Informacje

03.11.2015 16:31 A PRZEWODNICZĄCEGO CHCĄ ODWOŁAĆ

Polityczne zamieszanie na Pradze. Burmistrz został posłem

SERWISY:


PiS może stracić Pragę Północ. Część radnych chce odwołać przewodniczącego rady dzielnicy. Ten postanowił ratować się, ogłaszając przerwę w obradach. Do kiedy? Nie wiadomo. Tymczasem burmistrz dzielnicy został właśnie posłem i szykuje się do odejścia z urzędu. Ale nie jest to jeszcze przesądzone.

Koalicja PiS z Praską Wspólnotą Samorządową zachwiała się pod koniec października. Podczas nadzwyczajnej sesji poświęconej aktualizacji budżetu radni PO i SLD złożyli wniosek o odwołanie przewodniczącego rady dzielnicy Ryszarda Kędzierskiego z PiS. Dlaczego?

Konflikt o stołki czy pieniądze?

- Pan przewodniczący nie sprawdza się, nie panuje nad tym co się dzieje, jest nieskuteczny. Sesje trwają kosmicznie długo. Proszę sobie wyobrazić, że trzy sesje musieliśmy zakończyć z powodu braku kworum. Jak to możliwe, skoro mają większość? – argumentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ireneusz Tondera(SLD). Nieoficjalnie mówi się, że ten weteran praskiego samorządu już szykuje się do objęcia stanowiska po Kędzierskim. – Do niczego się nie szykuję. Jeśli rada mnie o to poprosi, to rozważę to w swojej mądrości – dodaje Tondera.

Przewodniczący Kędzierski przekonuje, że nie o stanowiska tu chodzi, lecz o dobro Pragi. W imię interesów dzielnicy zaczął podważać pracę zarządu, który teoretycznie popiera. Poszło o milion złotych – pieniądze, których nie wykorzystał lub zaoszczędził tamtejszy Zakład Gospodarowania Nieruchomościami.

- ZGN nie wykonał planu remontów, te środki najwyraźniej nie są mu potrzebne. Powinny zostać przeznaczone na wzmocnienie oświaty, mamy najgorsze szkoły w dzielnicy – przekonuje Kędzierski i stawia ultimatum. - Jeśli zarząd przygotuje taką uchwałę, od razu zwołuję sesję. Jestem w każdej chwili gotowy – deklaruje.

Teoretycznie projekt uchwały o przesunięciu środków budżetowych mogą zgłosić także radni, ale – jak twierdzi przewodniczący – to nie miałoby sensu, bo projekt innej "jest już w obiegu prawnym".

Ruszyła giełda nazwisk

Burmistrz Paweł Lisiecki wyjaśnia, że na zmiany jest za późno, a ZGN musi dostać pieniądze na uregulowanie rachunków za centralne ogrzewanie i wodę. Sytuacja jest patowa: zarząd potrzebuje opinii radnych dzielnicy - przedstawia ją wraz ze swoim wnioskiem Radzie Warszawy. To oni ostatecznie decydują o pieniądzach dla dzielnicy. Ale póki sesja nie zostanie wznowiona takiej opinii nie będzie. Do zwołania sesji Ryszarda Kędzierskiego nikt zmusić nie może. Przykłady z Bemowa, Białołęki czy poprzednich kadencji na Pradze Północ, pokazały, że przerwami można dość skutecznie paraliżować pracę dzielnicowego samorządu.

- Tak nie może być, że przewodniczący z całym klubem ucieka z sesji. Jeśli jest koalicja, to niech się facet podda weryfikacji – irytuje się Ireneusz Tondera. Nową koalicję w radzie Pragi Północ mają stworzyć radni PO, SLD i PWS. Niedawno otwarcie mówił o tym wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. Pojawiły się także nazwiska potencjalnych następców Lisieckiego. To byli burmistrzowie Pragi Północ: Jolanta Koczorowska oraz Piotr Zalewski (dziś wiceburmistrz Ursynowa).

Jednak przedstawiciel PWS, z którym rozmawialiśmy mówi, że w sprawie nowej koalicji jeszcze nic nie jest przesądzone. – Mija rok od objęcie urzędu przez Pawła Lisieckiego, to dobry czas do podsumowania. Trzeba się spotkać, porozmawiać, zastanowić co z dokumentu "Pakt dla Pragi", który wspólnie podpisaliśmy, udało się zrealizować, a co nie. Na razie współpracujemy z PiS, ale nie jest to koalicja na śmierć i życie – komentuje Kamil Ciepieńko z PWS. – To jest jak w firmie, co jakiś czas musi być weryfikacja zarządu. My jesteśmy menadżerami, dla których najważniejsi są ludzie, mieszkańcy Pragi – zapewnia.

Uroczyście o Rzezi Pragi

- Obecna koalicja na Pradze Północ przeżywa ciężkie chwile. Burmistrz Lisiecki odchodzi, radni PWS wydają się dotychczasową współpracą z PiS zmęczeni. Będziemy ich przekonywać do poparcia naszego wniosku o odwołanie przewodniczącego i wspólny wybór nowego burmistrza - mówi nam Jarosław Szostakowski, jeden z liderów warszawskiej Platformy. O nazwiskach spekulować nie chce.

Ale odejście burmistrza Pawła Lisieckiego wcale nie jest przesądzone. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat poselski, ale prawo nie zakazuje mu pracy na obu stanowiskach równocześnie. – Bardzo ciężko byłoby łączyć obie funkcje, na dłuższa metę to niemożliwe - przyznaje. Ale póki nie wyklaruje się nowy zarząd pozostanę burmistrzem. Wszystko w rękach radnych – zastrzega.

Póki co wszyscy zainteresowani spotkają się na uroczystej sesji rady dzielnicy w środę. Będzie poświęcona 221. rocznicy Rzezi Pragi. Tematów politycznych nie przewiduje.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2015 16:06 ~prażanka

  No jeśli chcą się pozbyć burmistrza, to znaczy, że uczciwy i chce dobrać się do kliki.
  A tak na przyszłość, to Prażanie zastanówcie się na kogo oddajecie głos, bo jak poczytałam, to, co niektóre osoby tkwią w urzędzie latami, a Wy na nich głosujecie. Zresztą to chore, co jest teraz, urzędami powinni rządzić prawdziwi, wykwalifikowani menadżerowie, a nie, chłystki uprawiający swoją politykę i idee. A już szczytem byłoby gdyby p była poseł, Alicja Dąbrowska (jak mówi się w kuluarach)została burmistrzem.

 • Miasto_Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2015 08:45 Miasto_Wwa

  praga~praga

  radni na Pradze Płn niech w końcu zaczną coś robić dla ludzi a nie dla siebie walka o stołki dla siebie i znajomych jest nie do wytrzymania.pamiętajcie że rozliczymy Was przy następnych wyborach.


  Cała władza walczy o kasę i stołki. Sam byś to robił

 • Miasto_Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2015 08:45 Miasto_Wwa

  Legia~Legia

  Na pradze panuje reżim eko terrorystów. Musi objąć władzę ktoś kto rozumie, że po Pradze tylko furą można i trzeba jeździć

  Dokładnie

 • Miasto_Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2015 08:30 Miasto_Wwa

  ja_n~ja_n

  Nie chcę pisiora na Pradze.


  On czuje w tym piniądz..

 • Brodno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2015 07:13 ~Brodno

  "mamy najgorsze szkoly w dzielnicy" - no przeciez to oczywiste! Ale prosze sie nie martwic - jednoczesnie sa one najlepszymi w dzielnicy! :) Tak samo jak i srednimi! :)

  To tak jakby miec jeden samochod w rodzinie i mowic, ze jest on najgorszy z posiadanych. No albo najlepszy, kto co woli ;)

 • pragaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2015 07:09 ~pragaa

  radni na Pradze Płn niech w końcu zaczną coś robić dla mieszkańców a nie dla siebie bo walka o stołki dla siebie i znajomych jest nie do wytrzymania.pamiętajcie że rozliczymy Was przy następnych wyborach.

 • praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2015 06:38 ~praga

  radni na Pradze Płn niech w końcu zaczną coś robić dla ludzi a nie dla siebie walka o stołki dla siebie i znajomych jest nie do wytrzymania.pamiętajcie że rozliczymy Was przy następnych wyborach.

 • ja_n

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2015 22:33 ~ja_n

  Nie chcę pisiora na Pradze.

 • polok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2015 19:15 ~polok

  pan Tondera wraz z małżonką niech pójdą do normalnej pracy bo od od wielu lat mają prosty sposób na zarabianie przez bycie radnymi w dzielnicy Praga Północ a nic nie robią choć pani T nie zdobyła podczas ostatnich wyborów zaufania mieszkańców.czas na zmiany.czas dla młodych.

 • Legia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2015 18:02 ~Legia

  Na pradze panuje reżim eko terrorystów. Musi objąć władzę ktoś kto rozumie, że po Pradze tylko furą można i trzeba jeździć

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »