Informacje

25.02.2011 06:27 Miasto 2.0

Polityka bez polityków,
czyli co mogą niezależni?

SERWISY:

Wystartowali w wyborach, weszli do rad dzielnic, mają wpływ. Czy to już przełom w rządzeniu miastem, czy dopiero początek zmian? TVN Warszawa zaprasza na debatę "Niezależni w polityce".

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, o godzinie 18:30 w kawiarni Ogrody przy ulicy Mariensztat 21a. Wezmą w nim udział radna Ingeborga Janikowska-Lipszyc ze stowarzyszenia Ochocianie-Sąsiedzi, Tomasz Andryszczyk, rzecznik Hanny Gronkiewicz Waltz, Paulina Capała ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Grzegorz Lewandowski, właściciel kawiarni Chłodna 25, członek Komisja Dialogu Społecznego ds. Kultury.

Uczmy się od Poznania

Wspólnie zastanawiać się będą na tym, czy drobne zmiany na warszawskiej scenie politycznej mogą przełamać negatywny obraz polityki i czy zawodowi politycy reprezentujący partie mogą spotkać się z niezależnymi działaczami po tej samej stronie barykady?

Tłem dla tej debaty będzie przykład z Wielkopolski. Niezależny komitet wyborczy My Poznaniacy zdobył w ostatnich wyborach bez mała 10 proc. głosów, ale to nie wystarczyło, by wprowadzić przedstawicieli do rady miasta. Powstało jednak środowisko, które chce działać dalej: walczyć w kolejnych wyborach i starać się o zmiany w ordynacji, które ułatwią start niezależnym komitetom.

- Pytanie, czy ktoś pozwoli im zmienić ordynację wyborczą, nie jest tu paradoksalnie najistotniejsze. Wiadomo, że tu potrzeba będzie cierpliwej nieustępliwości oraz czasu. Pośpiech w pomysłach i postulatach jest natomiast konieczny po to, by w całej tej cierpliwości w ogóle było na co czekać - przekonuje Joanna Kusiak ze stwowarszenia  Duopolis, która poprowadzi poniedziałkowe spotkanie.

Rewolucyjny pośpiech, stoicka cierpliwość: miejski aktywizm i opór struktur - zapowiedź spotkania Joanny Kusiak

Czy to właściwa droga? Czego Warszawa może się nauczyć do Poznaniaków? O to pytać będzie można w czasie debaty, która jest drugim spotkaniem z cyklu "Miasto 2.0", organizowanego przez stowarzyszenie Duopolis i Instytut Obywatelski. Pierwsze spotkanie odbyło się tydzień temu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a dotyczyło relacji między Łodzią i Warszawą. TVN Warszawa jest patronem medialnym cyklu.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • robertcukierski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 17:36 robertcukierski

  W prawdzie niecałe 4 a 10 procent to różnica. Ale ~Rurex ma racje, bo Warszawa też jest chyba trudniejszym terenem niż poznań. Więc warto pisać też o swoich.

  Ale niestety nieprędko, przede wszystkim dlatego że na razie nie startują za wiele, więc nie ma na kogo głosować jeśli chciało by się prawdziwych samorządowców. I nie sądzę aby prędko to się zmieniło. Ale dobrym prognostykiem są dzielnice tam już jest ruch w dobrą stronę, szkoda tylko że tam gdzie komitety coś znaczą czyli Praga i Ursynów mamy taki bałagan :/

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 12:48 ~Rurex

  Poznań? A czemu nie patrzycie bliżej??? Niezależnemu Bartkowi Włodkowskiemu ze Wspólnoty Samorządowej też nie brakło dużo, żeby dostał się do Rady Warszawy!!!

 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2011 09:43 Motabaj164

  Oby jak najmniej partyjnych marionetek w radzie miasta i radach dzielnic.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »