Informacje

20.04.2013 13:21 nieznane kadry

Pomnik w morzu ruin.
Unikalny film z 1948 roku

SERWISY:


Julien Bryan uchwycił heroizm warszawiaków w czasie II wojny światowej, nagrał także stolicę, która podnosiła się z kolan w latach 40. i 50. Szczególne wrażenie robi jego film pokazujący odsłonięty w 1948 roku pomnik stojący w morzu ruin getta.

Dzięki technice, jaką wtedy dysponował możemy wczuć się w klimat warszawskich ulic. Zobaczymy także życie ówczesnych warszawiaków, bo on postanowił, jako jedyny zagraniczny korespondent już po 1 września 1939 roku. Tak długo, jak tylko się dało.

Wrócił po wojnie

O tym, że z Polską wiązała go nie tylko sympatia świadczy fakt, że po wojnie wrócił – w 1948 i 1958 roku.  Miał wtedy ze sobą nie tylko aparat, ale i kamerę wyposażoną w film, który jeszcze w latach 50. uchodził za rzadkość.

Nagrania zostały ostatnio odnowione, a gdy Warszawa obchodzi 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie mają szczególne znaczenie. Wstrząsające wrażenie robi widok terenu, który był wydzielony murami.

"Dodatkowa wartość"

- Widzimy teren po getcie warszawskim i pomnik odsłonięty w 1948 roku. Niesamowite, że to jest w ruchu. Przez to nabiera dodatkowej wartości i działa na osobę, która to ogląda – ocenia Ryszard Mączewski z fundacji Warszawa1939.pl.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kujawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2013 17:22 ~kujawiak

  do wszystkich piszacych warszawaiakow, ciezko wam to zrozumiec ale to prawda. cegly na Warszawe szly z Raciborza. nie zmienia tego wasze posty. dlatego ze: bylo to niemieckie miasto rozebrane w 90% a cegly posluzyly jako budulec dla nowej stolicy. pisalem prace magisterska na temat wplyw powojennego slaska na zycie Polski po 1945r.

 • kujawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2013 17:22 ~kujawiak

  do wszystkich piszacych warszawaiakow, ciezko wam to zrozumiec ale to prawda. cegly na Warszawe szly z Raciborza. nie zmienia tego wasze posty. dlatego ze: bylo to niemieckie miasto rozebrane w 90% a cegly posluzyly jako budulec dla nowej stolicy. pisalem prace magisterska na temat wplyw powojennego slaska na zycie Polski po 1945r.

 • Ulala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2013 14:30 ~Ulala

  jack~jack

  do von Raibor. Masz rację, tak było, szkoda tylko, że ówczesna władza rozgrabiła w sumie własne (czyt. już Polskie) miasto. Ale co się w okresie propagandy nie robiło dla stolicy. ah, żal tyle przpięknych kamienic zostało rozebranych, żal

  Tyle pięknych kamienic to rozebrano, a le w Warszawie - pod budowę Pałacu Kultury.
  Tren getta był zrównany z ziemią przez Niemców ale kamienice na Złotej, czy Chmielnej nadawały się do odbudowy, czy remontu. Zburzono je, bo Stalin "podarował" pałac.
  Po co do Warszawy mieliby wieźć cegły z Raciborza? To jak wieźć drzewo do lasu.

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2013 13:05 ~Wawiak

  Według tego, co ja słyszałem, znaczna cześć starówki warszawskiej była odbudowywana z gruzów zalegających na ulicach. Braki były uzupełniane z zabytków rozbieranych na "ziemiach wyzyskanych". Nie była to jednak arogancja ze strony Warszawiaków, czy żadna inna złośliwość. Takie były głupie czasy, że nie szanowało się mienia poniemieckiego ani ziemi. Jeszcze znaczny czas po wojnie panowała głupia niepewność, czy oby "niemcy nie przyjdą po swoje". Stąd "zienie wyzyskane" były zawsze niedoinwestowane, a później, w latach 90. przełożyło się to na gigantyczne bezrobocie, jakie tam panowało. Żal zabytków, ale nie możemy mieć pretensji ślązaki do warszawiaków, ani vice versa. To była głupota naszych przodków i nie odkręcimy już jej.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2013 11:19 ~Warszawiak

  @~jack i ~von Ratibor

  Te..., Ratibor. Z ciebie to taki sam "von" jak z dworskiego fornala "ziemianin", bo różnica między czworakami a familokiem praktycznie żadna !
  Do tego zacznijcie myśleć. Jakby to co piszecie było prawdą, to na miejscu Nikiszowca czy wielopiętrowych kamienic Zgorzelca, JUŻ DAWNO stały by stalinowskie "nowe huty" bo cegła"licówka" jest o wiele lepsza jak jakieś schowane pod tynkiem byle co. A jak nawet coś tam rozebrano, to PO PIERWSZE ta cegła poszła w ręce różnych przybyłych ze wschodu "pawlaków" i "kargulów", którzy zamiast kuchenki "berlinki" MUSIELI sobie w domu wymurować ruski piec z "przypieckiem" i "duchówką" na prażenie kaszy, a PO DRUGIE wypchnęła was z bieda-familoków w stronę domów z kiblem i ciepłą wodą w mieszkaniu.

 • astrowiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2013 01:03 ~astrowiktor

  Szanowne von Racibory i inni legendowicze! Przetańcie w końcu opowiadać bajki, że miasta Wam do Warszawy przeszmuglowano. Jeśli tego nie zauważyliście, to Warszawa miała dużo własnych cegieł. Bardzo dużo.
  A ta bocznica z rynku w Raciborzu to pewnie prosto pod Pałac Kultury prowadziła, a sz. p. Von własnoręcznie lokomotywę pilotował?

 • Uk Uk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2013 16:19 ~Uk Uk

  von Ratibor~von Ratibor

  do wszystkich niedowiarkow. polowe Raciborza i innych slaskich miast nie ma gdyz cegly z tych miast sa w warszawie. sa zdjecia i reportaze jak kamienice w dobrym stanie sa rujnowane a cegly wywozone. w Raciborz byly nawet dobudowane tory wprost do rynku aby szybciej poszla wywozka do warszawy. w koncu to bylo niemieckie wiec nie nasze. smutne ale prawdziwe. prosze nie przeklamywac historii a zajrzec glebiej na inne www.

  no i bardzo dobrze...

 • wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2013 14:34 ~wwiak

  kol~kol

  IPN udowodni, że Warszawę zburzyli Rosjanie o odbudowali Niemcy


  Stalin zatrzymując front pozwolil niemcom na zniszczenie miasta po powstaniu od października 1944 do stycznia 1945. I tyle w temacie.

 • jon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2013 14:18 ~jon

  Ludzie tacy jak niektórzy z was zgotowali żydom w getcie ten los i nie macie prawa wypowiadać się w tej kwestii bo tego nie przerzyliście.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2013 13:18 ~Aga

  Warszawa powinna obchodzić każdego Polaka bo to stolica naszego kraju i miasto jak każde inne które wycierpiało wiele w czasie wojny.
  Masz pisać głupoty dzieciaku to lepiej nie siedz przy komputerze tylko poczytaj troszkę książek:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »