Informacje

24.11.2016 11:10 do administratorów i mieszkańców

Pomóż kotom przetrwać zimę.
Apel prezydent miasta

SERWISY:

Dla wielu są synonimem wolności, zwłaszcza te żyjące na miejskich ulicach - bez kuwety i zakochanego właściciela co wieczór drapiącego po brzuchu. Ale rzeczywistość kotów wolno żyjących jest nieco mniej romantyczna - zwłaszcza jesienią i zimą. Ich życie jest tak ciężkie, że o pomoc takim stworzeniom apeluje nawet prezydent miasta.

Właściciele kotów wiedzą, że żaden kot nie ma właściciela. Ale te, które nie mają nawet osoby podającej się za właściciela są wyjątkowo ważne dla każdego człowieka. "Bytowanie dzikich kotów w piwnicach budynków w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się myszy i szczurów" - czytamy w komunikacie ratusza.

Hanna Gronkiewicz-Waltz kolejny raz apeluje do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków, by umożliwili zwierzętom całoroczny, swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych. "Stwórzmy dla nich bezpieczne, ciepłe i suche schronienia z dostępem do wody i jedzenia" - wzywa prezydent.

Ratusz informuje jednocześnie, że regularnie pomaga wolno żyjącym kotom. W latach 2013-2016 na potrzeby ich dokarmiania zakupiono ponad 394 000 kilogramów karmy suchej oraz ponad 556 000 kilogramów karmy mokrej.

Czipowanie za darmo

Posiadaczom zwierząt urzędnicy proponują bezpłatne znakowanie, które potrwa do 15 grudnia. Mogą z niego skorzystać właściciele psów i kotów, którzy mieszkają na terenie m.st. Warszawy.

W tym roku zaczipowano już 4157 zwierząt. Od początku akcji bezpłatnego czipowania, czyli od roku 2007, zabiegom tym zostało poddanych niemal 90 000 zwierząt.

Ratusz twierdzi, że systematycznego czipowanie zwierząt przynosi efekty. W schronisku dla bezdomnych zwierząt w Warszawie spada liczba podopiecznych. W sylwestra 2015 roku Na Paluchu było 973 zwierząt. Rok wcześniej mieszkało tam 1399 czworonogów. Dziś jest ich w schronisku 807 – 754 psy i 53 koty.

Zobacz akcję ratowania kota, którego uwięziła rama okienna:


Video (Akcja ratowania kota): 1576309

mś/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2016 02:05 ~alan

  Ale z Was ludzkie potwory...jacy madrzy i sympatyczni..grzejący tyłki w mieszkaniach..wielkopańscy, uczuleni na pchły i zapaszki..oj..karma wraca..mam nadzieje ze i do Was wróci..jak najszybciej..człowieczeństwo to pomoc słabszemu a nie zamykanie sie na jego cierpienie..jesteście beznadziejni..szkoda słów..!

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 18:31 ~Normalny

  Pani HGW już nie raz nie dwa zabłysła jak gwiazda niewiedzą i arogancją wobec mieszkańców Warszawy . Obecna wypowiedź to potwierdza . Pomoc kotom nie polega na niszczenie przez nie piwnic i majątku mieszkańców . Pani HGW powinna przejść przeszkolenie w tej dziedzinie u specjalistów i dopiero się wypowiadać . Gdyby radziła się specjalistów a nie rodziny i kolesiów to nie zmarnowałaby setek miliardów PLN wpłacanych przez podatników ( niestety więcej zostało przekazanych mafiom rodzinnymi partyjnym ) .

 • Sierściuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 09:06 ~Sierściuch

  W samym artykule nawet jest odnośnik to innego newsa - o kocie który włożył łeb w szczelinę okna i utknął. Wiele osób pisało, żeby nie zostawiać kota w mieszkaniu z uchylonym oknem. A tu pojawia się apel by otwierać okna w piwnicach by sobie kotenieczki właziły... to w końcu jak ma być? Mamy zastawiać na te koty pułapki tymi oknami a potem wzywać straż!? :D

 • Sierściuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 08:59 ~Sierściuch

  Łukasz~Łukasz

  Fajnie, że jest taki apel. Koty to pożyteczne zwierzęta - gdzie są koty nie ma szczurów!

  Sugerujesz, że jest i odwrotnie - jak nie ma kotów to są szczury, zgadza się? Taka jest Twoja teza? To będziesz miał niespodziankę - w normalnych osiedlach nie ma ani szczurów ani kotów wałęsających się po piwnicach. Da się.

 • NieLubięGamoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 03:12 ~NieLubięGamoni

  Zapraszam Panią Prezydent w odwiedziny na osiedle Piaski tuż koło Megasamu. Może być zamaskowana i nawet niech przyjedzie nocą... Smród kocich szczyn powinien sprowadzić jej chore apele na ziemię. Niech pani weźmie sobie te worki pcheł i smrodu do domu!!!

 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 23:36 ~Łukasz

  Fajnie, że jest taki apel. Koty to pożyteczne zwierzęta - gdzie są koty nie ma szczurów!

 • Roma Puszkin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 23:17 Roma Puszkin

  Mam tylko nadzieję,że te marne,pozbawione empatii i wyobrazni wypowiedzi krytykujące ten pomysł,to zdecydowana mniejszość w tym kraju.Pierdzących przed telewizorem w ciepłym mieszkanku ignorantów nic ponad to co zjedzą na obiad nie obchodzi i oby oni,nikogo nie obchodzili.

 • Do hgw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 21:30 ~Do hgw

  P.prezydent z mężem ma sporo kamienic to niech jakąś przeznaczy na koty ,będzie mogła się pochwalić że w słusznej sprawie wywaliła kilka rodzin żeby koty przetrwały zime ,
  A tak na poważnie bezdomnych (ludzi) też mamy wpuścić do naszych piwnic?
  Ludzie śpią po altankach śmietnikowych klatkach i gdzie sie tylko da ale p.prezydent tego niewidzi
  Tym też trzeba pomóc

 • Do p prezydent hgw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 21:18 ~Do p prezydent hgw

  Przecież są to koty bezdomne do przytułka dla bezdomnych je trzeba odwozić ,czemu pani prezydent ich nie zadoptuje?
  Wszystkie koty bezdomne/bezpańskie trzeba wyłapać i zawieść do pani prezydent pod dom niech ona okienka otwiera jak jest taka koto lubna .

  APEL DO PANI PREZYDENT NIECH PANI PRZYGARNIE DO SWJEJ PIWNICY KOTY Z WARSZAWY I ICH PCHŁY !!

 • Dozorca też człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 21:06 ~Dozorca…

  Pani prezydent do piwnicy z kotami i niech sprząta po kotkach jak tak wymyśliła to niech da przykład

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »