Informacje

23.02.2015 11:58 most po pożarze

Pomysł na nowy Łazienkowski.
Ścieżka i tarasy pod chodnikiem

SERWISY:


Podwieszona pod chodnikami mostu Łazienkowskiego ścieżka rowerowa i tarasy z widokiem na lewo- i prawobrzeżną Warszawę – to pomysł Inicjatywy Projektowej na nowy most Łazienkowski. Niestety, raczej bez szans na realizację.

Konstrukcja mostu Łazienkowskiego po pożarze będzie całkowicie wymieniona, planowana jest na nim również ścieżka rowerowa. Taki jest wstępny plan ratusza. Ale swój pomysł na przeprawę łączącą Śródmieście z Pragą Południe mają również architekci z Inicjatywy Projektowej.

Osłona ze stalowej siatki

Koncepcja Jana Pawlika, Piotra Straszaka, Mikołaja Zdanowskiego i Pawła Pyłki  zakłada umieszczenie ścieżki rowerowej bezpośrednio pod płaszczyzną chodnika mostu.

"Takie rozwiązanie zminimalizuje wpływ ruchu samochodowego oraz podmuchów wiatru na rowerzystów, a jednocześnie wykluczy kolizje  z istniejącą infrastrukturą techniczną i drogową (zjazdami)" – tłumaczą architekci.

Przekonują również, że ścieżka może być dodana w każdym momencie, bez negatywnego wpływu na ruch samochodowy. Ponieważ ma się znajdować pod chodnikami, to nie będzie trzeba poszerzać przeprawy.

"Romboidalna siatka stalowa, osłaniająca ciąg rowerowy, odnajduje swoje inspiracje w kratownicowej konstrukcji Mostu Kierbedzia. Pełni wieloraką funkcję – oddziela ścieżkę i chodnik od niekorzystnych warunków atmosferycznych, jest balustradą, a także elementem konstrukcyjnym dla dodanych komponentów mostu" – wyjaśniają przedstawiciele Inicjatywy Projektowej.

Dodatkiem mają być za to tarasy, które mogłyby powstać na poziomie ścieżki rowerowej. „Jeden od strony północnej z widokiem na zurbanizowaną panoramę Warszawy, drugi od południowej – na bardziej dziki i naturalny brzeg rzeki, mogą zostać wykorzystane na potrzeby kawiarni, barów dla rowerzystów czy po prostu platform widokowych” – wyjaśniają architekci.

"Liczy się ekonomia"

Co na to ratusz? – Na razie czekamy na ostatnie ekspertyzy i przygotowujemy plan generalnego remontu. Chcielibyśmy, by prace trwały jak najkrócej i kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej mogli pojechać mostem jak najszybciej – odpowiada Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. – Chcielibyśmy, by było również miejsce dla rowerów, ale w jaki sposób ma być  to zaprojektowane – będziemy się zastanawiać – dodaje.

I podkreśla, że chodzi o to, żeby było to najprostsze i najszybsze wprowadzenia. – Liczy również się ekonomia i koszty – zaznacza rzeczniczka.

Wstępnie ratusz szacuje, że nowy Łazienkowski może kosztować ok. 100-130 mln zł.

Jaki ma być nowy most Łazienkowski? CZYTAJ WIĘCEJ


ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 20:48 ~Kuba

  Świetny pomysł, trzymam kciuki żeby udało się go zrealizować!!!

 • humb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 22:14 ~humb

  rob7615~rob7615

  Marzy mi się aby nowy most Lazienkowski był pełen zieleni w donicach i przeznaczony WYŁĄCZNIE dla ruchu rowerowego i pieszego. Co wy na to? Czy warto na fejsiku założyc stronę ŁazienkowskiDLARowerów?

  taaa całą Łazienkowską dla rowerów i pieszych , jak mało spacerów będziesz mógł bezkolizyjnie zawrócić na Pomniku Lotnika ,,,, aa jeszcze Linie Średnicową oddać pieszym….. pieszo z Pruszkowa do Sulejówka a co …. ja też proponuje spotkanie na fb ,,zróbmy protest przed monitorami , kto niema kamerki i konta odpada,, anonimom dziękujemy

 • Luck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 22:13 ~Luck

  I tak pewnie nie zostanie zrealizowane nic sensownego, bo będzie chęć zbudowania mostu jak najszybciej i jak najmniejszym kosztem.
  Tymczasem pewnie nikt nie pomyśli, że skoro most i tak będzie już zamknięty przez dobrych kilka(naście) miesięcy, to dodatkowe kilka na zaprojektowanie czegoś sensownego nikogo nie zbawi, ale żeby potem przez kilkanaście lat jeździć czymś sensownym.
  To samo tyczy się funduszy, lepiej wydać teraz np. 30 mln więcej i mieć coś ładnego, funkcjonalnego z czego będzie się ludziom dobrze korzystało przez lata, a nawet 100 lat jak twierdzi HGW. Ale pewnie władza będzie chciała lecieć po kosztach, bo przecież ludzie będą gadać ile to może kosztować most i ile to można czasu robić...

 • AJB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 21:37 ~AJB

  ALE KUPA! Projektanci do Afryki mosty projektować !

 • WarsawStreet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 17:24 ~WarsawStreet

  REWELACYJNY POMYSŁ:)

 • Stabilo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 13:14 ~Stabilo

  No to 10 lat bez mostu mamy jak takie cuda chcą budować....

 • dsfghjk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 11:02 ~dsfghjk

  tektor~tektor

  Wyglada fajnie ale w rzeczywistości na poziomie pod jezdnia byłaby menelo osada i miejsce na numerki z pięknym widokiem na Wisle. Normalni ludzie tam by się nie pojawiali

  a co jest nie normalnego w numerkach w plenerze - nic bardziej normalnego nie moze już być

 • ziki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 10:53 ~ziki

  Ścieżkę i tarasy widokowe zrobić na 2 poziomie-na górze. A na dole niech jeździ komunikacja miejska, nie trzeba będzie odśnieżać mostu!

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 09:56 ~mmm  SEBBAXSEBBAX

  moim zdaniem nowy łazienkowski powinien być szerszy - czyli powinien posiadać co najmniej po 4 pasy w każdym kierunku - moim zdaniem trzeba go zaprojektować przyszłościowo, a nie na dziś - liczba mieszkańców cały czas rośnie - i rośnie liczba pojazdów...
  karwowski~karwowski


  W jakim niby celu most mialby byc szerszy niz cala Trasa Łazienkowska? Jakby dodać po jednym pasie w każdym kierunku na całej długości trasy, to by to miało sens. Włącz myślenie. To nie boli.

  mdd~mdd


  Otóż miałoby sens. Dało by się w bezpieczny sposób poprowadzić wjazdy i zjazdy z mostu. W tej chwili aby wjechać na most od strony Wału Miedzeszyńskiego czy Wisłostrady, trzeba przeciąć buspas, po którym dość szybko się jeździ i wjeżdżają na niego samochody nieuprawnione, co powoduje wiele sytuacji kolizyjnych.
  Przy czterech pasach można by prowadzić je od osi mostu: prosto, prosto, bus, zjazdowo/wjazdowy (z możliwością przecięcia bus pasa i wjazdu na pasy do jazdy na wprost w środkowej części mostu).

  popieram, przydałby się jeszcze jeden pas żeby poprawić wjazd i zjazd z mostu

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 09:26 ~warszawiak

  rob7615~rob7615

  Marzy mi się aby nowy most Lazienkowski był pełen zieleni w donicach i przeznaczony WYŁĄCZNIE dla ruchu rowerowego i pieszego. Co wy na to? Czy warto na fejsiku założyc stronę ŁazienkowskiDLARowerów?

  Nie zwlekaj z leczeniem się! Wal z powrotem na wiochę, z której jesteś, najwyraźniej miasto ci nie służy!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »