Informacje

31.08.2013 18:54 po wydarzeniach z 11 listopada 2011 r.

Policjant pobił demonstranta. Sprawa wraca do sądu

SERWISY:

Po wakacjach warszawski sąd rozpatrzy apelację prokuratury od wyroku skazującego policjanta na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 8-letni zakaz wykonywania zawodu, w związku z pobiciem demonstranta w czasie Marszu Niepodległości w 2011 roku.

- W ocenie śledczych wyrok jest za surowy, a sąd rejonowy źle ocenił zgromadzone dowody. W apelacji na korzyść oskarżonego prokurator wnosi o uchylenie tego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura.

W ocenie prokuratury stopień zawinienia nie był tak wysoki, aby orzec w stosunku do oskarżonego taką karę. Jest ona zbyt dolegliwa w sytuacji, gdy to zdarzenie było nie do końca jednoznaczne - dodał prokurator.

Film dowodem w sprawie

Dwa lata temu po demonstracjach na ulicach Warszawy, podczas których doszło do starć z policją, prokuratura oskarżała 27-letniego policjanta Karola C. o przekroczenie uprawnień i naruszenie nietykalności Daniela K., którego uderzał w głowę, kilka razy kopnął i użył gazu łzawiącego, kierując jego strumień na twarz pokrzywdzonego. Opublikowany niedługo później w internecie film, przedstawiający to wydarzenie, był jednym z dowodów w sprawie.

Podczas procesu prokuratura wniosła o warunkowe umorzenie sprawy na okres trwającej rok próby oraz zasądzenie od oskarżonego 500 zł na cel społeczny. Z jednej strony - argumentowała prokurator - czyn oskarżonego był szczególnie naganny, bo Karol C. był policjantem na służbie, z drugiej - oskarżony działał w silnym stresie, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia podczas zamieszek na ulicach Warszawy.

Również obrona Karola C. wniosła o warunkowe umorzenie sprawy na rok. Podkreślała, że oskarżony był wzburzony, a 11 listopada 2011 r. demonstranci okazywali skrajną agresję wobec policjantów, m.in. rzucając w nich kostką brukową.

Z kolei pełnomocniczka pokrzywdzonego mężczyzny, który w sprawie miał status oskarżyciela posiłkowego i który przyjechał na Marsz Niepodległości w grupie kibiców Śląska Wrocław, kwestię kary pozostawiła do uznania sądu. Zwracała uwagę, że silny stres nie powinien być usprawiedliwieniem dla oskarżonego.

Przekroczył swoje uprawnienia

W maju 2013 r. sąd uznał, że choć policjant miał pełne podstawy do zatrzymania, to jednak przekroczył on swoje uprawnienia i naruszył nietykalność cielesną mężczyzny. W ustnym uzasadnieniu wskazano, że interweniujący funkcjonariusz nie pokazał legitymacji służbowej, ani nie podał podstawy zatrzymania. W ocenie sądu środki przymusu bezpośredniego zastosowane przez policjanta nie były adekwatne do zaistniałej sytuacji.

Jednocześnie sąd uznał, że 11 listopada 2011 r. poszkodowany był jednak w grupie osób, których zachowanie wskazywało na to, że nie chciały obchodzić Święta Niepodległości. Świadczą o tym przedmioty znalezione przy innej osobie. Miała ona przy sobie pałkę i ochraniacz na zęby. Poszkodowany był w grupie niekoniecznie zachowującej się pokojowo. Na ulicy odbywała się regularna bitwa z policją - mówił sędzia Wojciech Łączewski.

W uzasadnieniu wyroku wskazano także na okoliczności łagodzące: policjant 11 listopada działał w stresie, po przedstawieniu zarzutów przyznał się do winy, przebieg jego służby był nienaganny i prowadził ustabilizowany tryb życia. Sędzia uznał jednak, że wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu oraz zawinienia oskarżonego nie pozwoliły na warunkowe umorzenie sprawy.

Kilkanaście śledztw

Po zajściach 11 listopada 2011 roku prokuratura wszczęła kilkanaście śledztw. Jedno z nich obejmowało wydarzenia na pl. Konstytucji na początku Marszu Niepodległości postawiono w nim 36 zarzutów, dotyczących głównie czynnej napaści na funkcjonariuszy i naruszenia ich nietykalności. Pozostałe dotyczyły pojedynczych wydarzeń w trakcie marszu. Wszczęto też postępowanie w sprawie zdarzeń na Nowym Świecie, gdzie doszło do pobicia czterech osób, zniszczenia policyjnego miotacza gazu pieprzowego oraz znieważenia policjanta.

Po starciach z policją zatrzymano 210 osób. Lekko rannych zostało 40 policjantów. Do szpitali przewieziono 29 osób. Zniszczono 14 radiowozów spalono dwa samochody TVN, uszkodzono wozy m.in. Polsatu i Polskiego Radia. Spośród zatrzymanych różnego rodzaju zarzuty usłyszało 176 osób. Kilka osób skazano w trybie przyspieszonym na trzy miesiące więzienia bez zawieszenia za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów. Policja umorzyła postępowania wobec 22 pseudokibiców, którzy atakowali policjantów. 13 innych oskarżono o czynną napaść na policjantów.

PAP/su//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fkicha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 11:55 ~fkicha

  za łagodny wyrok, to pobicie i znęcanie ze szczególnym okrócieństwem, TAK SIĘ ZACHOWUJE POLICJA NA SŁUŻBIE - BRAWO,
  Widziałem film i nie mam wątpliwości, policjant działał jak zwierze które znęca się nad ofiarą, to nie miało nic wspólnego z zatrzymanim czy obezwładnieniem, to było co najmniej pobicie i na pewno przekroczenie uprawnień
  Surowy wyrok powienien być przykładem i straszakiem dla takich zachowań - tak zachowują się BANDYCI, więc wniskuję że policjanci są bandytami, szczególnie że jest na to przyzwolenie policji i prokuratorów

 • RRRRRRRR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2013 10:05 ~RRRRRRRR

  Na plaży byli Meksykanie. Ta sprawa jest jasna...

  Chodzi o HISZPANÓW w SEWILLI, którzy pobili Polaków przed meczem w Hiszpanii tego samego dnia kiedy Hiszpański policjant został oblany wodą.  Może byś podał pełną wersję wydarzeń. Oblewający pewnie był sfrustrowany faktem, że ta Twoja wspaniała policja przed meczem nie zareagowała jak Hiszpańscy bandyci bili kibiców...

  Desant~Desant

  W sprawie agresywnego policjanta : Jak się hoduje psy bojowe, to należy się liczyć, że czasem mogą ugryźć. Dowód ? Reakcja hiszpańskiej policji na "Niewinne " oblanie funkcjoariusza wodą. A naszym zadymiarzom wydawało się, że będzie, jak w Polsce, że policjant będzie bał się reagować.
  RRRRRRRRRRRRR~RRRRRRRRRRRRR


  Desant~Desant

  Nie było mnie przy tym, ale, jak znam polskich łysych kiboli, oni tak łatwo we frustrację nie wpadają. A co się tyczy bandy łysych na plaży w Gdyni, to nie sądzę, żeby czterdziestu hiszpańskich marynarzy nagle okazało się samobójcami i nie wiedzieć dlaczego rzuciło się na czterystu polskich pijanych bandytów. Zresztą prawda dawno została wyjaśniona i wiadomo, kto był agresorem.

 • kross

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2013 09:44 ~kross


  prwd~prwd

  Pierwszy raz słyszę że prokurator się odwołuję od wyroku na korzyść oskarżonego, jeżeli policjancik nie jest odporny na stres to niech szuka pracy w księgowości...
  Desant~Desant

  Policjanciki są do tego stopnia nieodporni na stres, że, bywa, strzelają sobie w łeb ze służbowej broni. Myślisz, że jak długo można walczyć bezstresowo z bandziorami, którzy chcą ich zabić, z różynymi drobnymi i mniej drobnymi przestępcami, a jeszcze znosić nagonkę uprawianą przez ludzi, których bronią często z narażeniem życia ?

  a kto im kazał isc do Policji pytam się??? nie nadaje sie na policjanta to do łopaty doły kopać...autostrady budować.

 • szop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 20:22 ~szop

  Swój swego broni bo jak to ja bym pobił policjanta... lepiej nie mówić.

 • Desant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 18:49 ~Desant

  prwd~prwd

  Pierwszy raz słyszę że prokurator się odwołuję od wyroku na korzyść oskarżonego, jeżeli policjancik nie jest odporny na stres to niech szuka pracy w księgowości...

  Policjanciki są do tego stopnia nieodporni na stres, że, bywa, strzelają sobie w łeb ze służbowej broni. Myślisz, że jak długo można walczyć bezstresowo z bandziorami, którzy chcą ich zabić, z różynymi drobnymi i mniej drobnymi przestępcami, a jeszcze znosić nagonkę uprawianą przez ludzi, których bronią często z narażeniem życia ?

 • Appelazione

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 18:41 ~Appelazione

  cholerny metys~cholerny metys

  Bandyta zapomniał że apelacja działa też w drugą strone .

  No, nieładnie tak nazywać pokrzywdzonego kibola. Nie dość, że zarobił parę kopów, to jeszcze mu różni wymyślają .....

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 16:22 ~nnn

  Od kiedy to prokurator jest od obrony oskarżonego przed sądem. Zmysły mu się pomieszały powinien wylecieć z roboty za niedopełnienie obowiązków

 • Kilom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 15:08 ~Kilom

  "Pierwszy raz słyszę że prokurator się odwołuję od wyroku na korzyść oskarżonego" - widzisz, to nie pierwsza taka sprawa. Policja praktycznie ZAWSZE oskarża o nieistniejące przestępstwa ludzi, którzy skarżą się na policjantów. Jeśli twierdzisz, że Cię policjant pobił lub poniżył, z automatu dostajesz oskarżenie o napaść.

 • Desant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 14:09 ~Desant


  Może byś podał pełną wersję wydarzeń. Oblewający pewnie był sfrustrowany faktem, że ta Twoja wspaniała policja przed meczem nie zareagowała jak Hiszpańscy bandyci bili kibiców...

  Desant~Desant

  W sprawie agresywnego policjanta : Jak się hoduje psy bojowe, to należy się liczyć, że czasem mogą ugryźć. Dowód ? Reakcja hiszpańskiej policji na "Niewinne " oblanie funkcjoariusza wodą. A naszym zadymiarzom wydawało się, że będzie, jak w Polsce, że policjant będzie bał się reagować.
  RRRRRRRRRRRRR~RRRRRRRRRRRRR  Nie było mnie przy tym, ale, jak znam polskich łysych kiboli, oni tak łatwo we frustrację nie wpadają. A co się tyczy bandy łysych na plaży w Gdyni, to nie sądzę, żeby czterdziestu hiszpańskich marynarzy nagle okazało się samobójcami i nie wiedzieć dlaczego rzuciło się na czterystu polskich pijanych bandytów. Zresztą prawda dawno została wyjaśniona i wiadomo, kto był agresorem.

 • prwd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 13:46 ~prwd

  Pierwszy raz słyszę że prokurator się odwołuję od wyroku na korzyść oskarżonego, jeżeli policjancik nie jest odporny na stres to niech szuka pracy w księgowości...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »