Informacje

15.01.2015 21:58 "w spokojnym miejscu"

Pomnik smoleński w centrum.
Ratusz ma trzy propozycje

SERWISY:

Pl. Piłsudskiego, Ogród Saski i pl. Unii Lubelskiej. Te trzy lokalizacje dla pomnika smoleńskiego zaproponował ratusz. - To musi być miejsce do pewnego stopnia w samym centrum, ale takie trochę spokojne, to jednak jest pomnik ku czci ofiar – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Według władz miasta pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej mógłby stanąć przy ul. Trębackiej obok pl. Piłsudskiego, przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Królewskiej w Ogrodzie Saskim lub na środku pl. Unii Lubelskiej.

Na tyłach ministerstwa kultury?

Gronkiewicz-Waltz powiedziała w czwartek dziennikarzom, że jej zdaniem dobra byłaby lokalizacja przy pl. Piłsudskiego na tyłach siedziby resortu kultury, ponieważ jest bardzo blisko m.in. Grobu Nieznanego Żołnierza i pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Emocjonalnie to miejsce wydaje mi się najlepsze - powiedziała prezydent stolicy. Podkreśliła jednocześnie, że nie chce narzucać żadnych swoich opinii.

Podobnie myśli Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wdowa po byłym ministrze obrony narodowej.

- Sama zaproponowałam pl. Piłsudskiego lub jego najbliższe okolice. To jest bardzo dobre miejsce i godne. Ogromne by mi zależało, żebyśmy się w tej sprawie dogadali – powiedziała "Faktom TVN".

PiS chce przy Krakowskim Przedmieściu

Lokalizacje zaproponowane przez ratusz nie wzbudziły jednak aprobaty polityków PiS-u, którzy zabiegają o ustawienie pomnika w pobliżu Pałacu Prezydenckiego.

- Pomnik upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej powinien stanąć na Krakowskim Przedmieściu. Tutaj po tragedii 10 kwietnia zgromadziło się najwięcej ludzi – stwierdził Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta Polski. Te stanowisko podzielają także członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem.

"Miejsce musi być spokojne"

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk przypomniał, że lokalizacja przy Krakowskim Przedmieściu jest wykluczona ze względu na negatywną opinie konserwatora zabytków. Podkreślił, że zaproponowane przez ratusz lokalizacje są w ścisłym centrum miasta, w miejscach reprezentacyjnych i łatwo dostępnych.

Gronkiewicz-Waltz oceniła, że Krakowskie Przedmieście nie jest najlepszą lokalizacją ze względu na ruch samochodów oraz różne wydarzenia i imprezy, które odbywają się na tej ulicy. - To musi być miejsce do pewnego stopnia w samym centrum, ale takie trochę spokojne, to jednak jest pomnik ku czci ofiar - podkreśliła.

Zwrócili się o pomoc do prezydenta

10 kwietnia minie pięć lat od katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

W październiku ubiegłego roku część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z apelem o zainicjowanie budowy w stolicy pomnika. Jak wówczas informowano sygnatariuszom listu - wśród których były m.in. Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim i Izabella Sariusz-Skąpska - córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich - zależało na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy będą mogli spokojnie wspomnieć najbliższych.

 

PAP/jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 12:51 ~aaaa

  Tyle jest miast, w których można taki pomnik postawić, ale nie! Musi być w Warszawie! A może jednak tam, gdzie PIS miał najlepszy wynik wyborczy? Ucieszą się i warszawiacy, i mieszkańcy tamtego miasta.

 • waldemaro1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 06:44 waldemaro1

  Aż dziw bierze,że ten pomnik jeszcze nie powstał. Wśród artystów i realizatorów tego przedsięwzięcia jest grupa ludzi dążących do stawiania monumentów wszystkim,którzy w jakiś sposób przyczynili się do głośnych wydarzeń w Polsce. Można to zrozumieć,ale...no właśnie,większość z nas zadaje sobie pytanie,czy tyle czasu trzeba i czy to taki problem,żeby miasto ustalało gdzie i co ma zostać postawione? Kaczyński postawiłby na każdym rogu ulicy,nie dlatego,że tak bardzo umiłował brata,tylko na złość wszystkim,którzy mają odmienne zdanie o skuteczności prezydentury Lecha,ja również nie uważam,że był to człowiek,który sprawował tę funkcję w sposób jaki byśmy sobie wymarzyli,bo nie. Nie był skuteczny i bardzo uzależniony od dyktatury swego brata Jarosława. Nie kontrolował wszystkich jego politycznych wybryków,a co gorsza,nie zapobiegał im.
  Jak na mój gust,to ten pomnik mógłby stanąć w miejscu cichym i spokojnym z dala od ludzkich domostw,by w przypadku jakichkolwiek manifestacji nie blokowano ulic i pozwolono mieszkańcom zachować ład i porządek na osiedlach. Nikt nie życzy sobie tłumów pod oknami.

 • Młody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 02:27 ~Młody

  Najlepiej to niech zburzą PkiN i tam postawią ten pomnik ! :) Mimo że i tak już jesteśmy wyśmiewani za granicą to przez takie akcje stajemy się jeszcze większym pośmiewiskiem, oby tak dalej Błazenada bo inaczej tego się nie da nazwać.

 • Marian Paździoch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 21:27 ~Marian Paździoch

  Nigdy nie szanowałem Lecha Kaczyńskiego, to nie był mój prezydent, ani Warszawy, ani tym bardziej Polski. Jego brata nie trawie, Antoniego A. uważam za kandydata do wizyty na oddziale zamkniętym, bez opcji wyjścia ze szpitala. Ale ten pomnik, czy cokolwiek tam powstanie, im się należy. W tej katastrofie lotniczej zginęło 2 prezydentów, w tym urzędujący (Kaczorowski i Kaczyński). Przestańcie się grzać, to już 5 lat, kłócenie się o brzozę już nie ma sensu.

 • emu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 20:50 ~emu

  No! Na Placu Unii Lubelskiej przed wojną był Pomnik Lotnika. To chyba nie przypadek.

 • Rogal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 20:35 ~Rogal

  warszawiak~warszawiak

  W ogródku Jarka!

  POPIERAM

 • kemark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 19:26 ~kemark

  My musimy zastawić się pomnikami. Bo przecież życie nie może być miłe i wesołe . Musi byc przygnębiajace i smutne zarazem. Musimy patrzeć na to codziennie i zamartwiac się na zapas. I narzekać. I wtedy polska norma jest wyrobiona . Przecież to nasza specjalnośc narodowa. No i widzicie sam narzekam...Złapałem się.

 • Nacknock24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 19:19 ~Nacknock24

  centrum~centrum

  Przy lotnisku se pomnik postawcie a nie w centrum miasta. Ja nie potrzebuję pielgrzymek pod oknami.


  Zgadzam się z komentarzem powyższym :)

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 18:58 ~asd

  Przecież jest już pomnik na Powiązkach, tablica na Krakowskim, po co jeszcze jeden koszmar stawiać. Największą zasługą Kaczora jest to, że dzięki odpowiedniemu doborowi personelu, zginął, szkoda że przy okazji zginęło 94 inne osoby. A facet, który jest za to odpowiedzialny, kandyduje na jego miejsce...

 • rasters

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 18:45 ~rasters

  Dajcie spokój z tymi pomnikami. Jeden jest tam gdzie jego miejsce (na cmentarzu) i wystarczy. Jeżeli już to nie ścisłe centrum będzie tam wieczny bajzel dookoła niego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »