Informacje

05.09.2018 16:37 sprawa opozycjonisty jednak nieumorzona

Pomyłka w sprawie Frasyniuka. "Będzie rozpoznana odrębnie"

SERWISY:


Uchylenie umorzenia sprawy osób obwinionych o blokowanie marszu smoleńskiego 10 czerwca 2017 roku nie obejmuje Władysława Frasyniuka, bo na skutek omyłki jego sprawa nie została zarejestrowana z pozostałymi. 30 sierpnia sąd jej nie rozpoznał
- poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie. Sprawa Frasyniuka będzie rozpoznana odrębnie.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował Polską Agencję Prasową, że 30 sierpnia uchylone zostało umorzenie sprawy większości osób - w tym Władysława Frasyniuka - obwinionych o blokowanie marszu smoleńskiego 10 czerwca 2017 roku, a sprawą ponownie zajmie się sąd rejonowy.

"Sąd Okręgowy w Warszawie po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym 30 sierpnia 2018 roku sprawy (...) w przedmiocie zażalenia oskarżyciela publicznego, Komendy Rejonowej Policji Warszawa I [w Śródmieściu - red.], na postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy–Śródmieścia z 26 kwietnia 2018 roku postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie w stosunku do obwinionego Tomasza K., a w pozostałym zakresie uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do rozpoznania Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia" - przekazał wtedy Sąd Okręgowy pytany między innymi o sprawę Władysława Frasyniuka.

"Sąd zapomniał"

Tymczasem, jak poinformował PAP w środę obrońca Frasyniuka mecenas Piotr Schramm, który nie otrzymał zawiadomienia sądu odwoławczego o posiedzeniu 30 sierpnia i nie mógł w nim uczestniczyć - umorzenie zarzutu blokowania marszu smoleńskiego wobec jego klienta nadal pozostaje w mocy.

- Jak po wielu staraniach udało mi się dowiedzieć, sąd odwoławczy ponoć "zapomniał" o takiej osobie jak Władysław Frasyniuk podczas posiedzenia w dniu 30 sierpnia 2018 roku - powiedział Schramm.

- Ustaliłem, że rzekomo przez przypadek, mimo że w sprawie było jedno zażalenie policji obejmujące ponad 20 obwinionych w jednym postępowaniu, w tym Władysława Frasyniuka - i w sprawie tej sąd okręgowy wydał jedno postanowienie, w którym rozpoznał to zażalenie wobec wszystkich obwinionych objętych zażaleniem, to mimo tego wszystkiego "przez przypadek" pan Władysław Frasyniuk nie został ujęty w rozstrzygnięciu sądu okręgowego - zaznaczył mecenas.

Dodał, że "sąd odwoławczy nie zauważył podczas posiedzenia 30 sierpnia braku wezwania obwinionego Frasyniuka, mimo iż taki obwiniony był wymieniony w zażaleniu złożonym przez Policję, które 30 sierpnia rozpatrywał rzeczony sąd odwoławczy". Zaznaczył, że na kilka dni przed posiedzeniem odwoławczym złożył do sądu pismo z obszerną argumentacją prawną w odniesieniu do swego klienta.

Oświadczenie sądu

W oświadczeniu warszawskiego Sądu Okręgowego wyjaśniono, że Frasyniuk i jego obrońca "nie zostali powiadomieni o terminie posiedzenia, albowiem pod sygnaturą niniejszej sprawy nie została zarejestrowana sprawa tego obwinionego".

"W związku z czym wyżej wymienione osoby nie zostały wskazane w zarządzeniu o wyznaczeniu posiedzenia. W rezultacie również sąd w postanowieniu z 30 sierpnia nie rozpoznał zażalenia oskarżyciela publicznego w zakresie obwinionego Władysława F." - napisała sekcja prasowa sądu w oświadczeniu dla PAP.

Dodano, że sprawa Frasyniuka została zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Warszawie we wtorek 4 września pod odrębną sygnaturą. "Odrębne zarejestrowanie sprawy w tym zakresie jest skutkiem omyłki przy pierwotnym rejestrowaniu sprawy, przy którym pominięto tego obwinionego" - oświadczył sąd.

"Rozdzielenie sprawy, aczkolwiek błędne, nie powinno mieć wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy zarówno w zakresie obwinionego Władysława F., jak również w zakresie pozostałych obwinionych" - oceniła sekcja prasowa Sądu Okręgowego.

Jak zaznaczył z kolei mecenas Schramm, "efekt na dziś jest taki, że umorzenie zarzutu bezprawnego blokowania wobec Frasyniuka marszu smoleńskiego w dniu 10 czerwca 2017 roku pozostaje nadal w mocy". Sprawę tę sąd prawdopodobnie rozpozna oddzielnie.

Zamieszanie na miesięcznicy

Cała sprawa jest jedną z rozpatrywanych w pierwszej instancji przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, a dotyczących incydentów podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 roku. Jak informowała policja, zakłóciło ją kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów, których usunęli policjanci, był między innymi opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk.

Frasyniuk oraz 21 innych obwinionych w związku z tym zdarzeniem usłyszało między innymi zarzuty z Kodeksu wykroczeń, dotyczące przeszkadzania w przebiegu legalnego zgromadzenia, a także zarzuty niezastosowania się do poleceń przewodniczącego tego zgromadzenia. Grozi za to ograniczenie wolności lub grzywna.

Sąd rejonowy 26 kwietnia umorzył sprawę tych 22 osób, wskazując wtedy, że ich działanie nie wypełniło znamion wykroczenia.

Inne sprawy Frasyniuka

Z kolei w czerwcu Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Frasyniukowi w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów na służbie. W tej sprawie Frasyniukowi grozi do trzech lat więzienia. Ten akt oskarżenia także ma związek z wydarzeniami z 10 czerwca zeszłego roku. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

Frasyniuk nie przyznaje się do tego zarzutu. - Mamy dziś do czynienia z państwem bezprawia, państwem opresyjnym, które niszczy każdego obywatela stającego w obronie państwa prawa - mówił.

Natomiast w końcu sierpnia Sąd Rejonowy nieprawomocnie uniewinnił Frasyniuka, który był obwiniony o wykroczenie wprowadzenia w błąd policjanta "co do tożsamości własnej osoby" również podczas wydarzeń z 10 czerwca 2017 roku. Frasyniuk legitymowany wówczas przez policjanta przedstawił się jako "Jan Józef Grzyb". Sąd Rejonowy uznał, że z analizy dowodów, w tym zeznań policjantów oraz wyjaśnień samego obwinionego, nie wynika, aby Frasyniuk w ogóle miał zamiar wprowadzenia policjanta w błąd poprzez podanie fałszywych danych.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 14:32 ~Edek


  janusz~janusz

  Człowiek Bolka i PRL. PO zachowaniu widać, że jest nie pełno wartościowy... Wywieźć na roboty gdzieś na biegun.
  maniak~maniak

  Założyłeś już majtki na lewą stronę życiowa niemoto?nie? to przestań kłamać,on z tamtym systemem walczył.Powinien wtedy politycznie wykończyć tez karakana i jemu podobnych,którzy przypisują sobie zasługi takich ludzi jak Pan Frasyniuk,a są poniżej szamba.

  Tak walczyli, że od 1992 roku wspierali nocną zmianę słowem i czynem tak by ubecji i komunistom niczego nie zabrakło...........

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 10:52 ~nemesis

  Frasyniuk ponad prawem. Dlatego sądy są do zaorania

 • mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 10:05 ~mariusz


  sławek~sławek

  powinien siedzieć..
  poza tym trzeba prześwietlić jego powiązania skąd dorobił się majątku..
  maniak~maniak

  może najpierw udowodnij że ma jakiś majątek zanim zaczniesz rzucać typowe dla aktualnego zakłamanego rządu bezpodstawne oskarżenia.Ktoś dał ci prawo zaglądać do czyjejś kieszeni? za to prominentni ubecy za zasługi za komuny dostawali wille na Żoliborzu,kiedy tacy jak Pan Frasyniuk siedzieli za poglądy.


  jasne.. siedział tak samo jak Jaro i inni..
  nawet jakby siedział to i tak tylko dla picu bo miał układy z "władzą" podobnie jak Bolek..

 • sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 09:35 ~sprawiedliwy

  a potem czas na farmazona i rudą i bedzie OK

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 09:10 ~maniak

  janusz~janusz

  Człowiek Bolka i PRL. PO zachowaniu widać, że jest nie pełno wartościowy... Wywieźć na roboty gdzieś na biegun.

  Założyłeś już majtki na lewą stronę życiowa niemoto?nie? to przestań kłamać,on z tamtym systemem walczył.Powinien wtedy politycznie wykończyć tez karakana i jemu podobnych,którzy przypisują sobie zasługi takich ludzi jak Pan Frasyniuk,a są poniżej szamba.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 09:08 ~obywatel

  ludzie...proszę się obudzić czy media nie powinny wyłącznie informować zamiast tworzyć opinię i wyroki?

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 09:07 ~maniak

  sławek~sławek

  powinien siedzieć..
  poza tym trzeba prześwietlić jego powiązania skąd dorobił się majątku..

  może najpierw udowodnij że ma jakiś majątek zanim zaczniesz rzucać typowe dla aktualnego zakłamanego rządu bezpodstawne oskarżenia.Ktoś dał ci prawo zaglądać do czyjejś kieszeni? za to prominentni ubecy za zasługi za komuny dostawali wille na Żoliborzu,kiedy tacy jak Pan Frasyniuk siedzieli za poglądy.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 09:04 ~maniak


  Ala~Ala

  To jest ulubieniec TVN! Więc komentarze będą cięte. Powinien siedzieć już dawno!!!
  Aga~Aga

  On już siedział za komuny :), znów chcesz go zamknąć???...czyżby stare czasy wróciły???

  Przecież to właśnie dowodzi ze tamta władza od aktualnej niczym się nie różni - komuna miała go za wroga,teraz komuno-neo-fass hyzm też ma Pana Frasyniuka za wroga...

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 09:03 ~maniak  Ala~Ala

  To jest ulubieniec TVN! Więc komentarze będą cięte. Powinien siedzieć już dawno!!!
  nickk~nickk

  A jakieś konkrety? Jakie przestępstwo popełnił?
  Kazimierz~Kazimierz

  On swoje już dawno odsiedział. M.in. po to był mogła pisać takie bzdury.

  dokładnie! i odsiedział za takich jak bratobójca Kłamczyński na przykład.Którzy siedzieli cicho jak mysz,albo uciekli zjeść pyszny obiadek ze Smoleńska żeby później powołać komisję i szarpać pensyjkę,a raportu nie ma do dziś.Na miejscu Pana Frasyniuka na Klakensteina nie chciałbym splunąć nawet.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 08:58 ~maniak

  iza~iza

  podobno prawo ma być takie samo dla wszystkich?

  to dlaczego bratobójca Kłamczyński jeszcze nie siedzi za 96 osób???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »