Informacje

21.06.2014 14:49 przy muzeum historii żydów polskich

"Pomnik Polaków ratujących Żydów
w 2015 roku". We wrześniu konkurs

SERWISY:

Pomnik "Ratującym - Ocaleni", oddający hołd Polakom, którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej, ma powstać w 2015 roku w Warszawie. - Nic nie jesteśmy warci, jeżeli ta pamięć nie przetrwa - przekonują jego inicjatorzy, Zygmunt Rolat i Konstanty Gebert.

- To upamiętnienie było moim marzeniem od wielu lat. Uważam, że ten pomnik powinien powstać już 40 czy 50 lat temu. Przeżyłem wojnę w Polsce i byłem świadkiem, jak Żydzi byli ratowani przez Polaków. Musimy o tym przypominać, zwłaszcza młodym pokoleniom, to nasz moralny obowiązek - powiedział PAP Zygmunt Rolat, przedsiębiorca i filantrop z USA, który od wielu lat działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Za pomoc groziła śmierć

W 2013 r. Rolat założył Fundację Pamięć i Przyszłość, której zadaniem jest budowa pomnika. Ma on powstać w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich i zostać w całości sfinansowany z funduszy zebranych wśród diaspory żydowskiej i w Izraelu.

Rolat podkreśla, że lokalizacja pomnika w tym miejscu gwarantuje, że zobaczy go wielu ludzi odwiedzających placówkę.

- Mam nadzieję, że ten pomnik pokaże młodym ludziom, jak to wszystko wyglądało podczas wojny i pokaże prawdę, że Polska była jedynym takim krajem podczas okupacji niemieckiej, gdzie za pomoc Żydom groziła natychmiastowa kara śmierci - podkreślił Rolat.

Konkurs we wrześniu

Projekt upamiętnienia fundacja planuje wyłonić w konkursie, który zostanie ogłoszony we wrześniu br. Do udziału w nim - jak poinformowała PAP dyrektor fundacji Karolina Szykier-Koszucka - zaproszeni zostaną zarówno doświadczeni twórcy jak i młodzi artyści. Projekty prezentujące koncepcje oceni międzynarodowe jury, które wybierze finalistów i zaprosi ich do dalszych prac; zwycięski projekt zostanie ogłoszony na początku 2015 r. i zrealizowany jesienią w tym samym roku.

-  Upamiętnienie ma wyrażać wdzięczność uratowanych, samotność ratujących oraz ich bezgraniczne bohaterstwo w obronie niewinnie prześladowanych. Powinno wyrażać wdzięczność także tym Polakom, którzy nie są znani z imienia i nazwiska - podkreśla Szykier-Koszucka.

W marku został wybrany projekt pomnika Polaków Ratujących Żydów, który ma stanąć na placu Grzybowskim - ZOBACZ, JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ.

"By upamiętnienie nie ugrzęzło w meandrach polemik"

W przesłaniu organizatorów konkursu czytamy, że ma on doprowadzić do wyłonienia "upamiętnienia jednego z największych aktów bohaterstwa doby współczesnej: ratowania, wbrew groźbie śmierci z rąk niemieckich okupantów, polskich Żydów przez ich polskich współobywateli". Fundacja podkreśla, że konkurs ma przyczynić się do dyskusji nad wartością i ponadczasową aktualnością doświadczenia ratujących i uratowanych.

"Chcemy, by upamiętnienie nie ugrzęzło w meandrach historycznych polemik" - czytamy w przesłaniu.

Kontrowersje wokół pomnika

Pomysł wzniesienia pomnika upamiętniającego Polaków ratujących Żydów na warszawskim Muranowie, gdzie podczas II wojny światowej był teren getta, wzbudził jednak kontrowersje. W 2013 r. przeciwko jego wybudowaniu w tym miejscu protestowało Centrum Badań nad Zagładą Żydów. W liście otwartym naukowcy napisali, że pomnik obok Muzeum Historii Żydów Polskich będzie "tryumfem narodowego samozadowolenia". "Tych kilka ulic i skwerów stanowi jedyną w swoim rodzaju strefę pamięci, na której terenie powinno się przede wszystkim oddać cześć żydowskiemu cierpieniu, a nie polskiemu heroizmowi" - podkreślili w liście przedstawiciele centrum, m.in. prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski.

Inicjatorzy upamiętnienia podzielają obawy, że może zostać wykorzystany w budowaniu wizerunku Polaków jako bohaterów bez skazy, ale podkreślają, że nie znosi to moralnego obowiązku oddania hołdu bohaterom.

- Ci, którzy są sceptyczni wobec naszego projektu proponują, żeby ten pomnik postawić gdzie indziej, mówiąc, że to jest fragment polskiej narracji. Mówią: "zostawmy Muranów narracji żydowskiej". Głęboko z tym się nie zgadzam, bo pamięć o Sprawiedliwych jest częścią żydowskiej pamięci - powiedział PAP Konstanty Gebert, który zasiada w zarządzie Fundacji Pamięć i Przyszłość.

Fundacja przekonuje też, że przestrzeń placu wokół pomnika Bohaterów Getta już od dawna stała się obszarem symbolicznej reprezentacji żydowskiej pamięci. W tym miejscu znajduje się nie tylko pomnik bohaterów powstania w getcie warszawskim, ale także upamiętnienie Ireny Sendlerowej, Jana Karskiego i Willy'ego Brandta.

- Sprawiedliwi są wzorem dla nas wszystkich - mówił Gebert, podkreślając, że Polacy ratujący Żydów podczas wojny to "empiryczny, namacalny dowód na istnienie Boga". - To jest bohaterstwo takiej rangi, że nic nie jesteśmy warci, jeżeli ta pamięć nie przetrwa. Ale jak ją przekazać, żeby nie była nachalna, natrętna, przytłaczająca, a jednocześnie była dobitna i jednoznaczna - to jest strasznie trudne. I to będzie trudny konkurs - zapowiada Gebert.

Dodał też, że organizatorom konkursu zależy na jak najszerszej dyskusji wokół formy upamiętnienia.

Poparcie Bronisława Komorowskiego...

Budowa pomnika Polaków ratujących Żydów w pobliżu muzeum uzyskało poparcie prezydenta Bronisława Komorowskiego, który pod koniec maja napisał list w tej sprawie.

"Z satysfakcją i radością przyjąłem wiadomość o inicjatywie zbudowania w Warszawie na placu Bohaterów Getta, w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich, pomnika "Ratującym — Ocaleni". Jestem pewien, że pomnik ten będzie wyrażał w piękny sposób wdzięczność tym Polakom, którzy odważyli się pomagać Żydom w okresie Zagłady, i że stanie się ważną cząstką opowieści o dobrych ludziach w tak strasznie złych czasach" - napisał w liście Komorowski do pomysłodawców i realizatorów konkursu.

... i Hanny Gronkiewicz-Waltz

Projekt budowy upamiętnienia w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich uzyskał również życzliwe poparcie, jak informuje fundacja, prezydent Warszawy Hanny-Gronkiewicz-Waltz.

Powstał także wspierający inicjatywę Polski Komitet Upamiętnienia "Ratującym – Ocaleni", w którym znaleźli się m.in. dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert, pisarz Janusz Głowacki, prezes PAN prof. Michał Kleiber, prawnik prof. Wiktor Osiatyński, kompozytor Krzysztof Penderecki oraz reżyserzy Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi.

Nad całością prac związanych z budową upamiętnienia czuwa powołany przez fundację Komitet Międzynarodowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele środowisk żydowskich z diaspory i Izraela, a także b. ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, dyplomata, b. szef MSZ prof. Adam Daniel Rotfeld i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Norbert Nowotnik (PAP)/su/mz

Rozmowa z Zygmuntem Rolatem z listopada 2013 roku:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PODtrybunal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2014 19:17 ~PODtrybunal

  LUDZIE!!! UWAGA!!! Te tasmy to maja przykryc inna afere! NATYCHMIAST przykryc bo UWAGA - minimum 60 mln euro rocznie dla zydow!!! To jest dopiero afera co oni zrobili Nam wszystkim. Wszyscy bedziemy placic na zydow 100 euro miesiecznie na 50 tys zydow daje 5 mln miesiecznie i 60 mln euro rocznie a nam kardna pieniadze z ofe, wydluzaja wiek emerytalny by zydom placic masakra obudzcie mnie bo chyba snie! Okradaja Nas Polacy by zydom dac... Zdrada!!! Wiecej poczytajcie tu: https://www.google.pl/search?q=100+eruo+dla+zydow&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=XwunU6-wJKGH8QeMxYCQAg

 • Ponary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2014 10:28 ~Ponary


  Nie było! Byli tylko tacy, co zakładali opaski ze swatyką-jak wkraczali Niemcy oraz opaski z czerwoną gwiazdą-jak wkraczali Rosjanie i oczywiście ochoczo kolaborowali ze wszelkiej maści najeźdźcą-przeciwko Polakom!

  Pollack~Pollack

  A kiedy powstanie pomnik Żydów ratujących Polaków?
  Tak pytam~Tak pytam

  A byli tacy ?
  POLAKmały~POLAKmały  Moja teściowa, która pochodziła z Wilna, opowiadała, co się działo w Wilnie po wkroczeniu Niemców. Wszyscy miejscowi Żydzi ustawili się w kolejce przed niemiecką komendą miasta, żeby złożyć donosy na Polaków. W efekcie teściowa straciła brata, który został złapany z bronią w ręku i rozstrzelany przez Niemców.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2014 10:09 ~obywatel

  Ja myślę, że przynajmniej powinien być wielkości Jezuska ze Świebodzina. My tak lubimy poniki.

 • Terror

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2014 08:50 ~Terror

  saracen~saracen

  A kto postawi pomnik polakom wydanych przez zydów w rece nkwd i zeslanych na (sybir)dawne woj. Siedleckie.Oni tez od tego umyją łapy,jestem potomkiem wystawionego przez żydów,wiec im nie odpuszcze.

  Że już nie wspomnę, kto najbardziej zawzięcie tępił Polaków po wojnie, w Urzędzie Bezpieczeństwa.

 • Pamięć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2014 08:48 ~Pamięć


  alqwa~alqwa

  Nie dziękuję za kolejny pomnik
  warszawiak~warszawiak

  Mylisz się , ten pomnik jest w tym miejscu potrzebny. Przyjeżdża do Polski wiele grup dzieciakòw i młodzieży z Izraela, ktòrych obiektywna wiedza o postawach Polakòw w czasie IIW nie jest odpowiednia. Co zresztą mają sobie myśleć , jak podczas pobytu są chronieni jakby gościli we wrogim kraju i odcięci od kontaktòw z polskimi ròwieśnikami.

  Sami się odcinają. W swojej ojczyźnie są faszerowani propagandą o antysemityźmie Polaków, to i nastawieni są odpowiednio. A słyszałem, że zachowują się w tych miejscach pamięci skandalicznie.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2014 08:44 ~Tak pytam


  Nie było! Byli tylko tacy, co zakładali opaski ze swatyką-jak wkraczali Niemcy oraz opaski z czerwoną gwiazdą-jak wkraczali Rosjanie i oczywiście ochoczo kolaborowali ze wszelkiej maści najeźdźcą-przeciwko Polakom!

  Pollack~Pollack

  A kiedy powstanie pomnik Żydów ratujących Polaków?
  Tak pytam~Tak pytam

  A byli tacy ?
  POLAKmały~POLAKmały  Też o tym słyszałem, dlatego prowokacyjnie pytam, czy byli. A najlepsze jest to, że teraz czują się upoważnieni do pouczania nas o patriotyźmie i dyktują nam swoje warunki w różnych okolicznościach.

 • POLAKmały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 23:06 ~POLAKmały

  Nie było! Byli tylko tacy, co zakładali opaski ze swatyką-jak wkraczali Niemcy oraz opaski z czerwoną gwiazdą-jak wkraczali Rosjanie i oczywiście ochoczo kolaborowali ze wszelkiej maści najeźdźcą-przeciwko Polakom!


  Pollack~Pollack

  A kiedy powstanie pomnik Żydów ratujących Polaków?
  Tak pytam~Tak pytam

  A byli tacy ?

 • AGA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 22:42 ~AGA

  pio~pio

  Będą sie ratować,ucieczka jak w 52 jak wyjdą na jaw wszystkie przekrety

  Lista "Sprawiedliwych Wród Narodów Świata " jest pełna Polaków.
  Ludzie ratowali ludzi i należy to docenić .
  Czy żydzi ratowali by polaków ?
  Człowiek to człowiek bez znaczenia jest jego wyznanie.
  Znam żyda który jest bardziej Polakiem niż Ci co się polakami nazywają na tym forum.
  Jestem całkowicie za tym pomnikiem , ważne jest życie człowieka , a nie jego wyznanie.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 22:27 ~Marian

  Na litość Pana tylko nie za moje pieniądze......

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 22:07 ~Rysiek z Kranu

  Niech Żydzi w podzięce Polakom stawiają pomniki w Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii, czy wszędzie tam, gdzie obecnie mieszkają. Sami sobie będziemy stawiać pomniki... To już pachnie co najmniej pychą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »