Informacje

22.09.2013 11:31 "niedaleko miejsca, gdzie został ujęty"

Pomnik Pileckiego na Żoliborzu?
Życzenie burmistrza

SERWISY:

Ratusz zapowiedział, że wybuduje pomnik pułkownika Pileckiego, a władze Żoliborza proponują lokalizację. Burmistrz dzielnicy widziałby monument polskiego bohatera w al. Wojska Polskiego. "Ujęty został 19 września 1940 roku przez prowadzących obławę Niemców niewiele dalej niż sto metrów od miejsca proponowanej lokalizacji pomnika" - wyjaśnia.

W połowie września przedstawiciele stołecznego ratusza podczas sesji Rady Warszawy poinformowali, że urząd miasta będzie inwestorem pomnika pułkownika Witolda Pileckiego. O to apelowali wcześniej radni Prawa i Sprawiedliwości, a także stowarzyszenie "Młodzi dla Polski".  Początkowo proponowali, aby pomnik Pileckiego stanął na Ursynów.

"Pomnik niepodległego państwa"

Później zaproponowano, by postawić go na pl. Wileńskim, w miejscu pomnika Braterstwa Broni, który pod koniec 2011 roku na czas prowadzonych prac przy budowie II linii metra, został przewieziony do miejscowości Kosów, gdzie przeszedł renowację.

Z kolejnym pomysłem wyszedł burmistrz Krzysztof Bugla w piśmie skierowanym do prezydent Warszawy. Jego zdaniem monumentu pułkownika mógłby stanąć w alei Wojska Polskiego. Przekonuje, że przemawia za tym kilka czynników.

Formalnie dopuszcza to plan zagospodarowania dla tego terenu, ale jest też czynnik symboliczny. "Żoliborz w pierwotnym założeniu budowany był, jako pomnik niepodległego państwa polskiego. Aleja Wojska Polskiego, promenada o szerokości 80 m (szersza niż paryskie Pola Elizejskie), miała być Aleją Chwały Oręża Polskiego. Realizacja tego zamysłu została przerwana przez wojnę. Co z niego zostało? Aleja wiedzie od Cytadeli Warszawskiej przez Plac Inwalidów (Wojennych) do Placu Grunwaldzkiego. W rejonie Placu Inwalidów zlokalizowany jest pomnik I Dywizji Pancernej gen Stanisława Maczka, a w rejonie Placu Grunwaldzkiego pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, potocznie zwany „pomnikiem hallerczyków”. Na terenie Cytadeli Warszawskiej budowane jest obecnie Muzeum Katyńskie  i, jak powszechnie wiadomo, tu po zbudowaniu nowej siedziby, przeniesione zostanie Muzeum Wojska Polskiego" – czytamy w piśmie.

Ujęty przez hitlerowców

Burmistrz przypomina też, że pułkownik Pilecki jest znany na całym świecie m.in. z tego, że dobrowolnie dał się złapać hitlerowcom, a później w Oświęcimiu był organizatorem konspiracji obozowej. "Rotmistrz ujęty został 19 września 1940 roku przez prowadzących obławę Niemców niewiele dalej niż sto metrów od miejsca proponowanej lokalizacji pomnika. Mieszkał wówczas na tej ulicy w domu opatrzonym numerem 40" – pisze Bugla.

Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie. Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Pomniki rotmistrza stoją już w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach.

W 2009 r. Rada Warszawy nadała Pileckiemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Warszawy

Rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Jest też honorowym obywatelem Warszawy. Przed tygodniem PiS ogłosił, że wystąpi do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o pośmiertny wniosek do prezydenta ws. nominacji generalskiej dla Pileckiego.

Wypowiedź Macieja Wąsika, radnego PiS ws. budowy pomnika Pileckiego na pl. Wileńskim:


ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Grzesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2015 01:24 ~Grzesiek

  Pomniki zawsze powodowały spięcia i burzliwe dyskusje. Nie mi oceniać czy powinien powstać czy nie i czy na Pradze.

  My proponujemy pomnik, co do którego nie można mieć zarzutów i który może bardzo szybko go rozpowszechnić wiedzę. Zeszyt szkolny z Pileckim:

  http://ProstaLekcja.pl/

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 09:31 ~Albor

  Dla wielkiego Polaka powinno stanąć coś naprawdę wielkiego.

 • The Thames

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2014 17:37 ~The Thames

  zw1~zw1

  A pomnik Kuby Rozpruwacza gdzie zainstalujecie? Wybierajcie uważniej swoich "bohaterów"....

  Pomnik Kuby Rozpruwacza to raczej w Londynie, nieprawdaż ?

 • KLM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 12:14 ~KLM

  Ogromnie cieszy fakt, że pomnik powstanie, ale i tak mógłby zastąpić czterech śpiących na pl. Wileńskim- to byłoby symboliczne zwycięstwo nad czerwonymi. Poza tym tekst pełen literówek i brak wspomnienia o pośmiertnym awansie do stopnia pułkownika.

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 10:38 ~zw1

  A pomnik Kuby Rozpruwacza gdzie zainstalujecie? Wybierajcie uważniej swoich "bohaterów"....

 • WKW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 09:57 ~WKW

  Norman Davies w swoim "Powstaniu'44" pisze o zamordowaniu przez akowców ze zgrupowania Chrobry II grupy warszawskich Żydów. Jednym z dowódców zgrupowani był rtm. Witold Pilecki.

 • Zakochany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 07:55 ~Zakochany

  wwiak~wwiak

  Tak sobie myślę że może cos w tym jest skoro na 11 Listopada ubierając barwy narodowe jestem dla niektórych faszystą.

  Między innymi dla niemców.

 • wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 07:29 ~wwiak


  jaro~jaro

  Moi drodzy: pamiętajcie, że Witold Pilecki jest naszym bohaterem narodowym. Należy mu się cześć i szacunek. Niektóre komentarze są nie na miejscu. Nie ważne czy na Pradze, czy Żoliborzu pomnik powstanie i przechodząc koło niego będziemy się nisko kłaniać bo Witold Pilecki zginął za naszą wolność i jest dla nas wzorem. Chwała bohaterom!
  Braterstwo broni~Braterstwo broni

  Nie należy wymuszać szacunku " Na siłę ". Ktoś, kto szanuje i czci pamieć rotmistrza, będzie go szanował i czcił niezależnie od tego, czy będzie on miał pomnik, czy nie. Zresztą los pomników bywa różny, że pozwolę sobie przypomnieć historię pomnika " Czterech śpiących ".


  To sądzisz że tak nisko upadniemy że będziemy rozbierać pomniki bohaterów narodowych? Tak sobie myślę że może cos w tym jest skoro na 11 Listopada ubierając barwy narodowe jestem dla niektórych faszystą.

 • Ursynowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2013 22:45 ~Ursynowianin

  Bazyliszek~Bazyliszek

  Ulica Pileckiego na Ursynowie a pomnik Pileckiego na Żoliborzu?

  W przyszłości czeka nas zapewne rondo Pileckiego na Białołęce, most Pileckiego w Wawrze oraz skwer Pileckiego w Ursusie. Niech żyje bałagan.

  Słuchajcie, a gdyby tak liniom autobusowym zamiast numerów nadawać patronów? Pileckim jeździłoby się z Żoliborza na Mokotów, Janem Pawłem z Bródna na Chomiczówkę... To by dopiero było patriotyczne upamiętnienie bohaterów :)))

  A co, widzisz w tym jakąś sprzeczność lub ironię losu ? Nasza dzielnica pierwsza w Warszawie nazwała jedną z głównych swoich ulic imieniem rotmistrza. Inne działania w tej dziedzinie są wtórne. Niech się martwią ci, którzy przegapili okazję do upamiętnienia rotmistrza.

 • Bazyliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2013 22:06 ~Bazyliszek

  Ulica Pileckiego na Ursynowie a pomnik Pileckiego na Żoliborzu?

  W przyszłości czeka nas zapewne rondo Pileckiego na Białołęce, most Pileckiego w Wawrze oraz skwer Pileckiego w Ursusie. Niech żyje bałagan.

  Słuchajcie, a gdyby tak liniom autobusowym zamiast numerów nadawać patronów? Pileckim jeździłoby się z Żoliborza na Mokotów, Janem Pawłem z Bródna na Chomiczówkę... To by dopiero było patriotyczne upamiętnienie bohaterów :)))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »