Informacje

15.09.2011 14:14 jak się jeździ w śródmieściu?

Policzą rowerzystów
i... sprawdzą ich płeć

SERWISY:

To najnowszy pomysł Zielonego Mazowsza. Organizacja postanowiła policzyć warszawskich rowerzystów. Pomiar ma odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzają się ostatnie zmiany rozwiązań rowerowych w Śródmieściu. Pozwoli określić też proporcje płci wśród cyklistów.

- Przetestujemy pasy i kontrpasy rowerowe wprowadzone w ostatnim czasie w Śródmieściu. Chcemy dowiedzieć się, czy i jak są wykorzystywane – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Aleksander Buczyński z Zielonego Mazowsza. Organizacja postanowiła skupić się na centralnej dzielnicy, ponieważ tego typu rozwiązania tutaj są najpopularniejsze.

Czytaj też: Kontrowersyjna ścieżka na torach tramwajowych powstała w okolicy pl. Zbawiciela

Wynik pomiaru ma podpowiedzieć też, czy zmienia się proporcja płci wśród rowerzystów.

Raport w październiku

Badania z udziałem kilkunastu wolontariuszy zostaną przeprowadzone w dniach 19-21 i 26-29 września podczas porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego na kilku śródmiejskich skrzyżowaniach. Poza płcią i kierunkiem jazdy badacze będą dokumentować nietypowe zachowania i ewentualne zagrożenia, z jakimi spotykają się rowerzyści.

Efektem zebranych danych będzie raport. – Opublikujemy go w połowie października na naszej stronie internetowej – zapowiada Buczyński.

Wolontariusze, którzy chcą wziąć udział w badaniu mogą się jeszcze zgłaszać: więcej informacji o tym na stronie ZM.

bako/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ~Stefano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 17:13 ~~Stefano

  Napiszmy list do komendanta policji i episkopatu! Codziennie na ulicach Warszawy giną setki niepełnosprawnych, starszych i dzieci brutalnie rozjeżdżanych przez agresywnych rowerzystów!!! Trzeba z tym skończyć. A przy okazji karania rowerzystów czas zacząć karać i pieszych.

 • popieram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2011 14:52 ~popieram

  ~marta
  ludzie dajcie spokój. prawda jest taka, że nasza piękna stolica dysponuje infrastrukturą rowerową na poziomie Konga! wybaczcie rowerzystom, miejcie pretensje to osób odpowiedzialnych za drogi miejskie. podobnie z samochodami- drogi mamy, jakie mamy, a jednak samochody jeżdżą.
  gdyby wszyscy rowerzyści jeżdżący chodnikiem wyjechali teraz na ulice.. to by sie działo. wyluzujcie proszę, a już apele do komendanta policji.. litości. lepiej pożyczcie rower od sąsiada i przejedźcie się choć kilometr NAJBLIŻSZĄ ŚCIEŻKĄ ROWEROWĄ - od razu staniecie się szczęśliwsi, a ruch to zdrowie


  Popieram

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2011 00:02 ~tubylec

  Zamiast pisać do Komendanta lepiej wziąć kajet, napisać w nim "Chamstwu należy przeciwstawić się siłom i godnościom osobistom" i podkreślić wężykiem.

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2011 15:32 ~tubylec

  @ ~marc
  Mam inne spojrzenie bo mieszkam na peryferiach, gdzie często po chodniku jeżdżą rodzice z dziećmi w fotelikach i gospodynie domowe z zakupami w koszykach.

 • Wawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 13:58 ~Wawel

  Dość rowerowego chuligaństwa

  Ślijmy maile do Straży Miejskiej!
  Dość terroryzowania warszawiaków przez rowerzystów!
  Pokażmy, że jest nas dużo i nie można nas lekceważyć!

  Poniżej treść listu. Skopiuj, podpisz i wyślij na skrzynkę Straży Miejskiej: komenda@strazmiejska.waw.pl


  Pan Zbigniew Leszczyński
  Komendant Straży Miejskiej
  Miasta Stołecznego Warszawy


  Szanowny Panie Komendancie!

  Od dłuższego czasu mieszkańcy Warszawy borykają się z patologiczną sytuacją łamania przez rowerzystów prawa drogowego na wszelkie możliwe możliwe sposoby. Na porządku dziennym są takie zachowania jak przejeżdżanie rowerami po przejściach dla pieszych, szaleńcza jazda i lawirowanie między pieszymi na chodnikach, przejeżdżanie przez rowerzystów na czerwonym świetle.

  W mieście daje się zauważyć niedobrą tendencję do przymykania przez organy porządkowe oczu na wybryki rowerzystów. Nic więc dziwnego, że wśród użytkowników roweru zapanowało poczucie pełnej bezkarności i aroganckie przekonanie, że pieszy jako słabszy uczestnik ruchu winien usuwać się przed rowerem na bok i każdorazowo ustępować rowerowi pierwszeństwa.

  Osoby starsze, niepełnosprawne i rodziny z małymi dziećmi są nieustannie narażone na potrącenie przez rowerzystów czy to w dzień powszedni, czy w czasie weekendowego spaceru.
  Zwrócenie uwagi rowerzystom łamiącym prawo skutkuje agresją, wulgarnymi wyzwiskami, a często nawet przemocą fizyczną z ich strony. Należy wreszcie ukrócić taki stan rzeczy. Osoby starsze, niepełnosprawne i mające małe dzieci chcą się wreszcie czuć bezpiecznie i nie być narażane na staranowanie przez rowerzystów na chodniku czy przejściu dla pieszych.

  Zwracam się więc do Pana Komendanta z prośbą o zmobilizowanie podległej Panu Komendantowi formacji do podjęcia aktywnych działań w celu przywrócenia porządku i przestrzegania prawa wśród rowerzystów.

  Proponuję przeprowadzenie przez Straż Miejską na terenie całego miasta zmasowanej akcji dyscyplinującej w postaci nakładania grzywien na rowerzystów łamiących

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 07:52 ~marta

  ludzie dajcie spokój. prawda jest taka, że nasza piękna stolica dysponuje infrastrukturą rowerową na poziomie Konga! wybaczcie rowerzystom, miejcie pretensje to osób odpowiedzialnych za drogi miejskie. podobnie z samochodami- drogi mamy, jakie mamy, a jednak samochody jeżdżą.
  gdyby wszyscy rowerzyści jeżdżący chodnikiem wyjechali teraz na ulice.. to by sie działo. wyluzujcie proszę, a już apele do komendanta policji.. litości. lepiej pożyczcie rower od sąsiada i przejedźcie się choć kilometr NAJBLIŻSZĄ ŚCIEŻKĄ ROWEROWĄ - od razu staniecie się szczęśliwsi, a ruch to zdrowie:)

 • Miro, Zbycho i kolesie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 03:32 ~Miro,…

  kryzys finansowy już niebawem wszystkich was przeczesze równo i ustawi do pionu. Zbliża się coś czego nikt z was jeszcze nie doświadczył..Do zobaczenia po wyborach

 • marc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 00:10 ~marc

  @ ~tubylec a rowerzysta przerzedzając przez przystanek pełen ludzi ma wszystkich w du... ! ogarniasz różnicę?

  W środę liczyłem takich delikwentów na Bitwy Warszawskiej przez 15 min było ich 7 niektórzy ludzie wysiadając z autobusu wpadali wprost pod koła "pedałowców"

 • miklas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 00:03 ~miklas

  @wwa krótko - bredzisz !

 • buba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 22:42 ~buba

  niech ich najpierw jezdzic naucza, bo z tego co obserwuje ostatnio na ulicach jest nie do pomyslenia. Wjezdzaja na przejscia o malo nie uderzajac w ludzi przejezdzaja przezskrzyzowania lamiac wszystkie mozliwe przepisy, spowalniaja ruch jadac srodkiem pasa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »