Informacje

12.02.2015 15:48 Policjanci opisują skrzyżowania

Policyjne pomiary na Muranowie.
"To testy nowego sprzętu"

SERWISY:

Pomiary po wypadku? Przymiarki do fotoradaru? Policjanci wykonujący tajemnicze pomiary na skrzyżowaniu ul. Anielewicza z al. Jana Pawła II wzbudzili zainteresowanie mieszkańców. Zauważył ich też nasz reporter. - To testy nowego sprzętu - wyjaśnia Ewa Szymańska-Sitkiewicz.

- Policjanci prowadzą jakieś pomiary na skrzyżowaniu Anielewicza i Jana Pawła II - poinformował reporter tvnwarszawa.pl. I przesłał zdjęcia.

Widać na nich, jak kilku policjantów w żółtych kamizelkach mierzy jezdnie obok przejścia dla pieszych. – To raczej nie wypadek, bo nigdzie nie widać rozbitych aut – dodaje reporter.

Wątpliwości rozwiała podkom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz z zespołu prasowego KSP. – Policjanci prowadzą ćwiczenia na nowym sprzęcie. Podobne pomiary przeprowadzane były dziś na Wawelskiej – informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Supersprzęt za 350 tys.

Nowoczesny „system wspomagania zdarzeń drogowych” trafił w ręce stołecznych policjantów na początku lutego. Na zakup pięciu zestawów razem z oprogramowaniem miasto przeznaczyło 350 tys. zł. Jak zapowiadali policjanci, dzięki nowym urządzeniom "czynności" prowadzone na miejscach wypadków mają się skrócić z kilku godzin do kilkudziesięciu minut.

Z wyglądu nowe policyjne urządzenia przypominają te, którymi na co dzień  posługują się geodeci.  - Tyczką zaznaczamy ślady, np. cztery rogi samochodu. Powoduje to przeniesienie jego sylwetki do programu, który służy do rysunków technicznych. Zestaw nie dopuszcza pomyłki i pozwala bardzo szybko wykonać pomiar miejsca zdarzenia – tłumaczył po oficjalnej prezentacji sprzętu Robert Opas ze stołecznej komendy.

Już dzień po oficjalnej prezentacji kierowcy mogli zobaczyć nowy policyjny sprzęt w akcji. Policjanci wykorzystali go do wykonania pomiarów po zderzeniu trzech aut na Wisłostradzie.

- Od kilkunastu dni policjanci systematycznie wprowadzają pomiary kolejnych skrzyżowań do systemu. Dzięki temu znacznie usprawni to czynności po wypadkach w tych miejscach – informuje Opas. W policyjnej bazie znajduje się już kilkadziesiąt najbardziej ruchliwych i niebezpiecznych stołecznych skrzyżowań.

Policja dostała nowe urządzenia na początku lutego:


jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2015 17:49 ~fsz

  Sprzet parodja. W geodezji urzywa się sprzetu o wiele lepszej klasy. Na rynku są urządzenia, któe dużo lpiej sprawdziły by się w służbie, ale dlaczego akórat ten został zakupiony pozostawiam waszej ocenie. Tak jak juz wspomniano nikt nie chce na tym pracować! kilka minut to bzdura !!! Np. ustawiając sprzet przy ruchliwej drodze gdzie przejeżdżają cieżkie pojazdy (Tir) co chwila sprzęt sie rozkalibrowuje i trzeba przeprowdzaac czynnosci/ustawienia od poczatku, do wiekszości pomiarów potrzeba dwóch osób co uniemożliwia szybkie tworzenie niezbędnej kfitologi - to tylko jedene z wielu problemów.

 • pge

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2015 14:44 ~pge

  Ciekawe co to za jednostka... Wiesz w ogóle o czym mówisz? Jaka synchronizacja, tu nie ma nic do synchronizowania? Mnie rozstawienie tego sprzętu i przygotowanie do pracy zajmuje pięć minut, pomiary dowolnego wypadku nie więcej niż godzinę.

 • dam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2015 00:06 ~dam

  Z kilku godzin do kilku minut? To nie prawda. Dobre rozstawienie tego sprzętu i synchronizacja to jakies 40 min. Nikt w żadnej jednostce nie chce tym pracować.

 • sebbaxpiczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 22:36 ~sebbaxpiczka

  SEBBAXSEBBAX

  no tak - ostatnio zblokowali wisłostradę na tyle czasu i nie udało im się nauczyć obsługi ??? powinni gdzieś w polu się uczyć - np. w centrum szkolenia policji w legionowie, a nie na ulicach...

  dobrze kołku że na necie się możesz wyżalić, w rzeczywistości chyba posłuchu nie masz hehe

 • ach szkoda gadać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 18:41 ~ach szkoda gadać

  Ale tą tyczkę to się w pionie trzyma - jeśli wiemy co to jest pion.
  Ten super nowoczesny sprzęt...został wynaleziony ponad 170 lat temu.
  A obecnie powszechnie stosowany przez geodetów jest gps( najprostrze mają dokładność 4 cm).

  Straciłem resztkę "szacunku (?)" dla tych osobników jak ostatnio dostałem pierwszy mandat po kilkunasku latach za "niezastosowanie się do znaku STOP, bo koła lekko się toczyły". Wyjazd z osiedla na małą uliczka, a widok w obie strony wynosił przynajmniej po 200m.

  Zamiast marnować kasę na taki "sprzęt" powini im kupić lepsze stroje do maskowania się w krzakach.

 • Miami vice

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 18:28 ~Miami vice

  ZAPEWNIAM, ŻE GDYBY KTÓREMUŚ Z PANÓW KOMENTUJĄCYCH PRZYDARZYŁ SIĘ WYPADEK WÓWCZAS MAŁO ISTOTNE BYŁY BY "KORKI" W MIEJSCU ZDARZENIA PODCZAS WYKONYWANIA CZYNNOŚCI PRZEZ POLICJANTÓW.
  Duże miasto -dużo pojazdów -duże natężenie ruchu -dużo zdarzeń drogowych -dużo utrudnień w ruchu.

 • Sputnick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 16:46 ~Sputnick

  Urządzenie pomaga przenieść rzut samochodu, nie sylwetkę.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 16:28 ~nick

  Kpina i dowcip z podatników, a nie supersprzęt.

 • irasiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 16:09 ~irasiad

  A to takie próby trzeba robic w dzień na ulicy przy ruchu? Czy to urzadzenie inaczej będzie mierzyć odległości na terenie komendy na wewnętrzym parkingu?

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 16:06 SEBBAX

  no tak - ostatnio zblokowali wisłostradę na tyle czasu i nie udało im się nauczyć obsługi ??? powinni gdzieś w polu się uczyć - np. w centrum szkolenia policji w legionowie, a nie na ulicach...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »