Informacje

21.07.2015 06:44 "Trzeba odczarować to miejsce"

Pomnik legendy boksu stanie przy
Hali Mirowskiej? Radni są na "tak"

SERWISY:

W dresie i z rękawicami na szyi - pomnik przedstawiający Feliksa Stamma, legendę polskiego boksu, może niebawem stanąć na placu przy Hali Mirowskiej. Chcą tego śródmiejscy radni. Wcześniej stał tu monument upamiętniający Juliana Marchlewskiego. - Trzeba odczarować to miejsce - podkreśla radny Daniel Łaga.

- Trzeba dać temu miejscu nową historię, z której będziemy mogli być dumni – mówi o proponowanej lokalizacji Łaga.

W poniedziałek rada dzielnicy jednogłośnie poparła projekt ustawienie pomnika wybitnego trenera bokserskiego na skwerze w parku Mirowskim - w miejscu, gdzie wcześniej stał pomnik komunistycznego działacza Juliana Marchlewskiego. - Chodzi o plac po południowej stronie Hali Mirowskiej, od strony al. Jana Pawła II – precyzuje Łaga.

Teraz na temat proponowanej lokalizacji wypowiedzą się radni Warszawy. – Mam nadzieję, że wniosek zostanie przedstawiony na najbliższej sesji. Myślę, że nie powinni mieć żadnych zastrzeżeń. To najlepsza z możliwych lokalizacji. Dla tak wybitnej postaci, dla polskiego sportu trzeba wybrać miejsce reprezentacyjne, w centrum miasta – mówi radny.

Za lokalizacją przemawia też historia. To właśnie w jednej z hal, w 1953 roku odbyły się Mistrzostwa Europy w boksie. Choć Warszawa dopiero podnosiła się z ruin, hala zaadaptowana na potrzeby mistrzostw hala pękała w szwach. Prawdziwa euforia nastąpiła jednak, gdy polscy pięściarze pod wodzą Stamma zdobyli pięć złotych medali. "Papa" Stamm stał się symbolem złotej ery polskiego boksu.

- Nie znam nikogo, kto miałby jakieś obiekcje co do osoby Feliksa Stamma. No może z wyjątkiem tych wszystkich zawodników radzieckich, którym Stamm zgarnął sprzed nosa medale mistrzostw – śmieje się Łaga.

Z rękawicami na szyi

Inicjatorem budowy pomnika jest Fundacja Stamma, prowadzona przez wnuczkę trenera. Projekt ma zostać wyłoniony w konkursie. W kuluarach mówi się, że mógłby nawiązywać do stylistyki pomnika Kazimierza Górskiego przy Stadionie Narodowym. Atrybutami trenera miałyby być dres i rękawice bokserskie zawieszona na szyi.

- Przedstawiciele fundacji podkreślają, że chcieliby, aby pomnik stanął na niewielkim cokole i miał około 2 metrów wysokości – dodaje Łaga.

Trener Gwardii

Jak podkreśla radny, Stamm to postać, która powinna zostać właściwie uhonorowana w stolicy. – Przez lata związany był z Gwardią Warszawa. Stworzył polską szkołę boksu. Pod jego skrzydłami wychowali się tacy pięściarze i trenerzy jak Paweł i Grzegorz Skrzeczowie, Jerzy Kulej, Kazimierz Paździor i wielu innych -  opowiada. - Polski boks nigdy nie był tak silny, jak za czasów Stamma. Dla pięściarzy jest on tym, kim Górski dla fanów piłki. - Jego wychowankiem był również mój tata, który przez kilkanaście lat trenował boks. Jak sam wspomina, Stamm potrafił wyciągać chłopaków z różnych środowisk, uczył ich dumy i rozpalał w nich ducha walki, a potem to cała Polska mogła być z nich dumna – mówi radny.

 

Feliks Stamm prowadził polską reprezentację bokserską od 1936 roku. Jako trener siedmiokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (od 1936 do 1968 roku). 14 razy prowadził Polskę w turniejach o mistrzostwo Europy. Ponad 130 razy stał w narożniku w czasie oficjalnych meczów międzypaństwowych.

Zmarł 2 kwietnia 1976 roku w Warszawie. Miał 75 lat.

– To była wybitna postać dla polskiego boksu i całego świata sportu. Mam nadzieję, że przy okazji odsłonięcia jego pomnika, młodzi ludzie dowiedzą się o jego osiągnięciach i sami zapragną spróbować swoich sił w boksie. Wskrzeszenie polskiego boksu to byłby najlepszy hołd oddany trenerowi – podsumowuje radny Łaga

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W marcu w Warszawie odsłonięto pomnik innego wybitnego trenera, Kazimierza Górskiego. Monument stanął przed Stadionem Narodowym:

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/CAF

jk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krokietowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 15:24 krokietowiec

  abruu88~abruu88

  po cholere?


  Po taką cholerę, że to legenda polskiego boksu.

 • VVV

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 12:24 ~VVV

  A nieopodal wywalili z lokalu sekcję bokserską Gwardii.

 • abruu88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 11:51 ~abruu88

  po cholere?

 • Osama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 10:27 ~Osama

  x3952~x3952

  W żadnym innym kraju jaki znam, a trochę już zwiedziłem, nie ma tylu pomników co w Polsce! Czy naprawdę nie ma pilniejszych potrzeb?!
  Ponieważ w Polsce BYŁO wiele wybitnych postaci. Jestem na tak!

 • ŻSB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 09:52 ~ŻSB

  Żoliborska Szkoła Boksu

 • x3952

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 09:38 ~x3952

  W żadnym innym kraju jaki znam, a trochę już zwiedziłem, nie ma tylu pomników co w Polsce! Czy naprawdę nie ma pilniejszych potrzeb?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »