Informacje

05.08.2019 12:40 na razie fragmenty trafiły do magazynu

Pomnik Berlinga w czterech częściach, policja zatrzymała jedną osobę

SERWISY:

Po obaleniu pomnika generała Berlinga policja zatrzymała jedną osobę. Jak zaznacza rzecznik komendy stołecznej, dotychczas nikt nie usłyszał w tej sprawie zarzutów. Tymczasem ratusz podaje, że rozbity monument trafił do magazynu. Na razie nie wiadomo, jaki los go czeka.

Pomnik generała Berlinga przy węźle Trasy Łazienkowskiej z Wałem Miedzeszyńskim został obalony w niedzielę wieczorem. Na miejsce wezwana została policja. Około godziny 19 na Twitterze o "społecznym zniesieniu" pomnika informował działacz KPN Adam Słomka.

Nie wiadomo, czy brał udział w samym jego przewróceniu, ale na załączonych zdjęciach widać, jak z grupą ludzi pozuje przy rzeźbie.

- W związku z tym zdarzeniem, wczoraj na miejscu został zatrzymany jeden mężczyzna, którego doprowadzono do Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Po wykonaniu stosownych czynności został on zwolniony - poinformował w poniedziałek Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Jak dodał, w sprawie trwają czynności.

Adam Słomka w rozmowie z tvnwarszawa.pl przyznał, że to on został zatrzymany. - Przed pomnikiem trwał wiec. Jakieś półtorej godziny później przyjechała policja. Policjanci długo konsultowali co zrobić. Spośród wszystkich obecnych tam osób zatrzymali tylko mnie. Zostałem wypuszczony po północy. Przedstawili mi zarzut znieważenia i zniszczenia pomnika - przekonuje Słomka.

Rzecznik stołecznej policji zaznacza jednak, że na tę chwilę nie postawiono żadnych zarzutów. Jak tłumaczy Sylwester Marczak, nikt nie mógł na razie ich usłyszeć, ponieważ chodzi o przestępstwo uszkodzenia mienia ścigane na wniosek osoby uprawnionej, a taki dotychczas nie wpłynął na południowopraską komendę.

Rozpadł się na cztery części

W maju tego roku zapowiedziano, że monument zostanie usunięty do końca roku. Miał trafić do Muzeum Historii Polski. Decyzję podjęto na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. Koszt tej operacji był szacowany na 50 tysięcy złotych. Urzędnicy z Pragi Południe szukali środków na tę operację, czekali też, aż decyzję o takim wydatku zatwierdzi rada dzielnicy.

Plany o "przeprowadzce" pomnika w całości legły w gruzach. W poniedziałek rano na skwerze był już tylko pusty cokół, na którym namalowano czarną kotwicę - symbol Polski Walczącej. - Cztery części, na które rozpadł się pomnik uprzątnęli urzędnicy z Pragi Południe i zmagazynowali, dalszym krokiem będzie przekazania ich do Muzeum Historii Polski - mówi Magda Łań z biura prasowego ratusza.

Zapytaliśmy też MHP, czy wobec obalenia pomnika plan przyjęcia go do magazynu jest aktualny. - Muzeum Historii Polski nie demontuje pomników. A pomnik generała Berlinga nie jest nam potrzebny do aranżacji wystawy stałej. Wcześniej w grę wchodziło ewentualne użyczenie naszego magazynu, by w sposób cywilizowany został przechowany - przekonuje rzecznik placówki Marek Stremecki.

Przyznaje też, że w tej sytuacji należy najpierw ocenić, czy ze względu na uszkodzenie monumentu jego magazynowanie będzie w ogóle możliwe.

Sporna postać

Pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego generała Zygmunta Berlinga został odsłonięty przy ślimaku łączącym Wał Miedzeszyński i Trasę Łazienkowską w 1985 roku.

Postać Berlinga jest przedmiotem sporów. Jego przeciwnicy podkreślają, że podczas współpracy z NKWD opowiadał się za przyszłą Polską jako republiką sowiecką i zarządzał wyroki śmierci na dezerterów i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdaniem zwolenników, Berling zdołał uratować wielu rodaków z sowieckich łagrów.

Po roku 1989 jego pomnik kilkakrotnie był oblewany czerwoną farbą. Pisaliśmy o tym między innymi w sierpniu 2017 roku.

kk/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kierownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 14:29 ~kierownik

  Został mianowany przez Stalina dowódcą I Armii. Bezwzględnie egzekwował wśród swoich podkomendnych obowiązek wierności Sowietom. Za jego akceptacją wykonano liczne wyroki śmierci za „nieodpowiednie” poglądy polityczne.

 • Majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 14:07 ~Majk

  Wiadomo, lepiej by było, żeby zdechł w jakimś łagrze za Uralem, razem z tysiącami Polaków, zamiast dać im choć cień szansy na powrót do Polski. Lepiej by było, żeby po ucieczce Andersa do Iranu Sowieci co najwyżej przepuszczali Polaków przez karne bataliony, zamiast sformować z nich oddzielne formacje.

 • major

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 13:08 ~major

  Stalin wyznaczył Berlinga na dowódcę Dywizji Piechoty Kościuszki. Mianował Berlinga pułkownikiem, a następnie generał. Berling nie ukrywał rozległych ambicji politycznych, ukierunkowanych na objęcie władzy w kraju po jego zajęciu przez Armię Czerwoną.

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 12:31 ~Obserwator

  Marek~Marek

  Naród, który nie szanuje swojej historii, dobrej czy złej, przestaje być narodem a staje się ciemną masą posłusznie wykonującą rozkazy. Te wszystkie komunistyczne pomniki powinny zostać ale być opatrzone specjalnymi tabliczkami wyjaśniającymi kim w rzeczywistości był ten na pomniku.

  Zgadza się potem rosną takie bezpłciowe elementy które działają na zasadzie owczego pędu. Dzisiaj niszczą to co powstał za PRL-u, nieważne czy dobre czy złe jutro będą niszczyć to co powstało dziś bo zmieni się koniunktura. Dlaczego nikt nie walczy z reliktem przeszłości jakim jest ludność napływowa do stolicy? Przecież to byli ludzie których komuna osadziła w mieście, wyznawali wartości komunistów i pracowali dla państwa komunistycznego. Czyżby dlatego że to ci sami co teraz robią porządki?

 • oficer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 11:04 ~oficer

  W lipcu 1939 roku zwolniony ze służby czynnej. Po wrześniu 1939 roku znalazł się na obszarach zajętych przez Armię Czerwoną. Na początku listopada 1939 zgłosił się do sowieckiej milicji i został aresztowany. W obozie jenieckim w Starobielsku został zwerbowany do współpracy z NKWD. Czynnie włączył się w sowieckie działania propagandowe, przekonując do wizji Polski jako republiki integralnie włączonej do ZSRR.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 10:49 ~Jan

  Człowiek, który był współpracownikiem NKWD, który zdezerterował z szeregów Wojska Polskiego podczas ewakuacji do Iranu, który wydanym w dniu 20 kwietnia 1943 r. rozkazem generała Władysława Andersa został zdegradowany i wydalony z wojska, nie powinien mieć pomnika w stolicy naszego kraju.

 • po cichu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 09:34 ~po cichu

  Podobna akcja jak z obaleniem pomnika H.Jankowskiego w Gdańsku. Podpuszczono facetów-obalaczy zamiast robić to oficjalnie. Jest po cichu i po krzyku.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 09:14 ~Marek

  Naród, który nie szanuje swojej historii, dobrej czy złej, przestaje być narodem a staje się ciemną masą posłusznie wykonującą rozkazy. Te wszystkie komunistyczne pomniki powinny zostać ale być opatrzone specjalnymi tabliczkami wyjaśniającymi kim w rzeczywistości był ten na pomniku.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 08:44 ~abc

  adam! u r my hero!

 • n2c925

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 08:21 ~n2c925

  kubat~kubat

  Zapewne ten zatrzymany okaże się ułomnym psychicznie , tak jak usiłują zrobić z mordercą Adamowicza.


  A propos... Czy organizator koncertu został juz przesłuchany na okoliczność prawidłowego zabezpieczenia "zajęcia pasa drogowego" ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »