Informacje

07.09.2016 18:00 po zawiadomieniach o nieprawidłowościach

Ponad 5 tys. spraw reprywatyzacyjnych, prokuratura prosi o dokumenty

SERWISY:


Warszawska prokuratura okręgowa zwróciła się do prezydent Warszawy o uzupełnienie informacji zawartych w dwóch zawiadomieniach dotyczących reprywatyzacji. Pod koniec sierpnia wiceprezydent Jarosław Jóźwiak skierował je do prokuratury.

Z informacji zdobytych przez PAP wynika, że zawiadomienie ratusza było nieprecyzyjne. Jak wyjaśniał Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej, miasto musi dokładniej określić – dla każdej nieruchomości - jakie okoliczności wskazują na zaistnienie jakich przestępstw.

- Miasto zawiadomiło nas, że podejrzewa, iż w związku z reprywatyzacją nieruchomości, których lista została dołączona do zawiadomień, doszło do szeregu nieprawidłowości. Wnioskujemy o uzupełnienie tych informacji – powiedział Dziekański.

Miasto ma czas do 20 września

Do warszawskiej Prokuratury Okręgowej pod koniec sierpnia wpłynęły w sumie trzy zawiadomienia w sprawie reprywatyzacji. Wszystkie były zgłoszone przez wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka. Jedno z tych zawiadomień dotyczyło m.in. dwójki prawników, którzy mogli mieć związek ze sprawą. Pozostałe dwa miasto ma uzupełnić.

Załącznikami do jednego z nich są wykazy ponad 2424 nieruchomości zwróconych od 2003 r. oraz 2613 postępowań w toku. Kolejny załącznik dotyczy 805 decyzji zwrotowych z lat 1995-2002, gdzie wydano prawo użytkowania wieczystego.

Dziekański dodał, że miasto ma czas do 20 września na doprecyzowanie zawiadomień.

Reprywatyzacja pod lupą służb

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia kontroluje decyzje reprywatyzacyjne wydawane w latach 2010-2016.

Sprawą zwrotów zajmuje się też prokuratura we Wrocławiu, która bada dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich:  m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badane są również działania urzędników, między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości i z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Sprawą zajmują się też trzy zespoły prokuratorskie - po jednym w prokuraturach regionalnych we Wrocławiu i Warszawie, oraz zespół koordynujący w Prokuraturze Krajowej. Zostały one powołane na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

 

CZYTAJ TAKŻE: 6 WĄTPLIWYCH ZWROTÓW. BURMISTRZOWIE IDĄ DO PROKURATURY:

 

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kaska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 08:51 ~Kaska

  a dlaczego nie sa prowadzone postepowania dotyczace wczesniejszych lat, powinno byc od roku 1989 to bybylo fair.

 • WOW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 18:28 ~WOW

  Krótka lista dla prokuratury: Ujawnić kto i które odzyskał kamienice/nieruchomości. Czy byli to spadkobiercy czy nabywcy roszczeń. Czy nowi właściciele /bądź ich rodziny/ byli lub są powiązani z jakąkolwiek spółką miejską lub ratuszem ? Zbadać powiązania w Warszawie WSZYSTKICH partii politycznych z osobami występującymi jako tzw. handlarze roszczeń i sądowi "opiekunowie majątków". Sprawdzić ile z tego to mienie pożydowskie. Oraz ile tych roszczeń przed wojną miało zajętą hipotekę . Dokładnie przyjrzeć się umowom darowizny, a konkretnie kancelariom adwokackim i notarialnym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »