Informacje

16.04.2018 15:30 Gliński: można postawić łuk

Pomnik Bitwy Warszawskiej
zamiast fontanny na Rozdrożu

SERWISY:


- To jest godne miejsce dla uczczenia Bitwy Warszawskiej. Mam nadzieję, że dojdzie do realizacji - mówił o placu Na Rozdrożu minister kultury Piotr Gliński. Wyglądem ma przypominać paryski Łuk Triumfalny.

Do sprawy pomnika odniósł się w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego.

- Doprowadziliśmy do tego, że Rada Warszawy jednogłośnie, czyli i PO i PiS - wspólnie - podjęło decyzję wstępną o lokalizacji pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie i teraz mam nadzieję, że to będziemy realizowali - powiedział Gliński.

Zamiast fontanny

Stwierdził, że monument będzie przypominał kształt Łuku Triumfalnego znajdującego się w pobliżu Pól Elizejskich w Paryżu.

- Taki łuk w odpowiednich proporcjach możemy postawić. Jest takie miejsce na placu Na Rozdrożu, gdzie jest fontanna. I w tym miejscu można postawić odpowiednio wysoką budowlę typu łuk, żeby ona na ten "Wschód" patrzyła - ocenił minister kultury. Dodał, że na łuku będzie można opisać wszystkie ważne wydarzenia dotyczące wojny polsko-bolszewickiej, a także jej polskich bohaterów. - To jest godne miejsce dla uczczenia Bitwy Warszawskiej. Mam nadzieję, że dojdzie do realizacji - dodał Gliński.

Warto przypomnieć, że w bliskim sąsiedztwie tego miejsca - u zbiegi Alej Ujazdowskich i Agrykoli - ma niebawem stanąć pomnik Wojciech Korfantego.

Wizyta wicepremiera Glińskiego w Mińsku Mazowieckim to element ogłoszonego na sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy i PiS przez prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego, objazdu po kraju czołowych polityków obozu rządzącego, który ma potrwać do lipca. Politycy PiS mają przedstawiać Polakom dotychczasowe dokonania PiS i mówić o planach na kolejne miesiące.

Pomysł Pietrzaka

Pomysł budowy pomnika powstał ponad trzy lata temu. Z inicjatywą wyszło Towarzystwo Patriotyczne, na czele z prawicowym satyrykiem Janem Pietrzakiem. Monument miał stanąć w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pomysłodawcy twierdzili, że najlepszą formą upamiętnienia byłby łuk triumfalny. Jedną z rozpatrywanych lokalizacji była Marszałkowska - między Ogrodem Saskim a placem Żelaznej Bramy, czyli na osi saskiej.

W ratuszu odbyło się nawet kilka spotkań z władzami miasta. Rozmowy prowadził ówczesny wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Wraz z jego odejściem z ratusza, temat jednak ucichł, aż do listopadowej sesji rady miasta, na której zgłoszono i przegłosowano projekt stanowiska w tej sprawie.


PAP/ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2018 08:48 ~Kasia

  Pomnik przy Grójeckiej na wysokości Opaczewskiej to jest pomnik Barykady Września 1939, nie Bitwy Warszawskiej - tą upamiętnia nazwa pobliskiej ulicy :) Obchody w sierpniu sugerują właśnie uczczenie rocznicy Wojny Obronnej w roku 1939. Pozdrawiam!

 • zega

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 12:15 ~zega

  W Europie wielkie pomniki stoją w szczerym polu - na miejscach wielkich bitew. Nie inaczej powinno być w przypadku bitwy warszawskiej - łuk triumfalny na polach pod Radzyminem...

 • Rewolucja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 12:03 ~Rewolucja

  Przeciwko Polsce możemy zjednoczyć się z Niemcami. Niemcy są naszymi pomocnikami i naturalnymi sprzymierzeńcami . Oni pragną rewanżu, a my rewolucji.

  Lenin

 • OBSERWATOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 12:01 ~OBSERWATOR

  Jestem seniorem 80+ i od czasu do czasu bywam w kawiarni Na Rozdrożu.Fontanna w tym rejonie to źródło nie tylko wody, ale i lepszego powietrza- szczególnie latem.Budowanie jeszcze jednego, kurde, pomnika (a może nie daj Boże Łuku Triumfalnego jak sobie wymyslił Pietrzak-Pietrasiak-Pietrzykowski) to kolejne wywalenie w błoto setek milionów złotych.Gliński już wybulił ponad pół miliarda dla rodziny arystokratów, którzy i tak nas nienawidzą to teraz strzelił do głowy b.premierowi technicznemu nowy idiotyczny pomysł.Niszczyć piekna fontannę, żeby wydać kupę szmalu na nowe badziewie - też może w stylu schodów do Nieba.Opanuj sie pan, panie Gliński w swoich ,kurde, "twórczych" zapędach.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 11:42 ~Tadeusz

  vil~vil

  Czy nikt nie pamięta, że pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 roku znajduje się na ul. Grójeckiej na Ochocie, pomiędzy ulicami Bitwy Warszawskiej i Opaczewską ?? Wystarczy już zdublowanych pomników. Fontanna na pl. Na Rozdrożu jest ok i niech tam zostanie !

  I nawet co roku w sierpniu są przy nim obchody z zamykaniem jezdni i w ogóle.

 • żołnierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 11:10 ~żołnierz

  Byliśmy sami, Ambasadorowie (z wyjątkiem nuncjusza) uciekli z Warszawy, światowi przywódcy planowali układy z komunistyczną Rosją, sprzyjali jej „użyteczni idioci” w mediach i zachodni proletariat, blokujący dostawy broni. Ale zwyciężyliśmy – zapobiegliśmy wzięciu Europy z marszu, daliśmy jej 20 lat bezpiecznego istnienia.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 10:04 ~Anna

  Wszystkim zależy na monumentalnym sposobie oddania czci bohaterom 1920 roku.

 • vil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 10:01 ~vil

  Czy nikt nie pamięta, że pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 roku znajduje się na ul. Grójeckiej na Ochocie, pomiędzy ulicami Bitwy Warszawskiej i Opaczewską ?? Wystarczy już zdublowanych pomników. Fontanna na pl. Na Rozdrożu jest ok i niech tam zostanie !

 • sobieobie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 10:00 ~sobieobie

  wawa~wawa

  Działka jest miasta..., więc wy....


  I na to już znaleźli sposób... robią co chcą, depczą wszystko i mówią przy tym - wygrajcie sobie wybory to będziecie sobie rządzić...

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 09:24 ~asd

  szczerze mowiac, moze nastepny pomnik smolenski ? taki co bedzie jeszcze jeszcze jeszcze blizej prawdy ??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Przy ulicy Śniegockiej kierowca alfy romeo zaparkował samochód równolegle do jezdni, czyli zgodnie z przepisami. Za drogowy legalizm spotkała go niezasłużona... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »