Informacje

22.10.2013 14:50 Kontakt24

Policjant do filmującej interwencję: "bardzo pani niefotogeniczna". KSP przeprasza

SERWISY:

"Sposób potraktowania niepełnosprawnego mężczyzny był na tyle oburzający, że musiałam stanąć w jego obronie" - poinformowała nas internautka @ISA. Obserwatorka wydarzenia nagrała film z interwencji na warszawskiej stacji metra. Od policjanta, który wyjął swój telefon i zaczął ją filmować, usłyszała, że jest "bardzo niefotogeniczna". Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji przeprasza i nazywa zachowanie funkcjonariusza "niewłaściwym".

Interwencja miała miejsce w środę na warszawskiej stacji metra Ratusz Arsenał przy wejściu na perony. "Przy filarze, tuż obok mnie, siedział niepełnosprawny mężczyzna na wózku. Nikomu nie przeszkadzał, nie żebrał ani nikogo nie zaczepiał" - napisała @ISA, autorka nagrania.

"W pewnym momencie podbiegł do niego policjant i zaczął na silę pchać jego wózek z miejsca, w którym stał. Mężczyzna spokojnie prosił, żeby policjant podał mu przepis, który zabrania mu stać pod tym filarem. Funkcjonariusz nie dał mu dojść do słowa i zaczął go szarpać. Policjant i dwaj inni umundurowani mężczyźni zaczęli ciągnąć jego wózek na tyle silnie, że połamali kule, które były do niego przytroczone" - relacjonowała internautka.

"Musiałam stanąć w jego obronie"

Oburzona traktowaniem niepełnosprawnego kobieta postanowiła stanąć w jego obronie. "Ponieważ funkcjonariusz nie reagował na to, co się do niego mówi, zaczęłam go filmować" - zaznaczyła.

"Film pokazuje w jaki sposób policjant traktuje mnie, postronnego obserwatora, który zaczyna go filmować. Chciał mnie uderzyć, wytrącić mi telefon. Moje wstawiennictwo spotkało się z agresją policjanta tym razem skierowanym w moją stronę" - pisała internautka. Usłyszała także od funkcjonariusza słowa: "bardzo jest pani niefotogeniczna".

Policja tłumaczy

O komentarz do nagranego filmu poprosiliśmy st. asp. Mariusza Mrozka, rzecznika prasowego Komendanta Stołecznego Policji. Jak poinformował nas rzecznik, niepełnosprawny mężczyzna żebrał na terenie metra, a policjanci w jego sprawie interweniowali tego dnia dwukrotnie. "Pierwszy raz około godziny 9 na prośbę funkcjonariusza Straży Ochrony Metra. Został on powiadomiony przez właścicielkę jednego z punktów handlowych na stacji metra, że żebrzący mężczyzna odstrasza jej klientów i jest wobec nich natarczywy" - tłumaczył rzecznik i zaznaczył, że mężczyzna został wtedy pouczony.

Jak powiedział rzecznik, około godziny 13.30 policjanci ponownie zauważyli mężczyznę przed bramkami biletowymi, gdy zbierał od pasażerów pieniądze do plastikowego pojemnika. "Mężczyzna został po raz kolejny pouczony. Tym razem zareagował bardzo nerwowo krzycząc, że nie przestanie zbierać pieniędzy i nie opuści tego miejsca" - relacjonował.

Według niego, policjanci chcieli doprowadzić mężczyznę do pomieszczenia służbowego "w celu wykonania niezbędnych czynności". "Tam po rozmowie mężczyzna oznajmił, że rozumie obowiązujące na terenie stacji metra przepisy i ponownie dobrowolnie opuścił jej teren" - wyjaśnił rzecznik.

Zachowanie policjanta "niewłaściwe"

Rzecznik policji odniósł się także bezpośrednio do nagrania internautki. Do zdarzenia doszło w trakcie drugiej interwencji. "Zaistniała sytuacja może po części wynikać z niezrozumienia sytuacji przez przypadkową osobę będącą świadkiem interwencji. Nie mam tutaj na myśli postępowania wobec niej policjanta, ale sam powód podjęcia przez funkcjonariuszy czynności" - skomentował.

"Nie odnosiły się one bowiem do tego, że na stacji metra przebywał niepełnosprawny, poruszający się na wózku mężczyzna, ale do naruszenia przez niego przytoczonych na wstępie przepisów" - tłumaczył dalej. Przyznał jednak, że "zachowanie policjanta wobec wykonującej nagranie osoby było niewłaściwe. Funkcjonariusz nie powinien odpychać jej ręki z telefonem, ani pozorować wykonania zdjęcia".

Zapewnił, że komendant komisariatu policji metra warszawskiego zlecił już wykonanie w tej sprawie "czynności służbowych". "Przepraszam osobę, wobec której funkcjonariusz postąpił w sposób niewłaściwy, niezgodny ze standardami, jakie stosujemy w naszej służbie na rzecz społeczeństwa" - dodał.

WIĘCEJ O KONTROWERSYJNYCH INTERWENCJACH NA PORTALU KONTAKT24.

aka/aw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 14:19 ~warszawiak

  Ta Pani to powinna przeczytać sobie Regulamin Metra, a nie w sposób bezczelny filmować interwencję policji. Policjant dobrze zrobił reagując na Panią tanich sensacji. Mam dość tych ludzi co żebrzą nie można normalnie przejść np. od Dw. Centralnego do Ronda Dmowskiego. Jak tak dalej pójdzie to żebracy będą na każdej stacji metra. Jęśli ten policjant zostanie ukarany przez swojch przełożonych to Policja nie będzie reagować na wykroczenia.

 • blu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 09:42 ~blu

  Żal mi niektórych osób jak czytam ich komentarze,ale tyle wasze, że tutaj sobie popiszecie i udajecie cwaniaków,a na ulicy prośby i błagania,Panie Władzo pouczenie heheeeee

 • gra83

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 09:07 ~gra83

  Dla wszystkich haterów, którzy oczerniają i starają się na siłę udowodnić wszystkim, że Policja jest zła i brutalna moja rada- zatrudnijcie się w tej formacji a zobaczycie od środka jakie jest nasze społeczeństwo i jakie środki do niego przemawiają. Nie ma mowy żeby z patologią rozmawiać zachowując najwyższy poziom kultury bo tacy ludzie rozumieją jedynie język którym sami się posługują. Rejestrowanie i upublicznianie interwencji bez wiedzy na temat przyczyn jej podjęcia celem zlinczowania funkcjonariusza powinno być karane.Jeśli Policja będzie atakowana na każdym kroku to zmięknie a wtedy strach będzie wyjść z domu...

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 15:02 ~Kamil

  Obywatel~Obywatel

  Krzychp

  Ale policja ma BRONIĆ obywateli, a nie popełniać przestępstwo! Społeczenstwo zaczyna w chory sposób postrzegać policję, czy straż miejską jako zwykłych obywateli na takich samych prawach... To funkcjonarjusze są dla NAS OBYWATELI, a nie obywatele dla nich.


  Policja nie jest "dla Ciebie" tylko dla społeczństwa. Przede wszystkim jednak ma pilnować przestrzegania prawa. Jeśli na peronie metra wszyscy będą chcieli cię wrzucić na trzecią szynę to policja ma cię chronić mimo sprzeciwu większość. Nie jest ważne, że będą potem ich opluwać w internecie. Sfilmowanie interwencji wobec człowieka, który był już wcześniej upominany jest głupotą tej Pani. Policjant zareagował niewłaściwie, ale nie widzę najmniejszych powodów żeby przepraszać. "Nagrywający" to plaga i nigdy nie zyskali tym nagrywaniem nic pozytywnego. Dziwię się, że jest tak mało pozwów, bo choć funkcjonariusza publicznego można nagrywać to nie można przedstawiać sytuacji fragmentarycznie. Ja na miejscu tego policjanta złożyłbym pozew i na pewno by go wygrał.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 14:56 ~Azerate

  Z żebrakami trzeba ostro, nie liczą się z nikim i niczym, robią co chcą, bo kary za żebranie są śmiesznie małe w stosunku do ich dość wysokich jak na ten kraj dochodów. Jakby policja wyjęła broń to ten źle ucharakteryzowany aktor szybko przypomniałby sobie, jak się chodzi. Tak jak w powieści Hugo - dwór cudów, chromi chodzą, ślepi widzą - to właśnie żebracy.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 14:54 ~Adam

  Obywatel~Obywatel

  Krzychp

  Ale policja ma BRONIĆ obywateli, a nie popełniać przestępstwo! Społeczenstwo zaczyna w chory sposób postrzegać policję, czy straż miejską jako zwykłych obywateli na takich samych prawach... To funkcjonarjusze są dla NAS OBYWATELI, a nie obywatele dla nich.


  Zapominasz tylko o tym, że Twoje zdanie jest subiektywne. Dziesięciu innych obywateli pochwali tego funkcjonariusza. Filmik trwa kilkadziesiąt sekund - jest wyrwany z kontekstu. Zwyczajnie oczernia policjanta, który wykonuje swoje obowiązki. Ja znam prawo i wiem, że on jako funkcjonariusz publiczny mógł być nagrywany. Nie powinien też reagować agresywnie. Nie zdajecie sobie jednak sprawy jak wygląda rzeczywistość. W praktyce te wszystkie piękne i szczytne hasełka na nic się zdają. Żaden bandzior nie zareaguje na delikatne próby socjalizacji. Żaden żul nie posłucha logicznych argumentów. Gdy służby nie reagują narzekacie, gdy reagują konkretnie też ktoś narzeka. Takie są prawidła demokracji, ale istnieje też coś takiego jak zwykła przyzwoitość. Każdego można oczernić krótkim filmikiem. Myślę, że życie pokaże jeszcze tej "internautce", że zrobiła człowiekowi zwykłe świństwo.

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 14:44 ~jjj

  policja czy SM ma chronić PRAWORZĄDNYCH obywateli a nie tych łamiących prawo. Jeśli zgłaszam, że ktoś żebrze, to odpowiednie służby go usuwają a nie bawią się w opiekę społeczną. jak ci żal to go przygarnij

 • dfs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 14:15 ~dfs

  wnerwiająca wścibska baba, mam nadzieję, że kiedy ty będziesz potzrebować pomocy, policja najpierw wyciągnie telefon i zacznie cię nagrywać! a póxniej wrzuci to do internetu, też będzie śmiesznie!

 • aponsory1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 14:10 ~aponsory1

  a może rzeczywiście to prawda..? Wszak to też człowiek o jakiejś wrażliwości na piękno lub brzydotę. • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 13:21 ~Obywatel

  Krzychp

  Ale policja ma BRONIĆ obywateli, a nie popełniać przestępstwo! Społeczenstwo zaczyna w chory sposób postrzegać policję, czy straż miejską jako zwykłych obywateli na takich samych prawach... To funkcjonarjusze są dla NAS OBYWATELI, a nie obywatele dla nich.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »