Informacje

18.07.2013 21:19 w poniedziałek trafią do komisarza wyborczego

"Ponad 200 tys. podpisów ws. odwołania prezydent"

SERWISY:

Pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie złożonych ponad 200 tys. podpisów - deklaruje Warszawska Wspólnota Samorządowa. W czwartek do Wspólnoty trafiło ponad 3 tys. podpisów zebranych przez Republikanów.

- Coraz bardziej zbliżamy się do 200 tys. podpisów. Tyle obiecaliśmy na początku akcji referendalnej i ta liczba zostanie złamana 22 lipca - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej lider WWS i burmistrz Ursynowa Piotr Guział. Dodał, że w poniedziałek do komisarza wyborczego złożonych zostanie na pewno ponad 200 tys. podpisów.Lider Republikanów, poseł Przemysław Wipler (na początku czerwca odszedł z PiS) zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie zbierać podpisy do niedzieli, tj. do ostatniego dnia.

- To jest największa akcja społeczna w Warszawie, w historii warszawskiego samorządu po 1989 r. Te ponad 200 tys. podpisów, które warszawiacy zebrali, to jest największa liczba podpisów zebrana w naszym mieście. Tak olbrzymia aktywność warszawiaków została wyzwolona niekompetentnymi, złymi rządami pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział Wipler.

Poseł ocenił, że w ostatnich tygodniach prezydent miasta działa tak, jakby w stolicy już był komisarz. W tym kontekście mówił o zwolnieniach w ratuszu. Jego zdaniem odwołanych dyrektorów poszczególnych jednostek prezydent stolicy obciąża odpowiedzialnością za to, co tak nie podoba się warszawiakom.

Wipler zapowiedział, że jeżeli Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana i zostaną rozpisane nowe wybory, Republikanie w prawyborach wyłonią swojego kandydata na prezydenta Warszawy. Ja w tych prawyborach wystartuję. Niemniej w chwili obecnej najważniejsze, wspólne dla wszystkich warszawiaków wyzwanie to pójść na te wybory i zmienić Warszawę. Siedem lat temu Polska zaczęła się zmieniać od zwycięstwa Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Teraz Polska znowu może zacząć się zmieniać od przegranej tej formacji w Warszawie - dodał.

"Niech nie uczy warszawiaków demokracji"

Odnosząc się do ostatnich słów premiera Donalda Tuska, który powiedział, iż liczy na to, że warszawiacy wyrażą wotum zaufania dla prezydent miasta, odmawiając udziału w referendum, Piotr Guział zaapelował, by szef rządu nie uczył warszawiaków demokracji.

Chcielibyśmy, żeby ta frekwencja była jak największa, bo to będzie zwycięstwo demokracji. Apelujemy do wszystkich warszawiaków i warszawianek - jeżeli macie swoich przyjaciół, partnerów, którzy są tzw. słoikami, czyli tymi mieszkańcami Warszawy, którzy ciężko pracują na rzecz tego miasta, ale z różnych przyczyn nie są zameldowani - wyróbmy słoikom dowody. A lemingom dowody oddajmy. To jest nasz apel podsumowujący tę akcję, bowiem frekwencja w Warszawie będzie dowodem na to, że jesteśmy dojrzałym społeczeństwem, będzie dowodem na to, że premier słusznie namawiał wielokrotnie do tego, żeby na wybory chodzić - powiedział burmistrz Ursynowa.

Guział nie chciał jednoznacznie zadeklarować, czy będzie ubiegał się o fotel prezydenta miasta w razie odwołania Gronkiewicz-Waltz. Warszawiacy nie upoważnili nas do tego, żebyśmy przedstawiali dzisiaj kandydatury i program wyborczy. Dopiero gdy komisarz wyborczy oficjalnie uzna, że podpisy zostały zebrane, policzy te podpisy i wyznaczy termin referendum, wtedy będzie czas, żeby przedstawić wizję Warszawy. Natomiast po zwycięskim referendum oczywiście WWS wskaże swojego kandydata, osobę, którą popiera - powiedział.Poza Republikanami zorganizowanie referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz popierają też m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota i Solidarna Polska.

Słowa premiera który namawiał warszawiaków, aby nie brali udziału w referendum za karygodne i oburzające uznał Parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa. Według członków zespołu, słowa premiera stanowią próbę wpłynięcia, przez organ władzy państwowej na przebieg i rezultat demokratycznego procesu decyzyjnego, a także naruszają wolność demokratyczną i prawa obywatelskie.

Premier Tusk wpisał się w niegodną i antyobywatelską taktykę w imię interesu partyjnego PO, której jest przewodniczącym. Wiązanie interesów partii z pełnioną funkcją publiczną i to w dodatku przeciw wykonywaniu przez obywateli ich demokratycznego prawa do decyzji, jest w najwyższym stopniu karygodne i oburzające - ocenili członkowie zespołu w komunikacie przesłanym PAP.

Zespół zażądał, aby premier Tusk odwołał swoje słowa i przeprosił za nie obywateli Warszawy.

Zespół złożony z PiS

Poseł PO Marcin Kierwiński powiedział PAP, że absolutnie nie zgadza się z zarzutami Parlamentarnego Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa. Jak zauważył, jest to zespół złożony głównie z polityków PiS, dlatego nie dziwi go, że wszystkie wypowiedzi premiera Tuska spotykają się z krytyką członków tego zespołu.Referendum lokalne jest taką formą aktywności obywatelskiej, w której wprowadzono pułap frekwencji - kiedy jest ono ważne. Nie pójście na referendum, to też forma zademonstrowania swojego stosunku do pani prezydent Warszawy. Referendum jest głosowaniem przeciw, więc powiedzenie nie idę na referendum bo uważam, że nie jest ono potrzebne jest głosowaniem za (prezydentem Warszawy). Tak bym interpretował słowa premiera - powiedział Kierwiński.

Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem w tej sprawie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania - czyli w przypadku referendum ws. odwołania prezydent Warszawy musi to być ok. 130 tys. osób.

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

Politycy dyskutują o referendum:

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Coccolino

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 15:38 ~Coccolino

  ARIMR~ARIMR

  guzial lepiej niech sie zajmie czymś pożytecznym a nie zatrudnianiem kolesi w urzedzie i zonki w ARMIR

  Obawiam się, że to jak żyje się na Ursynowie od lat nie jest zasługą pana Guziała.
  A mieszkam tu tak długo, że pamiętam jak własciciel Ursyn Car mieszkał z rodziną w kanciapce nad garażem w miejscu obecnego serwisu samochodowego. :)

 • klwq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 23:48 ~klwq

  Zbierają, namawiają. Czy im aby na Władzy głónie nie zależy...Czy sens jest robić teraz wybory??A nie zaczekać do najbliższych wyborów? Jak słucha się P.Hoffmana czy P.Błaszczaka to ma się wrażenie,że ich wypowiedzi są głównie polityczną batalią, a nie prezentacją rozwiązań i konkretów.

 • jsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 17:52 ~jsg

  Jeśli HGW chce zostać ,powinna przegonić kreta, który pod nią ryje. Ostatni wyczyn tego drania to zlikwidowanie przejść przy północnym wyjściu ze stacji metra Wawrzyszew. Dotychczas istniejące , wygodne przejścia zamknął i zmusza tysiące ludzi do niepotrzebnego nadkładania drogi. Jeśli HGW nie przegoni tego drania i nie przywróci normalnych przejść niech się żegna ze stanowiskiem.

 • dekk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 17:44 ~dekk

  ksiadz~ksiadz

  ja - niestety - pamietam jej poprzednika. nic sie nie dzialo. no moze poza muzeum pow war. powoli bo powoli ale cos sie robi... wole hgw

  Nareszcie jakiś głos rozsądku. Dodam tylko że zaraz i tak będą wybory i prezydenta będzie sobie można zmienić bez zbędnego wydawania pieniędzy a to że w referendum mogą brać udział osoby z poza Warszawy to jakieś nieporozumienie.

 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 15:54 ~Łukasz  wawiak~wawiak

  Guzial to niech sie wezmie za Ursynow,anie probuje swirowac! Szuka taniej sensacji i tyle! DO roboty,a nie pie.....rdzenie w stolek ci sie marzy.Szacun dla Pani Hanny,ze sie nie poddaje!
  Czempion~Czempion

  Może wymyślcie coś nowego, zamiast upominania pana Guziała, albo oskarżania go bezpodstawnie o nadużycia. My, mieszkańcy, jesteśmy zadowoleni z naszego burmistrza. A jeżeli chodzi o pie.dzenie w stołek przez siedem lat, to HGW zdobyła mistrzostwo świata w tej konkurencji.
  Coccolino~Coccolino

  Ale co pan Guział zrobił na Ursynowie? No oczywiście poza przeniesieniem ruchu spod swojego domu na sąsiednią uliczkę.
  jakoś nie widzę aby na Ursynowie robiło się cokolwiek.


  Masz rację bo się nie robi!

 • Piękny sen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 15:51 ~Piękny sen

  Balon~Balon

  Wy z PO już tak nie lamentujcie i nie płaczcie piajroskimi łzami bo to śmiechu warte. HGW przespała swoje rządy w warszawie i to już jej koniec !!!!!!

  Nic nie zrobiła pożytecznego dla tego miasta!!!!!!!!

  Tylko wydawała kasę na marne czyli na bzdurne muzea premie dla kolesi i ciagłe podwyżki !!!!!!!!

  Przespała, ale był to piękny sen. Zawsząd spływa duża kasa, co daje nam złudzenie nieograniczonych możliwości, więc korzystamy ile się da, rozrzucając kasę szerokim gestem na wszystkie strony, a szczególnie w kierunku swoich pupilków z Ratusza. A że jacyś tam mieszkańcy miasta mają za złe ? A niech sobie mają, my mamy władzę absolutną i nic nam nie grozi... I w tym momencie nastąpiło przebudzenie. Jakie - wiemy sami. Przykre.

 • Pewniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 15:41 ~Pewniak  nik~nik

  no i po co ta szopka?? Mają jakiegoś kompetentnego kandydata na miejsce HGW? Nie mają - to po co na siłę chcą zmiany, kiedy ta zmiana niekoniecznie może wyjśc Warszawie na dobre??
  Pewniak~Pewniak

  Szopka jest po to, żeby już dłużej nie patrzeć na arogancką gębę tej kobiety. Skąd wiesz, że nie ma odpowiedniego kandydata na jej miejsce ? Każdy będzie lepszy.
  xyz~xyz


  Jeżeli jest to powinien się pojawić dając ludziom możliwość świadomego wyboru przyszłego prezydenta.
  Niestety nie pojawił się dlatego, że najzwyczajniej w świecie go nie ma, a nie można tego przyznać przed odwołaniem HGW bo jeszcze ludzie nie oddawaliby tak chętnie podpisów.

  Dajcie realną alternatywę na lepszego prezydenta to z chęcią zagłosuję bo nie lubię głosować za "kotem w worku".

  Powiem ci, że może niezły byłby Wipler z " Republikanów ". To dość rozgarnięty facet i do tego rodowity warszawiak. W ogóle mamy ofensywę młodych rzutkich trzydziesto - czterdziestolatków. Nawet Guziała ( Lat 37 ) można brać pod uwagę, bo ma największe doświadczenie w pracy samorządowej.

 • xp123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 15:36 ~xp123

  jakim słoiki co nie płacą podatku w Warszawie decydują o prezydenturze tego miasta

 • Fan PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 15:34 ~Fan PO

  zward~zward

  Po A.Szejnfeldzie, jednej z czołowych tub propagandowych PO trudno się spodziewać sensownych argumentów i merytorycznej dyskusji. Ciekawe, że tvnwarszawa obcieła wypowiedź A.Hofmana, który konkretne przedstawił cyfry i fakty. Rzeczywistostość jest taka, że referendum się odbędzie i zmiana władzy w stolicy także.

  Szejnfeld zawsze tak samo bezpłciowo dziamie coś bez sensu. Niewiele straciłem z jego wypowiedzi, chociaż miałem wyłączony dźwięk.

 • Pewniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 15:30 ~Pewniak  nik~nik

  no i po co ta szopka?? Mają jakiegoś kompetentnego kandydata na miejsce HGW? Nie mają - to po co na siłę chcą zmiany, kiedy ta zmiana niekoniecznie może wyjśc Warszawie na dobre??
  Pewniak~Pewniak

  Szopka jest po to, żeby już dłużej nie patrzeć na arogancką gębę tej kobiety. Skąd wiesz, że nie ma odpowiedniego kandydata na jej miejsce ? Każdy będzie lepszy.
  xxx~xxx


  A co może twój ukochany Lech był dobrym prezydentem? człowieku ona chciaż robi jakieś inwestycje a poprzednik nie zrobił nic...

  Dawno tak się nie uśmiałem :). MÓJ UKOCHANY LECH ! Jeżeli ja piszę, że nie da się już patrzeć na fizys Bufetowej, ty wyciągasz z tego wniosek, że Lech był moim ulubieńcem ? Nic bardziej błędnego ! Moim zdaniem zupełnie sensowny był Piskorski, ale go ukochani towarzysze partyjni utrącili.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »