Informacje

11.02.2011 20:39 kosztowny prezent dla bezdomnej uczelni

Pomógł Jerzy Buzek.
Cenny grunt dla uczelni

SERWISY:

Chrześcijańska Akademia Teologiczna dostała od rady miasta w wieczystą dzierżawę cenną działkę na Bielanach. Choć teren jest wart ponad 20 milionów złotych, CHAT zapłaci tylko 10 procent tej kwoty. O to, by dostać działkę na specjalnych zasadach bezdomna uczelnia starała się już od wielu lat. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, sprawę rozstrzygnął ostatecznie osobisty telefon Jerzego Buzka do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Do tej pory jedyna w Europie uczelnia kształcąca studentów z różnych kościołów gnieździła się na ulicy Miodowej - w budynku należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Profesor Jerzy Buzek, sam ewangelik, od dawna zabiegał o to, by przekazać jej grunty pod budowę siedziby. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to jego telefon do prezydent miasta, nadał sprawie właściwy bieg:

- Niewykluczone, że taki telefon był – przyznaje Joanna Szczepańska asystentka przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zaraz jednak zaznacza: - Trudno powiedzieć, czy to właśnie ta rozmowa zaważyła na decyzji władz miasta. Pan profesor ma to do siebie, że przy okazji różnych spotkań wspomina o wielu sprawach – tłumaczy.

Choć o osobistym wstawiennictwie Jerzego Buzka byli wcześniej informowani dzialacze m.in bielańskiego koła PO, a asystentka potwierdziła, że Buzek kontaktował się z prezydent Warszawy, to kilka godzin po publikacji tekstu Marcin Grajewski, kierownik biura prasowego Jerzego Buzka, zgłosił się do autora tekstu o sprostowanie do słów asystentki. "Pan Przewodniczący Buzek nie przekazywał telefonicznie ani w żaden inny sposób poparcia dla oddania w dzierżawę tej działki dla Chrześcijańskiej Akadamii Teologiczniej" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Sprostowanie jest o tyle zaskakujące, że Jerzy Buzek od wielu lat otwarcie wspierał uczelnię.

"Nagroda pocieszenia"

Miasto zaproponowało uczelni trzy możliwe lokalizacje. CHAT wybrał spośród nich atrakcyjną działkę u zbiegu ulic Broniewskiego i Duracza na Bielanach. Rzeczoznawców wycenili ją na ponad 20 milionów złotych.

Zgodnie z przyjętą w czwartek uchwałą rady miasta, uczelnia stanie się głównym dzierżawcą tego terenu za 2,1 miliona złotych. Co roku będzie też płacić miastu za dzierżawę blisko 70 tysięcy złotych.

Uchwałę przyjęto bez głosu sprzeciwu. 47 z 54 obecnych radnych zagłosowało za. Pozostali nie głosowali w ogóle. Wśród nich znalazł się Zbigniew Dubiel, były burmistrz Bielan. To on w listopadzie ubiegłego roku zgodził się przyjąć dwa miliony złotych rekompensaty dla dzielnicy, od miasta - dając tym samym przyzwolenie ze strony dzielnicy na ewentualną dzierżawę gruntu dla uczelni.

W czwartek po sesji na temat uczelni nie chciał rozmawiać: - Nie wiadomo nawet czy CHAT przystąpi do podpisania aktu notarialnego – uciął krótko.

Cała sytuacja oburzyła radnych Bielan, którzy będą się domagać szczegółowych wyjaśnień od władz dzielnicy. - O planach przekazania gruntu nikt nie poinformował radnych. Przecież Bielanom koło nosa przeleciało kilkanaście milionów złotych za ewentualną sprzedaż działki, na normalnym rynku - ocenia Jan Zaniewski, radny dzielnicy Bielany (PiS).

- Nikt też nie poinformował nas od nagrodzie pocieszenia dla dzielnicy w postaci rekompensaty za działkę - dodaje radny.

Nie mają pieniędzy

Choć radni już podjęli decyzję, szkoła stanie się dzierżawcą działki najwcześniej w kwietniu. Na razie brakuje jej pieniędzy. A cena gruntu, to tylko marny procent kwoty, potrzebnej na zagospodarowanie terenu. CHAT musi zbudować na nim swoją siedzibę – koszt inwestycji to około 100 milionów złotych.

Uczelnia złożyła na razie wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który jest analizowany. Decyzja ma zapaść dopiero na przełomie marca i kwietnia.

- W tym roku chcielibyśmy 9 milionów złotych na dzierżawę i przygotowanie dokumentacji projektowej - wylicza Jerzy Machaj, kanclerz uczelni.

Budowa siedziby miałaby ruszyć w 2012 roku. W optymistycznym wariancie studenci mogliby się przenieść do nowego budynku pod koniec 2015 roku.

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 13:49 ~kat

  HALLO!!!
  HALLO!!!
  Zawistni katole!!! TO UCZELNIA CHRZEŚCIAŃSKA ,nie Katolicka :)

 • poznanika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 19:42 ~poznanika

  Przecież to nie jest katolicka uczelnia! Polacy do matur!!!

 • pcryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2011 21:18 ~pcryba

  Apel do polityków - Oddajcie cały kraj Watykanowi!! Przynajmniej Gwardia Szwajcarska będzie nas bronić gdy nasi chłopcy będą walczyć o wolność naszą a przede wszystkim Waszą. A i Parlamentu będzie się można pozbyć. Same zyski :)

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2011 09:38 ~andrzej

  Pluć JADEM - wizytówka Polaków. Czy wy nie macie poważniejszych w życiu problemów? Czy tylko to potraficie? Pluć JADEM?

 • Ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2011 17:27 ~Ja

  Jak widzę, niektórzy nie są świadomi tego, że poza Watykanem i jego religią istnieją też Kościoły należące do Chrystusa. ChAT nie kształci ŻADNEGO watykańskiego sługi, tylko starokatolików, luteran i prawosławnych duszpasterzy.

 • Szymon z Krakowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2011 16:31 ~Szymon z Krakowa

  I tak jest cały czas: wystarczy pół pogłoski, aby rozwinęła się opiniotwórcza konwersacja. Jak ja nie lubię stereotypów i plotkarstwa. Tylko że w RTV plotkarstwo to sposób na zarabianie pieniędzy, cóż.

  11:19 ~:[
  I tak jest cały czas- ludzie już nie wiedzą co to jest uczciwość, honor , myślę , że w pewnym momencie wygrał PiS tylko dlatego bo myślano że będzie prawie i sprawiedliwie. Mieli dość tych przekrętów. Wyszło jak

 • :[

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2011 11:19 ~:[

  I tak jest cały czas- ludzie już nie wiedzą co to jest uczciwość, honor , myślę , że w pewnym momencie wygrał PiS tylko dlatego bo myślano że będzie prawie i sprawiedliwie. Mieli dość tych przekrętów. Wyszło jak wyszło.

 • guzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2011 11:08 ~guzio

  TO JEST SKANDAL !!!!, WIERZYC SIE NIE CHCE JAK WIELKI POLITYCVZNY WPLYW MA KOSCIOL W POLSCE. KAPELAN W MUNDURZE GENERAŁA WE WSZYSTKICH SŁUZBACH Z ZAROBKAMI 7-8 TYS ZŁ, MAJĄTKI ZIEMSKIE ZWRACANE BEZ OGRANICZEN KOSIOLOWI, EMERUYTURY, BRAK SKLADEK ZUS, I JESZCZE TE 2 GODZ RELIGII W SZKOLE PROWADZONYCH PRZEZ KSIEZY LUB KATECHETOW, NIE MÓWIE O FINANSOWANIU UNIWERSYTETOW KATOLICKICH BO TO JUZ SKRAJNY PRZEKRET, CIEKAWE CO JESZCZE...., CZYM JESZCZE NAS ZASKOCZYCIE WSPANIALI POLITYCY I KSIEŻA WAM ZAWSZE JEST ZA MAŁO

 • jah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2011 10:50 ~jah

  Uczelnia kościelna. Watykan , to najbogatsza instytucja na świecie,
  ma przecież pieniądze na inwestycje
  marketing i reklamę!? Skończmy z obdarowywaniem największego beneficjenta
  przemian politycznych i gospodarczych
  w Polsce!

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2011 10:40 ~ja

  NIe dać +++ DAC ocyzwiscie na swiatynie opatrznosci ___ czyjej ???.
  Im trzeba DUZO, im sie wszystko nalezy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »