Informacje

19.10.2013 22:59 "Ida" doceniona przez jurorów

Polski film zwycięzcą Warszawskiego Festiwalu Filmowego- Za rewelacyjne połączenie scenariusza, reżyserii, zdjęć, gry aktorskiej i muzyki - tak jury 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego argumentowało nagrodzenie "Idy" Pawła Pawlikowskiego Warsaw Grand Prix. Ceremonia wręczenia festiwalowych nagród odbyła się w sobotę.

- Powstał piękny i delikatny film, portretujący polskie powojenne społeczeństwo lat 60., zmagające się z własnymi demonami - napisało jury WFF w składzie: Iulia Rugină, Yariv Horowitz, San Fu Maltha, András Muhi i Krzysztof Varga.

Obraz uhonorowano też Nagrodą Jury Ekumenicznego. Uzasadnienie Nagrody Jury Ekumenicznego brzmi z kolei tak: "Ida" to poruszająca, złożona historia młodej dziewczyny wychowanej w zakonie, która w trudnych realiach powojennej, komunistycznej Polski wyrusza w podróż w poszukiwaniu swojej prawdziwej tożsamości. Ten subtelny, ambitnie sfotografowany w czerni i bieli film o eliptycznej formie stawia pytania o więzi rodzinne, przebaczenie i dojrzałą wiarę.

Ciężka próba wiary

Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX wieku. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną żyjącą krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje też tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja ze straszną przeszłością stanie się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

Paweł Pawlikowski nie był obecny na sobotniej gali, ponieważ - jak wyjaśniono - przebywa na festiwalu w Londynie. W imieniu reżysera nagrodę za "Idę" odebrały na WFF aktorka Agata Kulesza i producentka filmu Ewa Puszczyńska.

Gruzin najlepszym reżyserem

Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Zaza Urushadze (Estonia, Gruzja) za film "Mandarynki". - Reżyserowi filmu udało się opowiedzieć prostą, ale jednocześnie mocną historię, tworząc ciepły, delikatny, słodko-gorzki świat - czytamy w uzasadnieniu jury.

Specjalną Nagrodę Jury otrzymali producenci filmu "Hazardzista" w reżyserii Ignasa Jonynasa (Litwa, Łotwa) – Uljana Kim, Roberts Vinovskis.

- Z kraju, w którym produkcja filmowa wciąż się rozwija pochodzi film, który zmaga się ze współczesnymi społecznymi problemami. Biorąc pod uwagę ograniczone środki, producenci stworzyli złożony filmowy obraz świata o wysokiej wartości produkcyjnej - napisali jurorzy.

PAP/tvn24.pl/ktom//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WP2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2013 18:11 ~WP2

  joy~joy


  spadaj....


  My tu jesteśmy od czasów Piasta, a nawet dłużej , więc to ty wyjedź z Polski jak ci przywileje dane przez Kazimierza Wielkiego nie pasują.

 • joy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2013 16:47 ~joy

  WP1~WP1

  No tak, bohaterka z "narodu wybranego" to i kasa na film się znalazła.
  A na film o rotmistrzu Pileckim pieniędzy nie ma bo pochodzenie miał On polskie .  spadaj....

 • WP1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2013 15:01 ~WP1

  No tak, bohaterka z "narodu wybranego" to i kasa na film się znalazła.
  A na film o rotmistrzu Pileckim pieniędzy nie ma bo pochodzenie miał On polskie .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »