Informacje

16.08.2018 18:45 ma trafić do muzeum w Podborsku

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej wyjedzie z Warszawy

SERWISY:

 

- Jeszcze w tym roku warszawski pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej zostanie zdemontowany i przekazany Instytutowi Pamięci Narodowej - zapowiedział Mariusz Burkacki ze stołecznego Zarządu Zieleni. Elementy pomnika mają trafić do muzeum w Podborsku (Zachodniopomorskie).

Nie raz pisaliśmy, że jest oblewany czerwoną farbą lub "ozdabiany" antykomunistycznymi hasłami czy symbolami Polski Walczącej. Co jakiś czas pojawiają się inicjatywy, by relikt przeszłości usunąć z parku, tak jak to zrobiono z "czterema śpiącymi".

Jak poinformował Burkacki, pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej miał być przekazany do Muzeum Historii Polski, ale okazało się, że nie ma tam dla niego miejsca.

- Potem był pomysł, żeby trafił do mauzoleum żołnierzy radzieckich w Warszawie przy ulicy Żwirki i Wigury, ale ostatecznie nie bierzemy tego pod uwagę - podkreślił.

Nie pasuje do parku

- Doszliśmy do porozumienia z IPN. Jeszcze w tym roku zdemontujemy i przekażemy im ten pomnik - powiedział Burkacki. Dodał, że Zarząd Zieleni, który odpowiada za demontaż i transport pomnika, uzyskał już zgodę konserwatora zabytków na działania. Teraz będzie szukał wykonawcy, który zdemontuje pomnik i przekaże go IPN.

- Z tego, co wiem, elementy pomnika zostaną przekazane do szczecińskiego IPN i będą stanowiły stałą ekspozycję w muzeum w Podborsku koło Szczecina - dodał.

Pomnik, który stoi w warszawskim Parku Skaryszewskim od 1968 roku, nie stanowi - zdaniem Burkackiego - integralnej części parku. - Teraz robimy tam prace rewitalizacyjne, więc to dobra okazja, żeby zająć się przeniesieniem monumentu - podkreślił.

Jak poinformowała asystent prasowa IPN w Szczecinie Magdalena Ruczyńska, w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku ma powstać m.in. wystawa edukacyjna przygotowana przez IPN, której misją będzie "pokazanie pełnego obrazu działalności propagandowej władz Polski Ludowej w sferze upamiętnień, czyli m.in. pomników, kopców, obelisków, kolumn, rzeźb, posągów, popiersi, kamieni pamiątkowych, płyt i tablic pamiątkowych, napisów i znaków, a także pomnikowych sprzętów wojskowych".

- Na ekspozycję składać się mają przede wszystkim oryginalne upamiętnienia lub ich elementy, ale także opatrzone komentarzem historycznym dokumenty i fotografie związane między innymi z ich budową, odsłonięciem czy organizowanymi przy nich propagandowymi uroczystościami - dodała Ruczyńska. To właśnie tam mają trafić elementy pomnika z warszawskiego parku.

Do ekspozycji w Podborsku IPN wykorzysta dawny magazyn sowieckiej broni atomowej. W czasach PRL był ściśle tajny i szczególnie chroniony, o jego istnieniu wiedziało tylko kilkanaście osób. Obiekt wybudowali w latach 1967-1969 polscy żołnierze i w 1970 r. został przekazany stronie radzieckiej. Kompleks nosił kryptonim 3001. Na ekspozycję, jaką zaplanował IPN, przeznaczono 300 hektarów.

Utworzenie specjalnego miejsca dla sowieckich upamiętnień, m.in. tzw. pomników wdzięczności Armii Czerwonej, IPN zapowiadał już na początku 2016 r.

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 11:21 ~olo

  W końcu będzie można swobodnie odetchnąć spacerując po Skaryszaku

 • ela70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 18:40 ~ela70

  A ja na przeniesienie pomnika patrzę jako na kontynuację prace w obiecanych remontach na terenie Pragi. Dobrze że skaryszak wreszcie doczekuje się zmian i rewitalizacji bo park powinien przede wszystkim służyć mieszkańcom dzielnicy a nie być obiektem wali politycznej. Wielu z ludzi nie wie jak bardzo ten remont jest tam niezbędny bo przychodzi tylko w okolice pomnika by się kłócić. Ja sama od lat tam spaceruje i cieszę się że Praga w czasie swojej wielkiej kilkuletniej przemiany na lepsze wreszcie wzięła się za parki!

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 11:37 ~Jacek

  Polak~Polak

  Ponad połowa Polski z Wilnem i Lwowem zostały przyłączone do ZSRR.
  W 1944 ZSRR ponownie zajęła tereny polskie i rozpoczyna kolejną eksterminacje. Sowieci tworzą ze swoich agentów władze „Polski” ludowej, które mają im umożliwić skuteczną okupacje Polski, rabunek polskiej gospodarki przez najbliższe 45 lat. W 1944 roku armia sowiecka aresztował 30.000 żołnierzy AK, przeprowadziła masowe aresztowania i deportacje Polaków w głąb Rosji sowieckiej.


  Zgadzam się w 100%. "Wyzwolenie" było po prostu kolejną okupacją.
  Nie jestem za niszczeniem pomników, ale popieram przenoszenie ich do skansenów czy muzeów. Te które muszą pozostać na miejscu powinny być opatrzone tablicami informacyjnymi w kilku językach o kontekście powstania danego pomnika.
  Działania ZSRR 17.09.1945 sprawiają że nie mamy być im za co wdzięczni.

 • Iwan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 08:37 ~Iwan

  17 września 1939 r. siły zbrojne Związku Sowieckiego stały się narzędziem dokonanej przemocą aneksji połowy terytorium RP, a w kolejnych latach sowiecka polityka uniemożliwiła odbudowę niepodległego państwa polskiego i była podstawowym narzędziem ochrony wprowadzonego przemocą totalitarnego systemu komunistycznego.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 00:07 ~Polak

  Ponad połowa Polski z Wilnem i Lwowem zostały przyłączone do ZSRR.
  W 1944 ZSRR ponownie zajęła tereny polskie i rozpoczyna kolejną eksterminacje. Sowieci tworzą ze swoich agentów władze „Polski” ludowej, które mają im umożliwić skuteczną okupacje Polski, rabunek polskiej gospodarki przez najbliższe 45 lat. W 1944 roku armia sowiecka aresztował 30.000 żołnierzy AK, przeprowadziła masowe aresztowania i deportacje Polaków w głąb Rosji sowieckiej.

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2018 20:54 ~Leon

  Nie sznujemy pomników innych narodowości to i naszych sznować za granica nie bedą!

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2018 20:36 ~Polak

  17 września 1939 miała miejsce agresja bolszewickiej Rosji na Polskę, która doprowadziła do pięćdziesięciu lat okupacji i podporządkowania Polski kolonialnej polityce komunistycznej Rosji. Dwa miliony polskich cywilów wywiezionych z zajętych przez ZSRR ziem na pewną śmierć w głąb komunistycznej Rosji. Od lutego 1940 roku do czerwca 1941 miały miejsce cztery wielkie fale deportacji Polaków na Sybir. Majątki Polaków komunistyczna Rosja skonfiskowała. Dwadzieścia dwa tysiące polskich jeńców wymordowali Rosjanie miedzy innymi w Katyniu.

 • Ribbentrop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2018 20:08 ~Ribbentrop

  W ramach akcji antypolskiej od 1937 do 1938 sowieci zabili 200.000 Polaków, a 500.000 polskich dzieci umieścili w sierocińcach odbierając im ich nazwiska i wiedzę o ich polskim pochodzeniu.

 • Rapallo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2018 18:24 ~Rapallo

  Rosjanie w sowieckiej Rosji szkolili niemiecką armie na swoich poligonach. Niemiecki przemysł wojskowy w tajemnicy na rosyjskich poligonach testował lotnictwo i broń pancerną. Wszystkie siły polityczne Niemiec, a wraz z nimi Rosja, wspólnie, dążyły do likwidacji państwa polskiego.

 • tg3178

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2018 17:54 ~tg3178

  widzę, że obecny reżim nie odpuszcza. Ale lemingi ślepo wierzące w obecną oficjalną propagandę uwierzą we wszystko i się cieszą. W dzisiejszych czasach samodzielne myślenie jest mało cenione. Jest tylko jedna słuszna wersja.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »