Informacje

05.04.2012 07:20 PREZYDENT WARSZAWY: ZŁÓŻCIE PAPIERY

Pomnik na Trakcie? "Odpowiemy"

SERWISY:

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) w TVN24 nie wykluczyła lokalizacji pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej na Trakcie Królewskim, ale poza Krakowskim Przedmieściem, bo - jak wyjaśniła - na monument na tym odcinku zgody nie wyraził konserwator zabytków. Mariusz Kamiński (PiS) pochwalił tę "deklarację otwartości".

Przy okazji obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej, znów wraca sprawa stołecznego pomnika ku czci ofiar tej tragedii. O monument upomniał się też w programie "Kropka nad i" Mariusz Kamiński. Zapraszając prezydent Warszawy na organizowane przez PiS uroczystości rocznicowe, dodał, że byłaby to dla niej "dobra lekcja" i być może dzięki temu inaczej spojrzałaby również na kwestię postawienia pomnika.W odpowiedzi Gronkiewicz-Waltz przypomniała, iż w ubiegłym roku przeprowadzono sondaż wśród warszawiaków, którzy "jednoznacznie" wskazali, iż w stolicy nie jest potrzebny drugi pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Monument upamiętniający ofiary znajduje się na Powązkach.

Wiceszef PiS zwrócił natomiast uwagę, iż pytanie zadane w sondażu było "niestosowne, niewłaściwe", gdyż pytano o "drugi" pomnik. - Jest jeden pomnik na cmentarzu, my chcemy, by pomnik stanął w przestrzeni publicznej - stwierdził.

Nie Krakowskie, ale reszta Traktu do rozważenia

- Droga w sprawie pomnika nigdy nie była zamknięta - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. - Konserwator zabytków nie akceptuje Krakowskiego Przedmieścia. Natomiast jeśli państwo będą chcieli gdzie indziej postawić ten pomnik, jeżeli zgłoszą się, a nie będzie to Trakt Królewski w postaci Krakowskiego Przedmieścia, to nie ma takich przeszkód.

Na to Kamiński upewniał się, czy inna lokalizacja przy Trakcie Królewskim wchodzi w grę. - Jak państwo to zgłoszą, to oczywiście na to odpowiemy - obiecała prezydent.

Wiceszef PiS zaznaczył, iż pomysłodawcy pomnika nie żądają od władz miasta żadnych funduszy, bo "setki Polaków wpłacą swoje pieniądze na godne upamiętnienie ofiar katastrofy".

mon/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Żółta koszulka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2012 10:59 ~Żółta koszulka

  Postuluję o wzniesienie pomnika Świtezianki z Czerniakowa!
  I to koniecznie na przeciwko pałacu vis a vis Księcia. Z tym, że Świtezianka powinna być na betoniarce, w płaszczu, rozwiane włosy, pet w ustach i obowiązkowo kałach pod pachą...

 • warszawski patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 09:35 ~warszawski…

  skoro pamięć o zmarłych powinna być upamiętniana na cmentarzu (jak ktoś tu zauważył) to pomnik Mickiewicza z Krakowskiego P. i pomnik Słowackiego z placu Bankowego proszę przewieść na cmentarz.

 • Wolność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 09:05 ~Wolność

  zniesmaczony PO~zniesmaczony PO

  To na Krakowskim tłumy żegnały prezydenta, na Krakowkim miliony przeżywały wspólnie śmierć 96 pasażerów rządowego samolotu - dlaczego nie moze tam byc pomnika?
  Bo PO nie chce łączyc, a dzielic Polaków i robi problemy, bo ma w tym cel polityczny.
  To naród spontanicznie wybrał to miejsce (to było oczywiste nawet dla harcerzy), ale PO stosuje kruczki prawne, PO kłamie, ze nie mozna, a sa nowe budowle, a skwer Hoovera?


  100% prawdy. Dziwię się, że PO rzuca kłody społeczeństwu pod nogi robiąc rozgłos polityczny wokół pomnika ofiar smoleńskich i dają tym samym pożywkę dla oszołomów włażących w 4 litery Platformy Obywatelskiej.

 • Wolność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 09:00 ~Wolność

  Proponuję zmienić konserwatora zabytków. A swoją drogą Lech Kaczyński prezydent RP jest bohaterem narodowym, który pięknie, acz tragicznie zapisał się w historii współczesnych dziejów Polski - tym się chwalmy!!!!!!

 • brak słów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 19:37 ~brak słów

  Ty mocher Ty sąsiadem Jarka jesteś?

 • Wolnosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 03:03 ~Wolnosc

  NIE dla kolejnego pomnika. Jest jeden i wystarczy. Moze zburzmy Palac Prezydencki, zeby z kazdej strony mozna bylo ogladac monument?! W Warszawie brakuje pomnikow pochwalnych. Wszedzie same tablice mowiace o tragediach ludzi z okresu wojny i OK, ale dokladac kolejne 'placzliwe' to juz przesada. Mamy bohaterow narodowych i piekne wydarzenia w historii - tym sie chwalmy!!!!!!

 • Człowiek z Pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 14:01 ~Człowiek z Pragi

  Napiszę krótko. Ci co chcą kolejnego pomnika - obijetnie w którym miejscu - to niech sie na niego złożą,bo cały naród nie będzie na to łożył,gdyż są potrzebniejsze wydatki !!!
  Pozdrawiam

 • zniesmaczony PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 14:03 ~zniesmaczony PO

  To na Krakowskim tłumy żegnały prezydenta, na Krakowkim miliony przeżywały wspólnie śmierć 96 pasażerów rządowego samolotu - dlaczego nie moze tam byc pomnika?
  Bo PO nie chce łączyc, a dzielic Polaków i robi problemy, bo ma w tym cel polityczny.
  To naród spontanicznie wybrał to miejsce (to było oczywiste nawet dla harcerzy), ale PO stosuje kruczki prawne, PO kłamie, ze nie mozna, a sa nowe budowle, a skwer Hoovera?

 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 13:46 ~Rob

  NIE !!!!!! dla kolejnego pomnika no chyba że w ogródku u Jarka na Zoliborzu

 • Moher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 13:43 ~Moher

  jakie to szczęście , że ten eksperyment z PO u władzy już się kończy :D
  jeszcze ostatnie lemingi sobie poszczekają tutaj o pomniku, strzałach, mgle...

  a jak VAT będzie 30 % ceny wzrosną i w konsekwencji bezrobocie, to się wreszcie zajmą problemem jak spłacić kredycik za swoje M-1 na Tarchominie i znaleźć nową pracę dla nowoczesnego menejdżera :D:D:D

  a nie pomnikiem NASZEGO PREZYDENTA :D:D:D:D

  a wtedy z PISem postawimy pomnik TU GDZIE MA BYĆ I NIKT WAS NIE BĘDZIE SŁUCHAŁ BUCHAHAHAHAHAAAAA

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »