Informacje

03.02.2015 18:59 Tysiące płyt, nut i partytur trafiło do Polskiego Radia

Polskie Radio otrzymało muzyczne zbiory Jana Webera. Niezwykły prezent

SERWISY:

Wyjątkowy prezent na wyjątkowe urodziny. Z okazji 90-lecia Polskiego Radia, Fundacja PKO Banku Polskiego ofiarowała rozgłośni muzyczne zbiory Jana Webera. W sumie to kilkanaście tysięcy płyt, nut i partytur należących wcześniej do tej radiowej legendy.

W czasie uroczystości, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego Fundacja PKO BP przekazała rozgłośni kolekcję dziennikarza muzycznego Jana Webera. Zawiera m.in. kilkanaście tysięcy płyt.

Wyjątkowy gest

- Jan Weber to legenda muzyczna Polskiego Radia. Dziennikarz, który przez wiele lat gromadził zbiory, korespondował z wybitnymi artystami muzycznymi swojego okresu. Zgromadził kolekcję kilkunastu tysięcy płyt, kilkuset książek. Ta kolekcja została przekazana na ręce Polskiego Radia, aby można było ją udostępniać wszystkim Polakom - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreślił, że to niezwykle cenny prezent. - Jest mnóstwo audycji, nagrań, wywiadów. Jesteśmy ciekawi co w tym archiwum jest, bo nie mieliśmy okazji dokładnego sprawdzenia co tam jest. Jestem pewny, że będziemy mogli to wykorzystywać w naszej działalności antenowej - uważa Andrzej Siezieniewski.

Legenda radia

Jan Weber (1930-1992) jest uważany za jednego z najbardziej charyzmatycznych radiowców. Słuchacze przez niemal 30 lat słuchali jego audycji. Pracował przede wszystkim dla Programu 1 i 3, ale był też częstym gościem “Dwójki”.

Znany był z ogromnej wiedzy z dziedziny pianistyki, a w szczególności twórczości Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta. Prowadził i komentował prestiżowe imprezy muzyczne np. Konkurs Chopinowski. Był również wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie.

Ważna rocznica

1 lutego 1925 r. Polskie Towarzystwo Radiotechniczne na fali 385 metrów w Warszawie nadało pierwszą próbną audycję. Po raz pierwszy w eter popłynęły słowa: "Tu próbna stacja radionadawcza" i ta właśnie data uznawana jest za dzień narodzin Polskiego Radia. 18 sierpnia 1925 r. Polskie Radio otrzymało koncesję na nadawanie programów radiofonicznych.

Czytaj więcej na tvn24bis.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »