Informacje

05.01.2018 15:22 KOMENTARZE POLITYCZNE

Politycy o rasistowskich atakach. "Pokłosie decyzji pani Merkel"

SERWISY:

- To pokłosie nieprzewidzianej i nieodpowiedzialnej decyzji pani Merkel - tak wzrost liczby zachowań rasistowskich w Polsce skomentował senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z kolei obarczają odpowiedzialnością Mariusza Błaszczaka i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Politycy w Sejmie komentowali atak na 14-letnią dziewczynę pochodzenia tureckiego, a także reakcję premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Mariusza Błaszczaka. Rządzący rano oświadczyli, że "w Polsce nie ma miejsca na rasizm", a sprawa napaści na nastolatkę ma być priorytetowo wyjaśniona.

- Według opozycji te głosy pojawiają się zdecydowanie za późno. Uważają, że to wina Prawa i Sprawiedliwości i prezesa Kaczyńskiego, który mówił, ze uchodźcy roznoszą choroby - powiedział reporter TVN24 Radomir Wit, który rozmawiał z posłami i senatorami. - Opozycja przypomina też dziś w Sejmie raporty Prokuratury Krajowej, z których wynika jednoznacznie, że odkąd rządzi Prawo i Sprawiedliwość wzrasta liczba nowych postępowań związanych właśnie z przestępczością na tle rasistowskim i ksenofobicznym - dodał.

"Nieodpowiedzialna polityka"

Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński potwierdził, że jego zdaniem, odpowiedzialność leży po stronie rządzących. - Politycy tacy jak Mariusz Błaszczak dają - często słownie - przyzwolenie na tego typu zachowania. Jeżeli bandyci wielokrotnie są rozgrzeszani z tego, co robią, a policja nie reaguje na przypadki bandytyzmu, to nie ma się co dziwić, że bandyci czują się bezkarni - ocenił.

Zupełnie inaczej sprawę widzi ten problem przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. Senator Jan Maria Jackowski, z którym rozmawiał reporter TVN24 oświadczył, że coraz większa liczba zachowań rasistowskich "niewątpliwie jest pokłosiem nieprzewidzianej i nieodpowiedzialnej decyzji pani Merkel [Angeli, kanclerz Niemiec - red.]i pojawienia się kryzysu migracyjnego w Europie".

- Ten problem pojawił się na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jest żywo dyskutowany w mediach w Polsce i - siłą rzeczy - te nastroje niestety również się upowszechniają - powiedział. Dodał też, że Merkel "zainicjowała nieodpowiedzialną politykę, której skutki w tej chwili ponosi cała Europa". - Ja przypomnę, ze w Niemczech, jeśli chodzi o zjawiska na tle ksenofobicznym, mamy wyjątkowy wzrost tego rodzaju zdarzeń - podsumował w rozmowie z Radomirem Witem Jackowski.

Komentarz ministra

Do liczby działań na tle rasistowskim odniósł się też po południu na Twitterze Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Podał liczby, z których wynika, że zachowań tych jest mniej (a nie, jak mówili politycy opozycji - więcej) od kiedy w kraju rządzi Prawo i Sprawiedliwość. "Wykrywalność tych przestępstw wzrosła z 39,87 proc. do 50,28 proc. A więc nie kłamcie!" - napisał.

 

 

Śledztwo w sprawie pobicia

W sprawie napaści na 14-letnią dziewczynę tureckiego pochodzenia śledztwo wszczęła już Prokuratura Rejonowa Warszawa - Ochota. Sprawą zajmuje się też policja. Do zdarzenia miało dojść w środę na ulicy Słupeckiej. Dziewczyna poinformowała o sprawie ojca, a ten - policję.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZDARZENIU

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 23:01 ~Normalny

  Na co dzień słyszę nienawistne wypowiedzi Polaków wobec innych ludzi wszelkich ras i wszelkich poglądów . Kościół nawołuje do obrony wiary i wskazuje Europę i świat jako wrogów . Politycy dzielą obywateli na sorty albo na tych co na nich głosowali lub nie . Słyszę to wszystko na ulicach , w pracy , w domach . A wszyscy mówiący te niegodziwości chodzą do kościoła . Chodzą bo na pewno mówiąc takie okropności nie są wyznawcami chrześcijaństwa .

 • zawsze inni są źli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 20:11 ~zawsze…

  Marian~Marian

  PIS będzie za to rozliczony po zmianie władzy. Błaszczak gra pierwsze skrzypce w nawoływaniu do nienawiści wobec obcych.

  A ty dlaczego nawołujesz do nienawiści, wobec pis?

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 17:23 ~Marian

  PIS będzie za to rozliczony po zmianie władzy. Błaszczak gra pierwsze skrzypce w nawoływaniu do nienawiści wobec obcych.

 • Sienkiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 11:23 ~Sienkiewicz

  Największa liczba ataków przypadła na 2013 rok, kiedy szefem resortu spraw wewnętrznych był Bartłomiej Sienkiewicz.

 • misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 10:50 ~misiek

  Co do samego zdarzenia to wcale bym się nie zdziwił gdyby ten szczegółowy opis był wyssany z palca.

 • Homo sapiens

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 09:03 ~Homo sapiens

  Nie interesuje mnie, czy żul napadł na dziecko czarne, białe, czy pomarańczowe, jak również nie interesuje mnie kolor i pochodzenie żula. Od tego jest prawo, od tego jest dzielnicowy, prokurator i sąd rejonowy, aby dbać o prządek.

 • Kazimiera Szczuka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 08:25 ~Kazimiera Szczuka

  Wszyscy maja już islamistyczne zamachy tylko my w tym kraju jak w jakimś średniowieczu.

 • uchachany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 22:27 ~uchachany

  Wina Stalina!

 • Angela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 21:59 ~Angela


  Kanclerz~Kanclerz

  Próby zbudowania społeczeństwa wielokulturowego w Niemczech „zdecydowanie nie powiodły się", ogłosiła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zdaniem Merkel, tzw. model "multikulti", w który ludzie żyją szczęśliwie obok siebie, nie działa.
  blabla~blabla  a to ciekawe, kiedy to było, w 1972 ?)))


  17 października 2010.

 • Gorszysort

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 21:25 ~Gorszysort


  PiS hipokryzja~PiS hipokryzja

  No proszę, okazuje się, że to Merkel winna temu że Polacy są rasistami i ksenofobami.
  Tomasz~Tomasz


  A skąd wiesz kim był ten napastnik ?
  A może to był jakiś przebrany "Polak"


  W Garnitur z ortalionu i kominiarkę przeciwsmogową

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »