Informacje

27.04.2017 21:39 Polska Walcząca na gadżetach

Polska Walcząca na dresie i aucie. "Robienie Disneylandu z nieszczęścia"

SERWISY:

Sklepy z odzieżą patriotyczną wyrastają jak grzyby po deszczu. "Patriotyczne" są już jednak nie tylko ubrania. Gdzie jest granica między upamiętnieniem a szarganiem świętości? I po której stronie tej granicy jest na przykład znak Polski Walczącej przyklejony na smartfonie? Odpowiedzi szukał Artur Warcholiński, reporter programu "Czarno na białym".

Słynna kotwica powstańcza - znak, który powstał z połączenia liter P i W. Po raz pierwszy pojawił się na ulicach Warszawy 75 lat temu.  - Za jego malowanie można było trafić na Pawiak i stracić życie - przypomina Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kiedyś kotwica obecna było tylko na murach i ulicach, później grobach i pomnikach, eksponowana podczas uroczystości rocznicowych. Dziś "zdobi" także koszulki, bluzy, samochody, smartfony, a nawet… pościel. Gdzie jest granica między pamięcią, szacunkiem, a nadużywaniem symboliki Powstania Warszawskiego?

Bluza, kij bejsbolowy, styropian z ledami

Pan Adam na co dzień zajmuje się serwisowaniem klimatyzacji. Pracuje fizycznie, ubrany w biało-czerwoną bluzę z powstańczą kotwicą. - Trzeba być dumnym z barw - stwierdza. Uprzedza jednak, że należy być świadomym tego co znaczą. Sam deklaruje, że jest. - Byłem harcerzem przez 15 lat - mówi. Na pytanie kto pierwszy namalował ten znak odpowiada: - Kurde, nie pamiętam…

Bluza z kotwicą to jednak nie wszystko. W mieszkaniu pan Adam przechowuje znak Polski Walczącej wykonany ze styropianu. - Nakleiłem dwa kawałki: metr na 60 centymetrów, jeden pod drugim. Podświetliłem w domu ledami i bajka - zachwala.

W ubiegłbym roku opinią publiczną wstrząsnęła informacja o tym, że jeden z przedsiębiorców sprzedaje kije bejsbolowe ozdobione powstańczą kotwicą. To skrajny przykład robienia pieniędzy na narodowych symbolach, który zakończył się wyrokiem skazującym. Tysiąc złotych grzywny - taką karę biznesmenowi wymierzył szczeciński sąd za znieważenie znaku Polski Walczącej. Bo ten od blisko trzech lat jest chroniony ustawą.

"Otaczanie znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej. Kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny" - czytamy w dokumencie.

Znieważenie symbolu

Ile prowadzono spraw o znieważenie powstańczej kotwicy? Nie wiadomo. W odpowiedzi przesłanej z Komendy Głównej Policji czytamy, że "policja nie prowadzi statystyk" w tej sprawie.

Jedną z oskarżonych o znieważenie znaku została Małgorzata Tracz z Partii Zieloni. Użyła kotwicy podczas ubiegłorocznych manifestacji środowisk lewicowych. Prezentując na transparencie służącym walce o prawa kobiet.

- Naszym celem było odwołanie się do walki o niepodległość związane z działalnością Polski Walczącej. O niepodległość walczyły też przecież Polki - wyjaśnia dziś. Przekonuje, że nie chciała obniżać rangi symbolu, a wręcz przeciwnie. - Naszym celem było pokazanie, że bardzo go doceniamy. Należy zadać pytanie, czy pokazanie symbolu na pościeli nie jest jego większym znieważeniem - twierdzi.

"Robienie Disneylandu z nieszczęścia"

Filip Chajzer, dziennikarz i rodowity warszawiak nie kryje krytycznego stosunku do nadużywania znaku kotwicy. - To jest robienie Disneylandu z bardzo nieszczęśliwego wydarzenia - mówi wprost.

Na początku kwietnia Chajzer opublikował nagranie, na którym obnaża szokujący brak wiedzy sprzedawcy ubrań z powstańczą kotwicą. - Chciałem zapytać czy wiedzą, czym handlują. Oczywiście ich pojęcie było mgliste. Potem patrzę, jest klient i okazuje się, że on wie tyle co ten sprzedawca z Bangladeszu. To jest chore – oburza się dziennikarz.

Dużo można zarobić na patriotyzmie? - Nie chciałbym o tym mówić, że to jest tylko zarabianie pieniędzy. Ale jest to biznes, który dynamicznie się rozwija, otwieramy nowe sklepy - przyznaje Paweł Szopa, współwłaściciel sklepów z odzieżą patriotyczną.

Malowany lakierem asfaltowym

Eugeniusz Tyrajski jest człowiekiem, który malując znak Polski Walczącej ryzykował życie. Był członkiem Szarych Szeregów, potem walczył w pułku Armii Krajowej. Dziś jest wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich.

- To malowało się farbą, ale szybko przeszliśmy na lakier asfaltowy. W takim sklepie pracował człowiek, do którego przychodziliśmy z kubełkiem owiniętym gazetą. On wiedział o co chodzi – opowiada.

Wspomina też, jak pewnego razu waz z kolegami wymalowali kotwicę mającą metr wysokości. - Za parę dni idę ta ulicą [i widzę – red.] jak facet znak skuwa, ale po skuciu znak i tak został jako wykuty – dodaje.

Na pytanie czy założyłby bluzę albo koszulkę z powstańczą kotwicą, gdyby dostał w prezencie Tyrajski odpowiada zaskakująco: - Powiem panu, ze dostałem, ale nigdy jej nie miałem na sobie.Uważam, że nie powinienem i większość też nie powinna.

Artur Warcholiński, "Czarno na białym" TVN24 /kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sarmata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2017 08:28 ~Sarmata


  trurl~trurl

  Z Powstania Warszawskiego najbardziej dumni są ci, którzy nic, ale to kompletnie nic z nim nie mają wspólnego. Żaden potomek mieszkańców ówczesnej Warszawy, ani wnuk czy prawnuk powstańców nie będzie nosił, naklejał i wymachiwał tym znakiem. Zbyt wiele osobistych ran i strat on symbolizuje. Tak, nawet kilka pokoleń później wciąż mających znaczenie i obecnych w pamięci i konsekwencjach.
  Meg~Meg


  Zgadzam sie, moj pradziadek walczył w Powstaniu, moja babcia przeżyła Powstanie jako małe dziecko. Słyszałam od nich wiele opowieści o tym strasznym czasie. Pamięć o tym wydarzeniu bede miec zawsze w sercu. Mam bardzo duży szacunek do symbolu Polski Walczącej aby wymachiwać nim na prawo i lewo

  A ja jestem z rodziny która w 3/4 została zamordowana w PW i mimo tego będę dumnie i godnie używał symbolu Polski Walczącej, właśnie dlatego żeby naród pamiętał ile Ci ludzie musieli poświęcić !

 • buźka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2017 16:02 ~buźka

  falszywe oburzenie. ok kotwica na bejzbolu średnio pasuje.. ale fajnie ze w polakach rodzi sie zdrowy patriotyzm.. koszulki, smartfony , samochody jak dla mnie jak najbardziej tak.. za oceanem jak ktos walnie sobie flage przed domem nikogo to nie razi.. w polsce jak narazie nie doszliśmy do takiego ekstremum... poza tym nie rozumiem tego porownania, cutuję " Tak? Krzyż do góry nogami również nikomu krzywdy nie będzie robił? Sfastyka pisana kredą na chodniku jest ok?" ale o co chodzi? jaki zwiazek ma powstancza kotwica z rysowaniem sfastyki na chodniku?.. flaga to tez symbol polskosci.. to co zakazac, schowac, obśmiać ?.. ech lemingi.

 • dawdi91

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 21:54 ~dawdi91

  to jest smieszne... pelno dresow w tym widze, jeszcze kilka lat temu tego nie bylo, teraz jak widac weszlo do mody. Zapytasz o cos wiecej niz co oznacza, ile trwalo powstanie to nic nie powiedza..

 • Jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 21:13 ~Jak

  asia~asia

  ja się pytam komu to tak bardzo przeszkadza ??? Bo krzywdy nikomu nie robi!

  Tak? Krzyż do góry nogami również nikomu krzywdy nie będzie robił? Sfastyka pisana kredą na chodniku jest ok?
  Myśl dziewczę głupie, bo za naście lat nasze dzieci nie będą wiedziały nic o przeszłości swojego miasta/kraju.

 • trurl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 20:22 ~trurl

  asia~asia

  ja się pytam komu to tak bardzo przeszkadza ??? Bo krzywdy nikomu nie robi!

  Mi przeszkadza. Mi krzywdę robi jak widzę tak głupie szarganie ważnych symboli przez ludzi, którzy ich nie rozumieją i kompletnie na nie nie zasługują. Niszcząc je w ten sposób. Rozumiesz? Nie sądzę.

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 19:50 ~kolo

  Dziwne i nieszczere jest to zgorszenie. Gdy "niezależne" media widzą na plakacie krzyż w kroczu kobiety, to są zachwycone.

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 19:35 ~www

  To są właśnie "nowi patrioci", którzy nic nie wiedzą o historii Polski, nie znają sensu symboli, ale modlą się biorą narkotyki, chlają i wykrzykują patriotyczne hasła a jacy uduchowienia w świetle kamer.Zdania natomiast porządnie po polsku sklecić nie potrafią. Sie narobiło.

 • asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 18:57 ~asia

  ja się pytam komu to tak bardzo przeszkadza ??? Bo krzywdy nikomu nie robi!

 • Tyberios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 18:15 ~Tyberios


  hurbledurble~hurbledurble

  Dla każdego kto ma Polskę Walczącą na swoim BMW: Logo BMW nawiązuje do obracających się śmigieł samolotu na tle błękitnego nieba.

  Jest to wspomnienie marki po tym jak zakazano jej budować silniki do samolotów. Stało się tak w ramach sankcji nałożonych przez aliantów za to że, wykorzystując 50 tys niewolników, budowali niemiecką machinę wojenną.

  No ale kto się tym przejmie, naklejka PW na samochodzie firmy która efektywnie została skazana za zbrodnie wojenne jak najbardziej pasuje.
  olo~olo


  Bzdura. To logo skończyło w tym roku 100 lat - Jakie silniki do samolotów robiło BMW w 1917 roku?

  Sześciocylindrowy, rzędowy BMW IIIa. Napędzał on między innymi samoloty myśliwskie Fokker D.VII w czasie Wielkiej Wojny.

 • QRSTAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 16:27 ~QRSTAN

  Środki od kapusty,ale "patrioci"koń by się ośmiał.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »