Informacje

03.01.2017 08:16 ZOM podsumowuje rok

Ponad 200 nowych ławek,
śmietników i stojaków na rowery

SERWISY:

153 ławki, 45 koszy na śmieci, 23 stojaki na rowery i 9 kilometrów płotków - tyle miejskich mebli przybyło w minionym roku w Warszawie. Najwięcej zyskali mieszkańcy Pragi Południe i Ursynowa.

To dane tylko dla terenów będących pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta. "Nowe ławki pojawiły się przede wszystkim w miejscach wskazanych i zgłaszanych nam przez mieszkańców" – twierdzą pracownicy jednostki.

Największą liczbą nowych ławek mogą cieszyć się mieszkańcy Pragi Południe. Zwłaszcza ci, którzy często spacerują w parku Skaryszewskim, gdzie przybyło dokładnie 15 sztuk (w całej dzielnicy aż 48). Na drugim miejscu uplasował się Ursynów (37), a na trzecim - Mokotów (24).

"Ławek przybyło także dzięki mieszkańcom zgłaszającym swoje potrzeby przez budżet partycypacyjny. W minionym roku zrealizowaliśmy wolski projekt Małe ławki do odpoczynku wzdłuż ulicy Deotymy oraz Ulica Gandhi – nowa aleja Ursynowa" – informuje ZOM.

45 nowych koszy na śmieci

Jednak miejskie meble to nie tylko ławki.

"W 2016 roku kupiliśmy także kolejne kosze na śmieci, których na terenach zarządzanych przez ZOM jest ponad 6,6 tys. Na Trakcie Królewskim, ul. Świętokrzyskiej, na Polu Mokotowskim i w parku Skaryszewskim stanęło 45 nowych śmietniczek" – chwalą się urzędnicy.

Poprawiono też stan siłowni plenerowych (m.in. w parku Praskim, Skaryszewskim, na Polu Mokotowskim) i dostawiono 23 nowe stojaki rowerowe.

Nieuniknioną inwestycją ZOM-u jest stawianie dodatkowych wygrodzeń, które mają chronić trawniki przed rozjeżdżaniem. Ich dewastacja przez nieprawidłowo parkujących kierowców to – zdaniem pracowników urzędu - wciąż aktualny proceder.

W ubiegłym roku postawiono 9 kilometrów takich płotków.

Więźniowie dbali o czystość

Oprócz dostawiania nowych miejskich mebli, ZOM musi dbać o stan tych, które już stoją. I tak w 2016 roku około 1600 ławek zostało odmalowanych, a 150 wyremontowanych. Dbano też o żeliwne kosze stojące przy Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. "Były regularnie myte przez skazanych z Zakładu Karnego Białołęka, pracujących na rzecz czystości w mieście bezpłatnie" – informuje ZOM.

Pod opieką tego urzędu znajduje się obecnie około 3 tys. ławek i 6,6 tys. śmietników. To nie wszystkie meble, które znajdziemy w stolicy. Elementy małej architektury rozstawione są także na terenach zarządzanych przez urzędy dzielnic.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komiczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 09:58 ~Komiczny

  Fajnie by było, gdyby pojawiły się też specjalne kosze przeznaczone pod psie odchody, bo ciągle nie ma ich wystarczająco dużo i muszę chodzić z wypełnionym workiem Pucek, czasami nawet kilka kilometrów, aby wyrzucić odchody swojego pupila od odpowiedniego zbiornika.

 • ZOM wstydu oszczędź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2017 13:26 ~ZOM wstydu…

  Zastanawia mnie wciąż aktualny proceder topienia przez ZOM pieniędzy podatników w płotkozłomkach, które bez wysiłku i masowo demolują wandale samochodowi. Nieustannie oglądam powyrywane (a raczej powyjmowane z ziemi, bo tego nawet nie trzeba wyrywać), powyginane, niekompletne i sterczące elementy metalowe, które ledwo wsuwacie w glebę. Rekord z mojej okolicy: nowy płotkozłomek wytrzymał w terenie dwa tygodnie. Do zgłaszania zdewastowanej zieleni doszło ciągłe zgłaszanie tej kupy złomu, która szpeci, sterczy, czasem zagraża tuż przy drogach rowerowych.
  Jeśli nie jesteście w stanie zrobić tego porządnie, to może wcale tego nie róbcie?

 • Arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2017 13:03 ~Arek

  A na Bemowskim osiedlu Groty nie ma ławek nie ma śmietników bo Pan burmistrz zapomniał że osiedle Groty to też Bemowo! Brawo Burmistrz Bemowa !!

 • Janczarski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2017 10:56 ~Janczarski

  Rzetelność TVN-u.
  W tytule: Ponad 200 nowych ławek
  W artykule: 153 ławki, 45 koszy na śmieci, 23 ....

  Rzeczywiście 153 to ponad 200.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »