Informacje

11.04.2011 07:31 o godz. 11:00 specjalna konferencja

Pomnik przed Pałacem:
włączyć zamiast budować?

SERWISY:

Jedni chcą budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim, inni mówią, że nie można. Ale może można go zapalić? W poniedziałek o godz. 11. odbędzie się konferencja prasowa z udziałem m.in. Marty Kaczyńskiej-Dubienieckiej. Temat: "Budowa Pomnika Światła przy Pałacu Prezydenckim ku czci wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej". Autorem projektu jest Paweł Szychalski.

- W sensie obywatelskiej reakcji, do powstania projektu sprowokowały mnie aprioryczne i radykalne wypowiedzi urzędników miasta wykluczających ludzi nowocześnie myślących o przestrzeni miejskiej z procesu sugerowania/poszukiwania sposobu w jaki w tym, a nie innym miejscu można przestrzennie wyrazić/zapisać w pamięci miasta to czego cała Polska była świadkiem w pamiętne kwietniowe dni - pisze autor w serwisie Facebook, gdzie zamieszcza wizualizację i opis projektu.

- Czy możliwe jest stworzenie pomnika, który nie narusza z żaden sposób przestrzeni zabytkowej części miasta? - pyta Szychalski. I odpowiada: Można.

Symobliczna więź

Jak pisze, koncepcja pomnika "nieistniejącego" nawiązuje "wizualnie i formalnie do spontanicznie rozlewającego się morza świec zapalanych przez Polaków w hołdzie ofiarom tragedii dokładnie w tym miejscu". - Pomnik, to 96 upamiętniających każdą ofiarę z osobna, nieregularnie rozmieszczonych mini lamp zainstalowanych w chodniku - czytamy.

Autor nie ukrywa inspiracji "Wieżami Światła", które powstały w Nowym Jorku w czwartą rocznicę tragedii z 11 września 2001 roku i zburzenia World Trade Center.

Jak pisze paweł Szychalski "pomnik" złożony z 96 lamp przy tablicach w posadzce miałby "łączyć się symbolicznie" z cmentarzem Katyniu, gdzie mógłby, "by jeszcze mocniej symbolizować i upamiętniać cel niedokończonej misji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 95 towarzyszących mu osób".

Ratusz zapyta o pomnik

O nowy pomnik w Warszawie zapytają władze miasta. Sondaż w ramach Barometru Warszawskiego zostanie przeprowadzony na grupie ponad 1000 osób w maju.

Będzie to jedno z wielu pytań i najprawdopodobniej będzie brzmiało: "Czy chcesz, aby w centrum stolicy znalazło się miejsce dla kolejnego po powązkowskim pomnika, który upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej?".

Jeśli decyzja o budowie zapadnie, o tym, jak będzie wyglądać pomnik, zadecydują wyniki konkursu międzynarodowego. Wyniki sondażu mamy poznać w czerwcu.

MARSZ PAMIĘCI NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

OSTATNI WYWIAD Z MARIĄ KACZYŃSKĄ

Czytaj więcej na tvn24.pl

tvn24.pl//mkg//kdj/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mojezdanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2011 20:20 ~mojezdanie

  !!!Zadnego pomnika więcej przed Pałacem!!!
  Ja Podatnik Polski nie życzę sobie!!!

 • genek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2011 19:22 ~genek

  Za co stawiamy pomniki? Za to, że zginął w wypadku. A jego dorobek? Chyba tylko córka.

 • henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 20:22 ~henryk

  pomalować pałac na czarno a światła będzie lepiej widać

 • heniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 20:15 ~heniek

  gdzie katastrofa tam pomnik

 • alka1982

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 22:21 ~alka1982

  - dlaczego wczoraj tyle ludzi poszło pod Pałac?! Ja rocznicę śmierci mojej Mamy czczę zapalając świeczkę na jej grobie, a nie w miejscu publicznym. Chyba nikt z przybyłych w to miejsce nie oglądał programu " W milczeniu ", albo co bardziej prawdopodobne mamy do czynienia z bandą chamów, którzy zamiast dać rodzinom zmarłych ciszę i spokój, część społeczeństwa nastawiają swoim zachowaniem przeciwko całemu wydarzeniu. - dlaczego stawiać tragicznie zmarłym pomnik?! Moja Mama zmarła w wieku 48 lat na raka, zaledwie 5 miesięcy po diagnozie. Nie widzę przyczyny żeby ktokolwiek prócz mnie miał mieć ochotę stawiać jej pomnik. No ale nie leciała samolotem do Katynia.... - czy będziemy teraz stawiać pomniki wszystkim tragicznie zmarłym politykom?! Bo przecież nie osobom prywatnym. - podobno Ratusz planuje w tej sprawie przeprowadzenie sondy. Za czyje pieniądze??! Warszawiaków? Których? Tych, którzy płacą podatki w tym mieście czy wszystkich których spotkają na ulicy itp.?! Czy nie wystarczy, że i tak Państwo wypłaciło dużo kasy na wszystko co z tym tematem związane?! Nie chcę zrobić przykrości nikomu, a tym bardziej osobom, które w Smoleńsku straciły kogoś bliskiego, ale bądźmy realistami. Kto organizował pogrzeb ten zdaje sobie sprawę z kosztów jakie się z tym wiążą. Zasiłek pogrzebowy często nie starcza. Przynajmniej tak jest w dużych miastach. I znowu, co może kogoś zdenerwować nawiążę do swoich doświadczeń. Chowając Mamę musiałam wykupić miejsce. Na to nie starczyło pieniędzy z zasiłku. Nie miałyśmy rodziny, więc i nie było grobu. Gdyby nie pieniądze "ze skarpety" nie wiem co bym zrobiła...

 • WB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 22:18 ~WB

  "spieprzaj dziadu" + "małpa w czerwonym" + "ja Cię załatwię stokrotko" = pomnik ???

 • zofia441

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 20:33 ~zofia441

  Zdecydowane nie dla pomnika przed Pałacem..!!! Co ma symbolizować??Może tę ohydną hucpę z rocznicy niedzielnej,??Może na każdej lampie wypisać te hasła z transparentów...Wtedy pisowcy by sie zadowolili....niech stawiają co chcą przed domem Kaczyńskiego ,lub na swoich posesjach.Tak jak w Koreii Półn..Pełen ,wypasiony kult wodza...

 • emes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 15:21 ~emes

  a czy to przypadkiem nie będzie razić po oczach i uniemożliwiać swobodne przejście obok Pałacu?

 • XLMINIMA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 13:41 ~XLMINIMA

  Bardzo dobry pomysł.Popieram

 • bez komentarza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 13:03 ~bez komentarza

  hm mm

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »