Informacje

17.10.2018 18:02 na dziedzińcu ratusza

Ponad 18 tysięcy złotych kary dla wojewody za wycięcie drzew

SERWISY:

Wojewoda mazowiecki będzie musiał zapłacić za wycinkę drzew, bez wymaganych pozwoleń, na dziedzińcu urzędu przy placu Bankowym.  Kara wynosi 18 350 złotych.

- Dziś wydana została decyzja marszałka województwa mazowieckiego wymierzająca Wojewodzie Mazowieckiemu karę za usunięcie bez zezwolenia drzew z terenu placu Bankowego – poinformowała nas Marta Milewska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Jak dodała, kara wynosi 18 350 złotych.

Porządkowali plac, wycięli drzewa

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, latem ubiegłego roku przed siedzibą wojewody rozpoczął się remont. Przebudowa pochłonęła ponad 2,7 mln złotych. Granitową kostkę zastąpiła nawierzchnia z płyt. Ale nie obyło się bez kontrowersji, ponieważ wycięto krzewy oraz świerki, które – jak przypomniała w środę "Gazeta Stołeczna" - były pod ochroną konserwatora.

Co prawda zgoda konserwatora na remont była, jednak – jak przekonywał wówczas Michał Krasucki – na wycinkę drzew należało złożyć inny wniosek, a ten nie wpłynął. Dlatego stołeczny ratusz zwrócił się o kontrolę do mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

- Zatem urząd 11 stycznia 2018 roku przekazał sprawę zgodnie z właściwością wraz z aktami do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – przypomina Marta Milewska.

Jednak wojewódzki konserwator przekazał do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o rozstrzygniecie sporu kompetencyjnego w sprawie wymierzenia kary. Sąd wskazał marszałka województwa mazowieckiego jako właściwego do załatwienia sprawy.

Czytaj też o rozbiórce pomnika w Parku Skaryszewskim:

kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • piotron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 12:40 ~piotron

  A ja bym prosił żeby redaktorzy wiadomości tvn wysledzili i opublikowali to z jakich pieniędzy wojewoda zapłacił za swoją niekompetencję, brak wiedzy, rażące zaniedbanie. W pracy która jest finansowana z pieniędzy podatników i w której wymaga się za te (nie małe przecież) pieniądze odpowiedniej wiedzy i odpowiedzialności takie błędy są nie wytłumaczalne i powinny być karane personalnie. Spróbujcie narazić swoja firmę na 18 tys zł straty zobaczymy co szef wam powie. Odpowiedzialna praca urzędnicza to obowiązek nie przywilej.

 • bleble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 16:31 ~bleble

  Dlaczego tak mało?Kowalskiemu by przyłożyli ze 185 000zł.!!!

 • biurokrata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 16:28 ~biurokrata

  ogar~ogar

  Awantura o drzewa, kara zasądzona... ale Wojewoda nie płaci ze swojej kieszeni - tylko z podatków Wszystkich mieszkańców.. czyli za nielegalną wycinkę zapłacili wszyscy warszawiacy.. Kiedy zaczniemy sobie uświadamiać ze wszystkie kary i inne opłaty - rząd i samorządy robią z naszych pieniedzy.. :(

  Ale zapłacił tą karę nie prywatnemu podmiotowi, tylko miastu. Czyli na tym zarobili wszyscy warszawiacy :)

  A tak na serio - ile kosztuje praca ludzi, którzy byli przy tej decyzji? Ktoś zgłosił. Ktoś przeprowadził postępowanie. Powołano zapewne biegłego. Ktoś napisał pismo. Ktoś je wydrukował. Ktoś poświęcił czas na podpisanie. Ktoś zapakował w kopertę i zaniósł na pocztę. Ktoś przyjął w kancelarii Wojewody. Ktoś otworzył i przeczytał. Ktoś będzie musiał to zaksięgować i zlecić przelew.

  A wszystko po to, żeby instytucja publiczna zapłaciła kilkanaście tysięcy innej instytucji publicznej. Najwyższy poziom biurokracji!

 • Axel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 14:32 ~Axel

  18000 kary? Tyle to on na waciki wydaje.
  Powinno być parę baniek kary za coś takiego.

 • noelo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 13:13 ~noelo

  niech ze swoich zapłaci.

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 13:00 ~gaga

  Ajlant~Ajlant

  Te drzewka to ajlant gruczołowaty, bożodrzew, który szybko rośnie. Posadzono je ok 10-15 lat temu. Teraz już wycinają, bo komuś zaczęły przeszkadzać. Lepiej stawiać pomniki - te nie rosną!

  topole niech dadzą, to zapylą cały urząd. U nas tez mordy darto, że topole wycięto na osiedlu, ale że co roku na wiosnę i lato tumany pyłu do okien się wdzierały i ludzie katar sienny mieli, to nikogo nie obchodzi. Wycięto, posadzono jakies inne lisciaste i jest b. ładne. Po paru latach już mają po 5-6 metrów. Przed wojną w Warszawie było mało drzew i o smogu jakoś nikt nie mówił, a same piece.

 • prl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 11:03 ~prl

  wojewoda to urząd - stanowiski
  my naród zapłacimy

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 10:09 ~Braciszek Tuck

  A kiedy Szyszko zapłaci za nielegalną wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej? Nie miał zgody Konserwatora Przyrody.

 • no jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 10:06 ~no jak

  Wojewoda Mazowiecki został skazany prawomocnym wyrokiem. Czy teraz pan Suski wystąpi z żądaniem jego odwołania, tak jak to zrobił w stosunku do Prezydent Łodzi?

 • ogar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 09:31 ~ogar

  Awantura o drzewa, kara zasądzona... ale Wojewoda nie płaci ze swojej kieszeni - tylko z podatków Wszystkich mieszkańców.. czyli za nielegalną wycinkę zapłacili wszyscy warszawiacy.. Kiedy zaczniemy sobie uświadamiać ze wszystkie kary i inne opłaty - rząd i samorządy robią z naszych pieniedzy.. :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »