Informacje

25.11.2017 10:06 gość "wstajesz i weekend"

Ponad 150 szkół, 15 tysięcy uczniów. STO "odkrywa talenty"

SERWISY:

- Możemy robić dużo więcej, niż nakazuje ministerstwo. Staramy się odkrywać talenty uczniów, rozwijać je - mówił w porannym programie "Wstajesz i weekend" Bartosz Tymiński, dyrektor jednej ze szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Stowarzyszenie obchodzi w tym roku 30 urodziny.

Społeczne Towarzystwo Oświatowe to organizacja obywatelska, która działa na rzecz rozwoju edukacji narodowej. STO prowadzi ponad 150 szkół, w których uczy się 15 tysięcy uczniów. Misją Społecznego Towarzystwa Oświatowego jest działanie na rzecz doskonalenia jakości edukacji narodowej i wpływanie na jej uspołecznienie realizowane w szczególności poprzez zakładanie, prowadzenie i wspieranie szkół oraz placówek oświatowych.

- Realizujemy to, co jest w programie, ale też sporo dodatkowych zajęć, zarówno obowiązkowych, jak i nieobowiązkowych - mówił Bartosz Tymiński.

Odkrywają talenty, rozwijają je

Zaznaczał przy tym, że egzaminy w szkołach prowadzonych przez STO nie różnią się od tych z państwowych placówek, a towarzystwo podlega kontroli kuratorskiej.

- Staramy się odkrywać talenty uczniów, rozwijać je. Możemy robić dużo więcej, niż nakazuje ministerstwo - tłumaczył.

- Czym w takim razie różni się lekcja polskiego w państwowej szkole, od tej w STO? - dopytywali prowadzący.

- Liczbą uczniów, u nas jest kilkanaście osób w klasie. Znajomością ucznia, bliską relacją, indywidualną pracą z uczniem, to coś, co jest wartością - odpowiadał.

Dodał, że STO stara się, aby oprócz standardowych przedmiotów znalazły się też inne. - Uczymy, jak uczyć, jak filozofować. Kładziemy nacisk na języki obce - mówił.

Sam program uzgadniany jest z rodzicami.

Cel STO: kształtowanie ucznia

Koncepcja STO polega na łączeniu edukacji z wychowaniem. Podstawowe znaczenie dla działania prowadzonych przez stowarzyszenie placówek ma współpraca rodziców i nauczycieli oparta na wzajemnym zaufaniu. Nauczyciele, uczniowie i rodzice razem kształtują szkołę - jak zaznacza stowarzyszenie - akceptując podstawowe zasady, takie jak uczciwość, rzetelność, wzajemny szacunek i empatia. Stowarzyszenie podkreśla, że jego celem jest ukształtowanie ucznia jako osoby: w sensie umysłowym, społecznym, kulturalnym, fizycznym.

STO stara się, by jego szkoły były nowoczesne i otwarte na świat. Realizuje projekty edukacyjne finansowane z funduszy europejskich i krajowych, zabiega o granty na projekty dla lokalnych społeczności i szkół, a także bierze udział w programach europejskich umożliwiających uczniom wyjazdy za granicę i naukę języków obcych.

Nauczyciele pracujący w szkołach STO również stale się uczą. Korzystają z zajęć podczas Wakacyjnej Szkoły STO lub w ramach Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli STO.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O STO NA TVN24.PL <<

kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »