Informacje

10.01.2017 11:15 rząd zajmie się problemem

Polski Alarm Smogowy apeluje
do Szydło. Chcą trzech zmian

SERWISY:

O jak najszybsze przyjęcie zmian prawnych, których brak uniemożliwia skutecznie działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce - apeluje do premier Beaty Szydło Polski Alarm Smogowy. Szefowa Rady Ministrów zapowiedziała, że rząd zajmie się tym problemem.

W ostatnich dniach w wielu polskich miastach zarejestrowano bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. W wielu miejscach normy były wielokrotnie przekroczone. Eksperci nie mają wątpliwości, że wdychanie takiego powietrza jest zagrożeniem dla zdrowia.

Pilny apel

Dlatego Polski Alarm Smogowy, inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce, wystosował apel do premier Beaty Szydło w sprawie jak najszybszego przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy sytuacji.

"Czas najwyższy by problemem zanieczyszczenia powietrza zajął się wreszcie polski rząd. Od lat problem ten był zaniedbywany i pomijany przez władzę centralną. Ta sytuacja musi ulec natychmiastowej zmianie" - apeluje Polski Alarm Smogowy.

Przedstawiciele inicjatywy w liście do szefowej rządu przedstawili trzy postulaty:

1. Jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku.

PAS podkreśla, że w Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. Dla węgla – ani jednej. W rezultacie do domowych pieców i kotłów każdego roku trafia ponad milion ton odpadów węglowych - twierdzi organizacja. Węgiel niskiej jakości o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu, w żadnym wypadku nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych, gdyż prowadzi to do bardzo wysokiej emisji pyłów i innych rakotwórczych substancji. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza - czytamy w apelu PAS.

2. Niezwłoczne określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń

Jak podkreśla PAS, poza jakąkolwiek regulacją pozostaje również rynek kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i drewno. W związku z tym ogromna większość kotłów sprzedawanych w Polsce to kotły niespełniające nawet najbardziej podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Wraz z normami jakości węgla, jest to kluczowa regulacja dla poprawy jakości powietrza - podkreśla organizacja. Jak zaznacza, w skali kraju aż 50 proc. pyłów oraz około 85 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu pochodzi właśnie z domowych palenisk.

3. Stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Programy takie przeznaczone być powinny w szczególności dla ludzi najuboższych. Bez wsparcia funduszy rządowych na ten cel, skuteczna walka ze smogiem jest i będzie niemożliwa.

Zdaniem PAS brak powyższych uregulowań oraz programów finansowych powoduje, że problem głównego źródła zanieczyszczenia powietrza pozostaje od wielu lat nierozwiązany.

"Apelujemy o decyzje, które będą chronić zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju. Ufamy, że
Pani Premier dostrzeże wagę problemu oraz dramatyczną sytuację milionów Polaków i Polek, zmuszonych oddychać powietrzem, które zagraża ich zdrowiu i życiu" - czytamy w apelu PAS.

Rząd zajmie się problemem

Premier Beata Szydło w poniedziałek wieczorem poinformowała na Twitterze, że problemem smogu 17 stycznia zajmie się rząd.

Szefowa rządu "w związku z zaistniałym zagrożeniem związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza (smogiem) na znacznym obszarze kraju" zwróciła się do przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wicepremiera Mateusza Morawieckiego "o wprowadzenie pod obrady najbliższego KERM tej kwestii w celu przygotowania stosownych rekomendacji dla Rady Ministrów na 17 stycznia 2017 r.".

 

Przekroczone normy

W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 mikrogramów na m sześc. zarejestrowano w niedzielę w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego (czyli średnio na dobę 300 mikrogramów na m sześc.) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

Według GIOŚ smog jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych: bezwietrznej pogody, braku opadów i niskich temperatur powietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłów grzewczych oraz kominków w środkowej i południowej Polsce.

Według GIOŚ poprawy jakości powietrza można spodziewać się od środy.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

 

msz/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 16:53 ~WAW

  A Ja proponuję większą kontrole i kary potęzne za Wycięte DPF-y

 • bass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 14:42 ~bass

  STOP wymyślanej historii o smogu, od razu przypomina mi się chemtrails ;).

  Emisją CO2 i obniżeniem norm handlował premier Donek z PO i to rządowi PEŁO zawdzięczacie

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 14:01 ~Marian

  A gdzie obniżenie cen gazu i prądu? Dlaczego za gaz płacimy więcej niż Niemcy?

 • kasajedyniekasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 13:22 ~kasajedyniekasa

  A hgw wciąż przekonuje, że zwężanie ulic, wycinanie parków i zabudowanie każdego wolnego miejsca w mieście, jest lepszą receptą :)

 • działania nie populizm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 13:19 ~działania…

  Dziwne, nie żądają zwężenia ulic i likwidacji transportu kołowego i zastąpienia go rowerami?
  Czyżby faktycznie chcieli poprawy powietrza w Polsce?
  Czyżby nie bali się odcięcia tylu aktywistów z innych organizacji, od perpetuam mobile finansowania, wiecznej wojny ze smogiem?

  Przecież jak im się uda, to większość zielonych aktywistów straci sens istnienia i utrzymanie!

 • Smog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 13:15 ~Smog

  Z zachodu mamy kupować prąd, ze wschodu gaz a my po środku mamy mieć zakaz wydobycia węgla no bo węgiel jest be. Smog, Smog, Smog

 • energiaodnawialna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 13:03 ~energiaodnawialna

  Populizmowi i zakłamaniu nie ma końca sami "zamordowali" system wykorzystania energii słonecznej w zeszłym roku.

 • abd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 12:57 ~abd

  niech ktoś do niej napisze że istniał program rozwiązujący punkt numer 3 i wymiany kotłów dla ubogich itp.

  ale niestety Jan Szyszko jest jaki jest - i postanowił wywalić wszystkich zajmujących się programem pod pozorem restrukturyzacji kadry, a potem powiedział że skoro nikt sie nim nie zajmuje to program nalezy zakończyć.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 12:50 ~Tadeusz

  Życzyłbym sobie, żeby dopracowali i wznowili dotacje na pompy ciepła i budowę domów energooszczędnych. Te programy co są teraz to kpina. Chciałem skorzystać i nie ma szans. A budując taki dom w krajach zachodnich dostałbym 80% refundacji.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 12:48 kubat

  Problem staramy się ograniczyć do jakości węgla ???? Gdyby PAS lub inna organizacja upoważniona do tego (PSP, SM) zechciała sprawdzić czym ludzie palą w kuchniach i piecach, to włosy na głowie by wszystkim stanęły. Począwszy od starych mebli przesączonych chemią po plastikowe butelki po napojach. I chyba dopiero tu zaczyna się poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »