Informacje

11.04.2011 07:31 o godz. 11:00 specjalna konferencja

Pomnik przed Pałacem:
włączyć zamiast budować?

SERWISY:

Jedni chcą budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim, inni mówią, że nie można. Ale może można go zapalić? W poniedziałek o godz. 11. odbędzie się konferencja prasowa z udziałem m.in. Marty Kaczyńskiej-Dubienieckiej. Temat: "Budowa Pomnika Światła przy Pałacu Prezydenckim ku czci wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej". Autorem projektu jest Paweł Szychalski.

- W sensie obywatelskiej reakcji, do powstania projektu sprowokowały mnie aprioryczne i radykalne wypowiedzi urzędników miasta wykluczających ludzi nowocześnie myślących o przestrzeni miejskiej z procesu sugerowania/poszukiwania sposobu w jaki w tym, a nie innym miejscu można przestrzennie wyrazić/zapisać w pamięci miasta to czego cała Polska była świadkiem w pamiętne kwietniowe dni - pisze autor w serwisie Facebook, gdzie zamieszcza wizualizację i opis projektu.

- Czy możliwe jest stworzenie pomnika, który nie narusza z żaden sposób przestrzeni zabytkowej części miasta? - pyta Szychalski. I odpowiada: Można.

Symobliczna więź

Jak pisze, koncepcja pomnika "nieistniejącego" nawiązuje "wizualnie i formalnie do spontanicznie rozlewającego się morza świec zapalanych przez Polaków w hołdzie ofiarom tragedii dokładnie w tym miejscu". - Pomnik, to 96 upamiętniających każdą ofiarę z osobna, nieregularnie rozmieszczonych mini lamp zainstalowanych w chodniku - czytamy.

Autor nie ukrywa inspiracji "Wieżami Światła", które powstały w Nowym Jorku w czwartą rocznicę tragedii z 11 września 2001 roku i zburzenia World Trade Center.

Jak pisze paweł Szychalski "pomnik" złożony z 96 lamp przy tablicach w posadzce miałby "łączyć się symbolicznie" z cmentarzem Katyniu, gdzie mógłby, "by jeszcze mocniej symbolizować i upamiętniać cel niedokończonej misji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 95 towarzyszących mu osób".

Ratusz zapyta o pomnik

O nowy pomnik w Warszawie zapytają władze miasta. Sondaż w ramach Barometru Warszawskiego zostanie przeprowadzony na grupie ponad 1000 osób w maju.

Będzie to jedno z wielu pytań i najprawdopodobniej będzie brzmiało: "Czy chcesz, aby w centrum stolicy znalazło się miejsce dla kolejnego po powązkowskim pomnika, który upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej?".

Jeśli decyzja o budowie zapadnie, o tym, jak będzie wyglądać pomnik, zadecydują wyniki konkursu międzynarodowego. Wyniki sondażu mamy poznać w czerwcu.

MARSZ PAMIĘCI NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

OSTATNI WYWIAD Z MARIĄ KACZYŃSKĄ

Czytaj więcej na tvn24.pl

tvn24.pl//mkg//kdj/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »