Ziemia" przygotowany w planetarium Niebo Kopernika i cykl wykładów "Drogi do życia".

- 2016 rok to czas, kiedy zaczęliśmy zmieniać wystawy stałe. Chcieliśmy udoskonalić ekspozycję i dać naszym zwiedzającym możliwość jeszcze swobodniejszego eksperymentowania - poinformowała rzeczniczka CNK Katarzyna Nowicka.

Otwarte wykłady

W przyszłym roku wizyta w Centrum ma być świetną okazją do spotkania z wybitnymi naukowcami. Już 11 stycznia placówka rozpoczyna cykl otwartych wykładów "Drogi do życia", dotyczący najnowszych badań z dziedziny biologii i medycyny.

Geny, komórki macierzyste, terapie nowotworowe, regeneracja przerwanego rdzenia kręgowego – o tym będą mówili "kopernikowi" goście. Wyboru tematów i prelegentów dokonała prof. Magdalena Fikus.

W ramach tego cyklu kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM prof. Wiesław Jędrzejczak opowie o bezcennej tkance, jaką jest krew.

Biolog medyczny prof. Leonora Bużańska będzie mówiła o komórkach macierzystych, będących podstawą rozwoju organizmu. Z kolei dr Paweł Grzesiowski – lekarz, pediatra, immunolog, dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji - będzie tłumaczył, że szczepienia są i będą w przyszłości szeroko wykorzystywaną metodą profilaktyki, a także terapii chorób zakaźnych i niezakaźnych.

Multimedialne pokazy

Kolejna tematyka, którą będzie można dokładnie zgłębić to kosmos. Rozmowy z wybitnymi znawcami połączone z multimedialnymi pokazami przez cały rok będą odbywały się w planetarium Niebo Kopernika. Pierwsze spotkanie pod nazwą "Prosto z nieba" zaplanowano już na 12 stycznia. Prof. Grzegorz Pietrzyński wyjaśni, jak można mierzyć Wszechświat, jak wyznaczyć dokładną odległość galaktyk i co wpływa na dokładność tych pomiarów.

Na kwiecień 2017 roku planowana jest też premiera filmu "Halo Ziemia" wyprodukowanego w całości w planetarium Niebo Kopernika.

Wiele "kosmicznych" atrakcji czeka na gości Kopernika również latem. Przed planetarium, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizowany zostanie popularny Park Odkrywców. Zielona przestrzeń wokół warszawskiego Kopernika zmieni się w stację badawczą zbierającą informacje na temat powietrza, gleby, wody i roślin. Będzie można skonstruować amatorskie rakiety i łaziki marsjańskie.

Kolonizacja Kosmosu będzie także tematem przyszłorocznego festiwalu "Przemiany" organizowanego przez CNK.

W Nowy Rok przez nowe drzwi

Wizyta w Koperniku, to także okazja do wzięcia udziału w badaniach naukowych. Od 2015 roku CNK jest nie tylko placówką edukacyjną, ale także badawczą. - Współpracujemy z naukowcami i realizujemy interdyscyplinarne projekty badawcze, które pozwalają rozwijać nowe dziedziny badań w Polsce, tzw. learning sciences i visitor studies. Warto więc podczas wizyty w Centrum zgodzić się na krótką rozmowę z ankieterem - zachęca Nowicka.

W kolejny rok swojej działalności placówka wkroczy przez zupełnie nowe drzwi. Dosłownie, bo 20 grudnia rozpoczęła się przebudowa wejścia do Centrum Nauki Kopernik. Zmiany obejmą szatnię, stanowiska kasowe i przestrzeń wokół nich, a także bistro i sklepik. Po przebudowie zmienione zostaną zasady wejścia do Centrum i wprowadzone będą bilety elektroniczne.

Prace potrwają do lutego 2017 roku.

 

Zobacz jak wyglądała tegoroczna noc spadających gwiazd w CNK:


 

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »