Informacje

04.08.2019 20:10 MIAŁ ZNIKNĄĆ DO KOŃCA ROKU

Pomnik Berlinga
"zniesiony społecznie"

SERWISY:

 

Runął pomnik generała Berlinga przy Trasie Łazienkowskiej. Na miejsce przyjechała policja. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Niezidentyfikowani na razie sprawcy obalili pomnik generała Berlinga przy węźle Trasy Łazienkowskiej z Wałem Miedzeszyńskim. Na zdjęciu, które dostaliśmy od Reporterki24 Anny, widać zwalony pomnik i patrol policji.

- Około 19 dostaliśmy zgłoszenie o dewastacji pomnika. Na miejscu policjanci potwierdzili, że jest przewrócony i uszkodzony. Będziemy wyjaśniać okoliczności - powiedziała Magdalena Bieniak z KSP.

I dodała, że nikogo póki co nie zatrzymano.

Tymczasem na Twitterze obaleniem pomnika chwali się działacz KPN Adam Słomka. Nie wiadomo, czy brał udział w samym jego przewróceniu, ale widać jak z grupą ludzi pozuje przy rzeźbie. Wpis pojawił się także około godziny 19.

"Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w #Warszawa zniesiony społecznie przez antykomunistów" - pisze były poseł.

Miał trafić do muzeum

Pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego generała Zygmunta Berlinga został odsłonięty przy ślimaku łączącym Wał Miedzeszyński i Trasę Łazienkowską w 1985 roku.

Postać Berlinga jest przedmiotem sporów. Jego przeciwnicy podkreślają, że podczas współpracy z NKWD opowiadał się za przyszłą Polską jako republiką sowiecką i zarządzał wyroki śmierci na dezerterów i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdaniem zwolenników, Berling zdołał uratować wielu rodaków z sowieckich łagrów.

Po roku 1989 jego pomnik kilkakrotnie był oblewany czerwoną farbą. Pisaliśmy o tym między innymi w sierpniu 2017 roku.

W maju tego roku zapowiedziano , że monument zostanie usunięty do końca roku. Miał trafić do Muzeum Historii Polski. Decyzję podjęto na podstawie ustawy dekomunizacyjnej.

- Decyzja wojewody jest jednoznaczna, musimy przenieść, tylko szukamy środków na wykonanie całego przedsięwzięcia - powiedział wtedy rzecznik dzielnicy Andrzej Opala.

Dodał, że mimo względnie niskiego kosztu przenosin, szacowanego na 50 tysięcy złotych, dzielnica najpierw musi się skupić na priorytetowych wydatkach, m.in. na budowie zespołu szkolno-przedszkolnego na Gocławiu.

Opala powiedział, że propozycja samorządowców zakłada, iż na miejscu pomnika powstanie skwer.

 

 

 

r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KEDYW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 00:35 ~KEDYW

  Teraz pora na ten nowy pomnik w centrum !

 • głup

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 15:25 ~głup

  [cytat_3044399]
  Był współpracownikiem NKWD, zdezerterował z szeregów Wojska Polskiego. Został zdegradowany i wydalony z wojska rozkazem wydanym przez gen. Władysława Andersa.

  Berling odszedł z wojska na własną prośbę w czerwcu 1939 po wyroku sądu honorowego dotyczącego sprawy jego rozwodu z drugą żoną (oficerski sąd honorowy uznał jego postępowanie za wyłudzenie majątku żony i zachowanie niegodne honoru oficera. Od 1 lipca 1939 odbywał praktykę w Państwowym Instytucie Rozrachunkowym w Warszawie.
  Wojnę obronną we wrześniu 1939 spędził bez przydziału, pomimo kilkakrotnych próśb skierowanych do władz wojskowych nie został zmobilizowany.

 • chocho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 15:11 ~chocho

  W listopadzie 1918 został przyjęty do Wojska Polskiego i przydzielony do odtworzonego 4 Pułku Piechoty Legionów, gdzie został dowódcą kompanii marszowej w stopniu porucznika. Od stycznia 1919 uczestniczył w walkach o Lwów i Gródek Jagielloński przeciw Ukraińcom. W lutym 1920 awansowany do stopnia kapitana. Podczas wojny polsko-bolszewickiej wsławił się w obronie Lwowa przed wojskami bolszewickimi.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 14:58 ~Marek

  Z historii można się wiele nauczyć i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Naród, który niszczy swoją historię, dobrą czy złą, przestaje być narodem a staje się bezwolną masą wypełniającą bezmyślnie rozkazy.

 • pomnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 14:44 ~pomnik

  Był współpracownikiem NKWD, zdezerterował z szeregów Wojska Polskiego. Został zdegradowany i wydalony z wojska rozkazem wydanym przez gen. Władysława Andersa.


 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 12:42 ~zdzichkom1

  generał~generał

  Nie sposób w obrębie jednego spójnego systemu myślowego umieścić w panteonie narodowym Armii Krajowej i komunistycznego działacza w generalskim mundurze, który był zdania, ze Powstanie Warszawskie wywołali faszyści.

  dawno nie słyszałem takich bredni. wiesz ilu berlingowców zginęło w powstaniu? ty pseudokatoliku

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 12:40 ~zdzichkom1

  katolicy nie pamietaja ilu berlingowców zginęło niosac pomoc powstańcom. ponad 3 tyś.polska to czarna zaraza, faszyzm, pseudokatolicyzm

 • USH

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 12:40 ~USH

  wlodek64~wlodek64

  i tacy własnie jesteśmy, nie potrafimy nic uszanować.

  Tu żeś mocno przesadził i co znaczy "jesteśmy".

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 12:34 ~Realista

  PR Metrostav~PR Metrostav

  A to tak a propos powstania:

  Podczas powstania warszawskiego, po zajęciu przez Armię Czerwoną i 1 Armię WP warszawskiej Pragi, wypełniając zarządzenie szefa sztabu 1 Frontu Białoruskiego gen. Michaiła Malinina (nakazujące 1 Armii WP wyjść do końca 15 września 1944 głównymi siłami na wschodni brzeg Wisły, jednocześnie prowadząc rozpoznanie rzeki, dokonać wyboru miejsca przeprawy desantowej, promowej i mostowej oraz przygotować się do forsowania rzeki w celu uchwycenia przyczółków na zachodnim brzegu w rejonie Warszawy), wydał rozkaz części podległych mu jednostek wojskowych (2 DP i 3 DP) przeprawić się na Czerniaków, Powiśle i Żoliborz, aby nawiązali kontakt z powstańcami i udzielili im pomocy wojskowej.

  A wiecie czemu tam stał ten pomnik? Symbolizuje on przygotowania generała do WSPARCIA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO.

  Tak rozkazem wydanym już po powstaniu jak wszytko u ruskich. I dziwnym trafem front nie mógł opanować ani jednego mostu do centrum podczas pierwszych dni powstania aby tamtędy przeżucać to niby pomoc (takie opiwieści o Brlingu to tylko bajki ruskich dla posłusznych komuszków )

 • Nikdo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 12:33 ~Nikdo

  apa3~apa3

  A więc 50 tysięcy złotych pozostanie w kieszeni podatników.

  Nie zostanie. Chyba żeby ten gruz miał tam leżeć dalej. Albo ten co to zrobił wywiózł to coś na swój koszt.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »