Informacje

05.02.2017 15:46 akcja społeczników

Polski Alarm Smogowy sprawdził powietrze na Sadybie

SERWISY:

Warszawa Bez Smogu, oddział Polskiego Alarmu Smogowego, przez ostatnie dwa tygodnie badał powietrze na Sadybie. Specjalny pyłomierz umieszczony został na balkonie jednego z domów przy ul. Jodłowej. Reporter tvnwarszawa.pl towarzyszył społecznikom podczas zdejmowania urządzenia i sprawdzania efektów końcowych.

- Pyłomierz założyliśmy na prośbę mieszkańców, którzy podejrzewali, że powietrze w tej okolicy nie jest najlepsze. Dziś kończy się nasz dwutygodniowy cykl pomiarowy – mówił w sobotę Piotr Siergiej z PAS.

Jak to działa?

Urządzenie pomiarowe to niewielka skrzynka z małą rurką, która pobiera powietrze do wewnątrz. - Następnie wpada ono przez specjalny tor nagrzewania, do temperatury 102 stopni. I potem wlatuje już do samego urządzenia badającego poziom pyłów – opisuje Siergiej.

Zdaniem społecznika, Sadyba wydaje się dzielnicą dosyć czystą. Jednak nawet tutaj zdarzają się dni, kiedy poziom pyłów PM10 znacznie przekracza dopuszczalne normy. W momencie zdejmowania pyłomierza pyły wynosiły między 30-40 µg/m3. – Dopuszczalna norma to 50 µg/m3 – zaznacza Siergiej.

Wysokie stężenia chwilowe

Dokładne wyniki z całych dwóch tygodni będą znane za jakiś czas. Jednak już dziś widać, że w pierwszym tygodniu notowano stężenia sięgające około 300 µg/m3.

- To były stężenia chwilowe. Teraz muszę przeprowadzić analizę, podsumować stężenia całodobowe, porównać do stacji WIOŚ i dopiero wówczas będziemy wiedzieli, jak to się ma do dopuszczalnych norm jakości – wyjaśnia nasz rozmówca.

Do Polskiego Alarmu Smogowego często napływają prośby o zamontowanie takiego pyłomierza. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z zanieczyszczonego powietrza i chcieliby wiedzieć, jak jest w ich okolicy.

- Staramy się wybierać takie dzielnice, których jeszcze nie mierzyliśmy. Chodzi też o to, żeby sprawdzić jak największy obszar. W listopadzie badaliśmy na Pradze, potem było Zacisze i Wawer. Teraz przenieśliśmy się na lewą stronę. Jesteśmy na Sadybie, niebawem będziemy we Włochach – zapowiada Siergiej.

Najgorsze powietrze w Wawrze

Ze wszystkich punktów, które do tej pory Polski Alarm Smogowy sprawdził w Warszawie, zdecydowanie najgorzej wypadł Wawer. Na 11 pełnych dni pomiarowych aż siedem było takich, gdzie średniodobowe stężenia przekraczały dopuszczalne 50 µg/m3.

Pył PM10 jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i osób borykających się z chorobami układu oddechowego. Pył składa się z cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

 

ZOBACZ JAKI WPŁYW MA SMOG NA ZDROWIE CZŁOWIEKA:

 

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cdm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2017 04:47 ~cdm

  Dopóki ludzie będą korzystać z samochodów na benzynę lub inne paliwa to zawsze będą przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza. Czy naprawdę tak trudno jest dostrzec, że codziennie miliony ludzi w Polsce korzysta z samochodu jadąc dosłownie wszędzie.Poza tym większość Polaków na pewno bardzo ceni swoje ciężko zarobione pieniądze i oszczędza stosując diesel. Jeszcze do tego dochodzi cały pył powstały przy hamowaniu zdarty z klocków hamulcowych. Chcecie czystsze powietrze przerzucie się na Teslę albo chociaż zrezygnujcie z Diesla.

 • zyga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 00:23 ~zyga

  zbyszekkieliszek~zbyszekkieliszek

  Również jestem ciekaw pomiarów tego co wylatuje z EC Siekierki, jak i obszarów za EC m.in. ul. Antoniewska, Korzenna, Kobylańska  Z EC Siekierki wylatuje PARA oszolomie, nawet nie jestes sobie w stanie wyobrazic wielkosci filtrow w jej kominach.

 • zbyszekkieliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 15:29 ~zbyszekkieliszek

  Również jestem ciekaw pomiarów tego co wylatuje z EC Siekierki, jak i obszarów za EC m.in. ul. Antoniewska, Korzenna, Kobylańska

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 13:19 ~andrzej

  odnośnie Siekierek, z rozmów z osobą z branży, to co widać z kominów to para wodna. Podobno są tam zamontowane takie filtry, że to co się wydostaje jest czyste. Oczywiście jest to opinia osoby z branży a nie pracującej w E. Siekierki, więc dokładnie nie wiadomo jak to wygląda.

 • Avarities

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 12:49 ~Avarities

  Hej Redakcjo, przyznam się, że jestem trochę leniwy i nie chce mi się sprawdzać, a chętnie dowiedziałbym się jakie powietrze wypuszczane jest z kominów należących do elektrociepłowni siekierki, która mieści się za waszą redakcją. Czy te chmurki które wyłaniają się z komina to para wodna czy może coś znacznie gorszego :(
  Chętnie o tym bym u was poczytał :)

  Pozdrawim

 • antymasa kretyniczna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 11:11 ~antymasa…

  krzyś~krzyś

  Niedziela wieczór, a powietrze na Śródmieściu czyściutkie. Jutro po siódmej rano zacznie rosnąć do godziny dwudziestej i tak codziennie. Wszystko zależy od wiatru, a zimą częste są dni bezwietrzne.
  Większość zanieczyszczeń jest od samochodów.
  Zamknąć wjazd kopciuchom i skończą się tu problemy.


  Niedziela rano, i powietrze na ursynowie najgorsze. Daruj wiec sobie te swoje bajania.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 10:31 ~qwerty


  Kominiarz~Kominiarz

  Gdyby chodziło o samochody to problem w zbliżonym stopniu występował by również latem.Główna przyczyną smogu na obrzeżach miasta są kominki, w które wyposażony jest każdy nowo budowany dom jednorodzinny i stare piece CO węglowe w których można spalać dosłownie każdy śmieć.
  karol~karol

  bajki piszesz. latem powietrze jest tez smierdzace. w centrum nie daje sie na przystanku stac bo spalinami wali.


  Jak stoję koło takiego cebulaka w metrze, to też wali. Podaj w takim razie jakie są stężenia latem w centrum, i nie zgrywaj głupa.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 10:00 ~karol

  Kominiarz~Kominiarz

  Gdyby chodziło o samochody to problem w zbliżonym stopniu występował by również latem.Główna przyczyną smogu na obrzeżach miasta są kominki, w które wyposażony jest każdy nowo budowany dom jednorodzinny i stare piece CO węglowe w których można spalać dosłownie każdy śmieć.

  bajki piszesz. latem powietrze jest tez smierdzace. w centrum nie daje sie na przystanku stac bo spalinami wali.

 • gety4w6y

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 09:14 ~gety4w6y

  są różne sposoby na wyrwanie kasy. Na wnuczka, na policjanta, na smog...

 • lisek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 08:55 ~lisek

  She~She

  Koniecznie sprawdzcie w Wilanowie - tu nie ma zadnej stacji, a smród straszny...

  Racja. Z każdym lekkim powiewem przynosi nam ten smród do Wawra.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »